Как потребителите очакват марките да реагират на конфликта в Украйна

Мнозинството от потребителите по света смятат, че марките трябва да предприемат някакви действия в отговор на продължаващия конфликт в Украйна.

от Redlink
Как потребителите очакват марките да реагират на конфликта в Украйна

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Очакванията на потребителите марките да заемат активна позиция по отношение на войната в Украйна не е изненада. През последните две години на пандемия стана ясно, че повечето потребители очакват от марките активни действия и че това често определя мнението им, както и избора на стоки, които купуват. Търговските марки се оказаха с по-голям кредит на доверие от правителствата.

Сега тази тенденция продължава и по отношение на руско-украинския конфликт. Според проучване на GWI сред 20 428 интернет потребители на възраст 16-64 години на 21 пазара, 84% искат марките да предприемат действия. Докато 32% приемат, че това може да зависи от съответните обстоятелства, има твърдо ядро ​​от 24%, които смятат, че марките винаги трябва да предприемат действия и ясно да посочат мнението си.

Особено крайни в очакванията си за реакция са потребителите в САЩ. Според проучване на 5Wpr 74% от американските потребители подкрепят санкциите срещу Русия дори ако това води до увеличение на цените.

Проучванията показват, че потребителите ценят смислените отговори (43%) и практическата помощ (40%) повече от прекратяването на инвестиции (около 33%) или публичните изявления (27%). Все пак специално в САЩ поведението на марките на руския пазар има голямо значение - 71% казват, че мнението им за дадена компания е по-добро в следствие на решението й да прекрати дейността си в Русия. Половината от потребителите смятат, че най-важният жест на компаниите е да даряват в полза на Украйна и тук мнението на потребителите в цеия свят е единодушно.

Потребителите ценят благотворителните действия на марките преди всичко друго: даряването на стоки (43%) или предлагането на услуги на нуждаещите се (40%) се разглеждат като по-важни от паричните дарения (35%).

Потребителите просто искат марките да са активни и не свързват това обезателно с наличието на силни ценности на марката (цитирани от 31%) или дали дадена марка работи в релевантна индустрия (27%).

Очакването към марките да предприемат действия е свързано и с възрастта на потребителите: 60% от 16-24 годишните смятат, че марките трябва да предприемат действия, в сравнение с 51% от 55-64 годишните.

В повечето страни основните последствия от конфликта върху потребителите са намаляване на личните разходи (33%), търсене на марки, подкрепящи каузата (31%), и даряване на стоки (31%) и пари (30%) за благотворителност. В САЩ 7 от 10 потребители казват, че не биха купили продукт, произведен в Русия, докато 77% са склонни да подкрепят украински продукти и стоки.

Над една четвърт (26%) отговарят, че са спрели да купуват от марка, която не подкрепя каузата – показвайки, че отговорите на марката са от първостепенно значение за потребителите. В САЩ само 16% казват, че не са съгласни с бойкота на компании, които продължават да работят с Русия.

Проучванията по света и в САЩ в частност имат различен фокус, като обяснимо в САЩ той е свързан с историческото противопоставяне на САЩ и Русия, докато в другите държави солидарността и помощта за Украйна са повече на преден план. Въпреки тези различия е безспорно, че всички потребители следят поведението на марките и не толерират неутралност или липса на позиция.