най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Модната и козметична индустрия са създадени и изградени върху идеите за физическа красота, постигната чрез промяна и подобрение на външния вид. Сега в една нова фаза на развитието си те се обръщат към примери в много по-широк кръг, за да разнообразят потребителската си база в съответствие с промените в демографията на света. Някои лидери в индустрията за красота загърбват възрастовите нагласи и ги заменят с нова позитивна връзка между възрастта и красотата.
През май Марта Стюарт се появи като звезда на корицата на Sports Illustrated – най-известното издание за бански костюми в САЩ. 81-годишната бизнес дама, готвач, домакиня и суперзвезда на уютния начин на живот е най-възрастната звезда от корицата на списанието след Май Мъск, която беше на 74. Стюарт говори за възприемането на сексуалността си на нейната възраст и за това как устоява на изкушението да промени лицето си, за да изглежда по-млада.
Звездата от корицата на Vogue Philippine през април е очарователна стогодишна жена, чиято история като татуист е разказана вътре в изданието. Апо Уанг-Од, известна още като Мария Огай, е 106-годишната жителка на Бускалан, отдалечено село във Филипините. Тук тя продължава хилядолетната практика на баток: ръчно издълбани татуировки, гравирани с трън от помело, бамбукова пръчка, въглен и вода. Тя е най-старата звезда на корицата на Vogue досега, но нейната история се фокусира върху нейното социално, артистично и традиционно въздействие върху обществото благодарение на древната техника, която тя продължава да преподава и практикува. Нейната възраст и нейната история са почетени и видими в елегантна и изящна снимка на корицата.
Индустрията, която отдавна се хвали с решения против стареене, се насочва към преразглеждане на красотата в зрелостта. Някои марки използват термини, които на пръв поглед обхващат по позитивен начин стареенето, рекламирайки кремове против бръчки и бои за коса като про-стареене или против неостаряването. Но както отбелязва авторката Рейчъл Стругац от The Business of Fashion: „нищо не се е променило истински“. В априлска статия за платформата, озаглавена „Ребрандирането на „Остаряването“, което никога не се случи“, Стругац разкрива как марките са продължили да продават на потребителите кремове против признаци на остаряване, добавки и серуми и размишлява, че може би това е необходимо да се промени, за да може индустрията наистина да прегърне красотата на стареенето.
Тази пролет Beck's beverages в Бразилия пускат бира за консуматори на 70 и повече години. Ограниченото издание е по-тръпчива, по-вкусна напитка, която компенсира общата загуба на вкусова чувствителност, която постепенно идва с остаряването. През есента предстои телевизионният франчайз на ABC „Ергенът“ да дебютира първия си сезон за възрастни, озаглавен „Златният ерген“. През следващите месеци ще бъдат обявени един ерген мъж и група ухажващи го дами за това, което ABC нарича „изцяло нов вид любовна история – такава за златните години“.
Потребителите от всички възрасти преосмислят старостта и все повече приемат всички форми на стареене или съпротивата против остаряването като лично предпочитание. Някои хора избират да изглеждат добре без да се подмладяват или да преориентират кариерата си към нещо, което обичат, вместо да се пенсионират и забавят живота си. Други решават да се пенсионират, но и двете перспективи са напълно приемливи. Индустрията за красота може най-накрая да възприеме промененото отношение към този етап от живота и примера на Бейби бумърите и поколението Х, които в момента преоткриват какво означава да остарееш за себе си и за следващите поколения.