най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Ogilvy Consulting публикува „Прогнозата за 2030 г.“, доклад, разглеждащ десетте основни промени, случващи се в нашия свят днес – културни, икономически и социални – и прогнозира къде ще бъдем в края на десетилетието.
Карла Хендра, глобален главен изпълнителен директор на Ogilvy Consulting, коментира: „Като погледнахме към оставащите години до новото десетилетие, разбрахме, че те ще бъдат ключови за човечеството, тъй като сме изправени пред нови проблеми за разрешаване и иновации, за да се справим с тях. Ogilvy Consulting хвърля светлина с този доклад накъде ще се движи светът до 2030 г. Съвременната цивилизация ще трябва да удвои нашата характерна изобретателност и вродения ни стремеж към процъфтяване, защото чрез собствения си напредък сме направили света по-непостоянен и по-малко гостоприемен. В Ogilvy Consulting , смятаме, че това ще промени начина, по който се прави бизнес по начини, които си струва да бъдат разгледани критично. Тъй като все повече хора поемат икономическа власт и светът става все по-сложен и многополюсен, а вероятно и по-опасен, той остава изпълнен с възможност за оказване на влияние. "
За да изпреварят събитията световните марки и компаниите през 2030 г. ще трябва да разгледат набор от въпроси, включително: Как променящата се граница между индивида и колектива влияе върху вашата марка? Какво ще направи един многополюсен свят с мултинационалните корпорации? Ще издържат ли вашите ESG усилия на сертифициране от трета страна? Интегрирали ли сте устойчивостта във вземането на бизнес решения? Готов ли е вашият бизнес да използва AI и дори да продава на други AI?
С този доклад Ogilvy Consulting представят своя поглед къде ще се развие светът до 2030 г. Пълния доклад може да изтеглите тук. Първите 5 основни точки от доклада може да намерите тук. А ето и останалите 5, от 10-те предвидени от Ogilvy Consulting фундаментални промени към 2030г.:
6. ESG СТАВА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН
ESG ще се превърне в корпоративен приоритет, но подобно на крипто-бизнеса, ще се нуждае от показатели, стандарти и независим надзор. Ето защо движението към корпоративна ESG отговорност е неудържимо: мета-анализ на над 1000 проучвания от Училището Стърн към Нюйоркския университет установява окончателна положителна корелация между ESG и финансовото представяне на компаниите – тенденция, която става все по-ясно изразена с времето. Анализ изготвен от McKinsey съдържа подобни резултати, а техните анализатори акцентират на начините, по които ESG може да повиши финансовите резултати. Капитализмът, особено в късния си етап на оскъдна регулация, има много проблеми както практически, така и морални, но ако е добър в нещо, то е в това да е изключително опитна машина за оцеляване. Бизнесът започва да приема планетарните проблеми сериозно, макар и твърде късно, защото акционерите и заинтересованите страни са загрижени за устойчивостта – за бъдещето на бизнесите, в които са инвестирали. И така ESG ще процъфтява в следващите години, защото ESG ще стане съществена метрика за оценка на бъдещия потенциал на бизнеса.
7. И ВСЕ ПАК ТОВА Е СВЯТ НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ
В зората на ерата на електричеството, никой не е знаел колко зависим ще стане света от нещо, което е било новост. До 2030 г. фундаменталното преосмисляне на връзката между човека и технологиите, което е Изкуствения Интелект (AI) ще бъде толкова всеобхватно и повсеместно, колкото е електричеството. Хората ще продължат да делегират работа и дори вземането на решения на Изкуствения Интелект (AI). Присъствието на AI ще стане повсеместно и незаменимо. Появата на AI отбелязва за първи път реализирането на потенциала за автономия на компютрите, макар той винаги да им е бил присъщ (спомнете си Алън Тюринг). И това променя всичко. Човечеството най-накрая има технология, която може да направи повече от спестяването на труд, такава на която може да се делегират задачи, такава, която може да предвиди нуждите ни и може да се адаптира към променени в обстоятелства. Според PwC AI може да допринесе до 15,7 трилиона долара към световния БВП до 2030 г. Това ще дойде от печалби от производителността, базирана на автоматизация (без човек в цикъла) и базирано на увеличаване на печалбите от производителността (тези с човек в линията) и повишеното потребителското търсене на подобрени с AI продукти и услуги. Подобно на електричеството, AI ще повлияе на всички сектори на икономиката и ще има ефекти, които сега не може да се предвидят. Университетът на Куинсланд отбелязва, че най-последователните ефекти, които могат да бъдат предвидени отсега ще се групират около здравеопазването, устойчивостта и обслужването. Бизнесите трябва да погледнат внимателно на състоянието на развитието на ИИ в техните сектори, за да определят колко бързо ще дойде при тях промяната на експертната система. Това ще им позволи да преценят степента до която трябва да ре-организират дейността си в съчетаването на интелигентни системи и хора сътрудници и начина, по който да стане това.
Експертните системи ще променят живота и на потребителите. Вече е казано много относно автономното шофиране, но истинската промяна ще дойде от флотилиите автономни превозни средства, налични при поискване. Гранулираната персонализация в офертите на търговията на дребно ще даде възможност за персонализирането на отделни оферти, продукти и услуги. Помощта на роботи ще се превърне в норма във физическите среди от всякакъв вид, докато смарт системи ще действа от името на клиентите във всичко от финансовите транзакции до потребителските стоки. Тъй като потребителите ще делегират все повече вземането на решения на AI, експертните системи ще станат прокси за потребителското поведение при покупка. Казано просто, марките (или техният AI) ще трябва да започнат маркетинг директно към AI на потребителите, работейки за създаването на перцептивни промени, така че интелигентните системи да изграждат доверие и лоялност към AI-дружелюбни марки. Колкото и страшно да звучи това, поне ще доведе до намаляване на броя реклами, с който ще се налага да се сблъсква човек.
8. ЗАСТАРЯВАЩОТО НАСЕЛЕНИЕ ПРЕВРЪЩА СРЕБРЪРНАТА ВЪЗРАСТ В ЗЛАТО
По-старите поколения никога не са били смятани за икономическа сила, но това вече не е така. Възрастните ще станат една от доминиращите потребителски групи, изместваща младите като предпочитано поколение за маркетинг. Истинската потребителска сила през 2030 г. ще се прояви при възрастните, особено в най-големите в света икономики — Азия, Европа и Америка. До 2030 г. един от всеки шест души ще бъде шестдесет или повече годишен. Техните разходи през 2030 г. според Световната банка ще достигнат 15 трилиона долара. Тъй като хората остават по-здрави по-дълго и недостигът на работна ръка започва да е осезаем, все повече и повече от възрастните хора няма просто да останат на пазара на труда— те ще бъдат активно наемани. По-голямата заетост на възрастни хора ще доведе до задълбочаване на пропастта в активите между по-старите и по-младите поколения. Родените преди 1945 г. контролират активи на стойност средно $817 000 на човек. Бумърите имат активи на средна стойност от $834 000 на човек, а поколението X разполага с около половината от наличните активи на бумърите. Милениалите са далеч, далеч назад, със средни активи само $68 871 на човек. Така че защо да фокусирате всички маркетингови усилия върху по-младите поколения? Възрастните от 2030 г. ще наливат пари в електронната търговия, преживявания и пътувания, в допълнение към всичко останали разходи, които вървят заедно с активния им начин на живот. Те също така ще търсят продукти и услуги, които улесняват живота им, което е огромен потенциален пазар. Дизайнерите на продукти трябва да търсят уникалното в нуждите на по-възрастните потребители при въвеждането на нови технологии и продукти. Тази заможна група ще се нуждае от облекла, който са съобразени за по-възрастните им тела, но не и за сметка на стила. Потребителските стоки от всякакъв вид ще се нуждаят от преобразяване за „сребърната икономика“. Тази възрастова група ще се насочва към последно поколение електроники, които не изискват помощта на внуче в ролята на техническа поддръжка и към набор от стоки за дома, специално създадени за хора над 60 години. Услугите също се нуждаят от фейслифт за сребърна икономика. Финансовите услуги и застраховането са ориентирани основно към пътя на пенсионирането, който е все по-малко подходящ за техните клиенти над 60 години, които ще търсят финансови продукти, които отговарят на настоящата им реалност. Здравеопазването за възрастните клиентите ще трябва да бъдат опростено и да изисква по-малко време от активните възрастни хора, докато им осигурява повишеното ниво на грижи, от които ще се нуждаят. И накрая идват брандинга и маркетинга. Може да е по-готино да стартирате инфлуенсър кампания на чисто нова платформа, но умните търговци ще намерят начини да извлекат злато от „сребърната“ икономика.
9. ИДВА ЕРАТА НА ВЪЗОБНОВЯЕМАТА ЕНЕРГИЯ
Сега, когато възобновяемата енергия става все по-евтина от изкопаемите горива, светът може бързо да се декарбонизира. Въпреки това, инерцията на глобалната енергийна икономика означава, че този преход няма да бъде плавен, дори ако цели участъци от цивилизацията надскочат въглеродната икономика. ООН има за цел да види глобалeн преход на енергийния пазар към 65% възобновяема енергия до 2030 г., което е по-скоро стремеж, отколкото план, но икономическите стимули за това са налице. Цената на възобновяемата енергия
спадна драстично през последното десетилетие и тези спадове на разходите ще продължат. Бързо намаляващата цена на възобновяемата енергия, съчетано с иновации в съхранението на енергия, ще позволи на нововъзникващите общества да надскочат въглеродно-интензивната енергийна фаза, също както Азия и Африка преминаха направо към мобилни телефони без дори да навлезат в ерата на стационарните телефони. Народите по света обсъждат фондове за климатична справедливост за да се облекчи този преход и да се подсигури, че въглеродният цикъл е изоставен, но нищо не е сигурно още. Може би и светът ще разбере как да оценим външните ефекти на въглерода и производство на енергия, което ще направи възобновяемата енергия единственият път за новата средна класа в развиващите се райони, подпомагани от онези, които са довели света до състоянието, в което е днес. Събирането и съхранението на енергия може стане локално, превръщайки се от основен разход за бизнеса в малък...или може би дори в източник на приходи. Всеки продукт или услуга, която докосва енергопреносната мрежа или има досег с нея е узрял за промяна. Всички индустрии, като химическата, които са зависими от запаси от изкопаеми горива ще бъдат както заплашени, така и обречени на абсолютно обновяване. Да, индустрията на изкопаемите горва си отива, макар и по-бавно, отколкото всеки, който не се възползва директно от нея би искал. Но промяната идва и идва сега.
10. ЖЕНИТЕ ПОЕМАТ КОНТРОЛА НАД ГЛОБАЛНИТЕ БОГАТСТВА
Един от най-големите трансфери на богатство в историята ще се състои, когато жените поемат контрол над трилиони нови активи до 2030 г. Жените живеят по-дълго от мъжете и един от по-малко обсъжданите аспекти на тази биологична особеност е прехвърлянето на богатство. С напредване на възрастта на поколението на бейбибумърите активите, които са били държани като обща собственост, преминават в ръцете на преживелите половинките си жени. Предвид значителното богатство на това поколение, промяната е историческа, а до 2030 г., според McKinsey, голяма част от 30-те милиарда долара финансови активи, държани от това поколение, ще се контролират от жените. Но за трансфера на богатства към жените има и други причини, освен нарастващия брой вдовици. Светът има да извърви дълъг, дълъг път до постигането на равенство между половете, но ползите от това, че жените поучават все повече справедливост, все повече места на лидерски позиции и представителство в стартиращи компании, най-накрая започват да се проявяват и в контролираните от жени активи. Жените също така поемат контрола и върху своите (или на техните семейства) инвестиции във все по-висок процент, като 70% от жените милениали са водещи при финансовите решения, според BCG. Проучване на McKinsey отбелязва, че за жените е почти 10 процентни пункта по-малко вероятно да приемат големи инвестиционни рискове за голяма възвращаемост, отколкото за мъжете. Жените залагат на запазването на капитала, на цели в реалния живот и на пасивно (а не на активно) управление на парите.
Този куп новопоявили се жени трябва да вдъхнови индустрията на финансовите услуги за проектиране на продукти и услуги, съобразени с нуждите на жените, но политическата реакция срещу ESG предполага, че това няма да бъде плавно развитие. Паричните предпочитания на жените, поне както е идентифицирано досега, попадат точно в начина, по който обществото обича да се подчинява желанията на жените. Това е малко подозрително. Всеки бизнес, който не работи активно извън собствения си бизнес модел, за да изгради свой набор от жени-лидери, ще бъде наказан от акционерите като чиста глупост. Обвързаните с пола норми и ограничените възможности са толкова вкоренени в нашето мислене, че бизнесите трябва да стъпят отвъд сферите, в които те управляват и да поддържат равенството между половете във всичко - от образователните институции до политиката.
Прозорецът за действия до 2030г. е малък, и след следващите критични седем години светът няма да има втори шанс. Въпросът дали цивилизацията ни ще се възползва от тях навреме, за да предотврати каскадни кризи си остава. Бизнесът - една изключително гъвкава форма на човешка организация и колективно усилие - се е събудил за необходимостта от бързи действия и неотложните искания на значителна част от своите клиенти. Седемте години, започващи сега, в началото на 2023 г., ще бъдат годините, в които бизнесът, с помощта на регулаторни, и правителствени стимули, ще поеме инициативата. Това не е идеалният път напред. Определено не е и начина, който мнозина биха избрали, но това е методът, които ни остава, след три десетилетия климатична парализа, заключават авторите на доклада.