Звездата от „Наследство“ Брайън Кокс в новата глобална кампания на Malibu
Създадената от Wieden+Kennedy London кампания отправя сериозно послание към глобалната аудитория: преработването не е геройство
от Redlinkнай-четени

eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Най-големият в света ликьор на основата на бял ром – Malibu, стартира новата си глобална капания, която е бунт срещу съвременната работна култура. С помощта на емблематичния актьор Брайън Кокс и креативното партньорство с Wieden+Kennedy London, марката отправя категоричен призив към работещите по света: време е да се изключим от служебните задължения и да си върнем времето, което заслужаваме.
В центъра на кампанията е не кой да е, а самият Брайън Кокс – актьорът, който покори света със студената си и безкомпромисна роля на Логан Рой в сериала „Succession“.
„Противно на образите, които играя, аз съм човек, който вярва, че трябва да празнуваме радостта от живота и да отделяме време за нещата и хората, които обичаме,“ споделя Кокс. „Истината е, че всички трябва да се изключваме от работа, ако искаме да усетим какво наистина ни предлага животът.“
Във видеото, създадено от Wieden+Kennedy London и режисирано от Тим Хайдекер (режисирал кампанията с Michael CeraVe) е изпълнено с хумор и лека ирония. Брайън Кокс излиза от заседателна зала точно в 17:01, развива ролковите си кънки и започва да се носи по крайбрежната алея, крещейки „Clock Off!“ на случайни минувачи, игнорирайки служебните обаждания. Саундтракът – носталгичният Steal My Sunshine на Len – добавя щипка ретро и безгрижие към сцената.
„Да видим как символът на работохолизма се плъзга на кънки към залеза, е чудесно напомняне да намалим темпото, да усетим слънцето на лицето си и – може би – да не отговорим на онзи имейл в 21:00“, коментират творческите директори на W+K, Филипa Бомонт и Фреди Тейлър.
Идеята на кампанията е базирана на проучване сред 13000 души в САЩ, Обединеното кралство, Италия, Испания, Гърция, Франция и Германия, според което всеки месец служителите полагат между 31 и 60 часа извънреден и неплатен труд. Според проучването, 80% от анкетираните признават, че редовно остават след работно време, а над 70% усещат нарастващ натиск за извънредна работа след пандемията. Особено засегнати са младите поколения: почти половината от Gen Z (45%) усещат силен натиск да работят извънредно, а 22% от тях работят неплатено. Почти една трета (28%) от същата група смятат, че работата доминира личното им време.
Проучването идентифицира една тревожни тенденция – феномена на „disguised overtime“ (прикрит овъртайм). Мобилните устройства държат служителите свързани с офиса дори след края на работния ден с над 28 служебни комуникации седмично извън работното време. Това се равнява на над два пълни дни неплатен труд месечно.
За да подчертае символичното значение на „изключването“, Malibu инсталира първия по рода си „Clock Off Fountain“ в сърцето на Лондон, в който след 17:00, хората могат да „изхвърлят“ телефоните си – поставени в водонепроницаеми калъфи и да се насладят на момент на дигитална свобода с коктейл в ръка.
Кампанията започна в САЩ през април и ще бъде активна през лятото на ключови пазари като Великобритания, Канада, Холандия, Полша и Австралия
Кампанията „Clock Off“ е продължение на платформата „Do Whatever Tastes Good“, с която Malibu се стреми да промени възприятието за марката – не просто като лятна напитка, а като начин на мислене. „Лятото не е само сезон, а състояние на ума“, казва Джес Веластегуи, глобален маркетинг мениджър в Malibu и Kahlúa.
Новата кампания дава на марката нов визуален и емоционален език – смес от хумор, критика към работохолизма и ретро естетика, която говори особено силно на новото поколение потребители.