Голямото свиване

Ново изследване на Empower разкрива как ръста на цените и свиващите се размери на продуктите притискат бюджетите и спестяванията на американските домакинства

от Redlink
Голямото свиване

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Ценовият натиск кара американците да затягат коланите, като над 6 от 10 (62%) казват, че тяхната покупателна способност намалява, а според 82% парите им не стигат за толкова неща, колкото преди. Мнозинството (79%) отбелязват, че домакинските стоки като зърнени закуски и чипс намаляват размера на съдържанието на опаковките, според ново проучване на Empower - лидер във финансовото планиране, инвестиране и финансови съвети. Проучването на Empower "The Big Shrink"(Голямото свиване) се основава на отговори на онлайн анкета от 2,203 американци на възраст 18+, проведено от Morning Consult.

Според доклада, 78% от потребителите използват по-голямата част от бюджета си за основни артикули. По официални данни на CPI Inflation Calculator днес цените са по високи с 20% отколкото през февруари 2020, така че потребителите ще трябва да платят 1,218 долара сега, за да имат същата покупателна способност като с $1,000 през 2020 г.

Всеки четвърти (27%) не желае да плащат повече за ежедневни стоки отколкото в момента и ще ги премахне от списъците си за пазаруване, ако настоящите им цени нараснат. Потребителите казват, че ще спрат да купуват стоки, включително:
Кафе: Над една трета от хората не са готови да платят дори 1 долар повече за чаша кафе (34%).
Хляб: 1 на всеки 5 от поколението X ще спре да купува хляб, ако цената се увеличи с повече от долар.
Пресни продукти: 1 на всеки 5 от поколението Z ще премахне пресните плодове и зеленчуци от списъците си за пазаруване, ако цената им се увеличи с 1 долар.
Снаксове: 20% от милениалите не са готови да платят нито един долар повече за пакетче чипс или шоколадови блокчета.

Качество и количество

Почти половината (45%) от хората забелязват промяна в качеството на продуктите, които купуват от години – 79% казват, че има по-малко чипс в пакета, а 54% казват, че шоколадът струва повече, но няма толкова добър вкус. Увеличението на цените също може да повлияе на лоялността: около 75% от американците казват, че това ги отблъсква от марката, а много от тях преминават към генерични/маркина магазина (77%). Трима от всеки четирима вярват, че колкото по-високи са цените, толкова по-малко получават в замяна.

Още констатации от доклада на Empower "Голямото свиване":

  • 47% от американците казват, че имат по-малък разполагаем доход. Но инфлацията отнема и парче от по-големите парични цели: 35% имат по-малко спестявания за спешни случаи, 24% казват, че нетното им богатство се свива, а 17% се притесняват, че ще трябва да работят по-дълго, за да се пенсионират;
  • Почти три четвърти (73%) казват, че се добавят допълнителни такси там, където не им се е налагало да плащат в миналото;
  • 68% казват, че новите къщи стават по-малки, но не и по-евтини. Повече от половината (57%) казват, че стрийминг услугите са увеличили цените, но има по-малко съдържание;
  • През последната година, за да спестят пари 53% са преминали към по-евтина марка, 34% са изтеглили приложение на магазин за награди/купони и 21% са закупили членство в магазин, за да получат предимства като безплатна доставка.

Все пак оптимизмът остава: 28% от американците смятат, че цените ще продължат да падат преди края на тази година. Една трета смятат, че имат възможност да растат финансово чрез изплащане на дълг (33%) и инвестиране (17%).

"Това е "Голямото свиване": купувачите се опитват да посрещнат с наличните си средства нарастващите цени и свиващите се размери", казва Ребека Рикърт, ръководител на комуникациите в Empower. "Американците искат доларите им да стигнат и отвъд рафта на магазина – хората са затруднени в постигането на големи цели като пенсиониране, когато искат и да си позволяват ежедневни дребни удоволствия."