най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Благодарение на нарастващите нива на пенетрация на интернет и непрекъснато нарастващата популярност на дигиталните платформи по света, дигиталната реклама устойчиво заема водещо място сред всички форми на реклама. Доклад на Statista отчита, че близо 356 милиарда щатски долара са изразходвани за дигитална реклама през 2020 г. в целия свят. Прогнозата е, че това число ще нараства с бързи темпове през следващите години. Според последните прогнози приходите от дигитална реклама ще възлизат на 460 милиарда щатски долара до 2024 г.
У нас, според данните на БАКА (Българската асоциация на комуникационните агенции), нетните разходи за онлайн реклама са около 32% от общите на пазара. Данните са единственият източник за нетни разходи във всички медии, сравними помежду си и дават представа за съотношението на инвестициите по канали.
Българският пазар традиционно е ориентиран повече към телевизия, което се обяснява и с медийното потребление на населението, но онлайн рекламата расте и след две години ще достигне 34%, което е една трета от инвестициите.
Пенетрацията на интернет плавно нараства и това е водещият фактор за по-големи инвестиции в този медиен канал. Особено видим е ръстът в по-възрастните сегменти от населението, което от една страна има демографски причини – все повече в горните възрастови групи влизат хора, които са дигитално активни, но от друга съвременният начин на живот прави все по-необходимо усвояването на поне базови навици.
В доклада на Statista за дигиталната реклама по света се казва: „САЩ са най-големият пазар на дигитална реклама в света, тъй като страната има най-високи приходи на пазара на дигитална реклама през 2020 г. – около 137 милиарда щатски долара. Около четири от десет долара, инвестирани в реклами в страната, са били предназначени за дигитална реклама. Предвижда се разходите за дигитална реклама в САЩ да нараснат през следващите няколко години, тъй като източниците очакват общите разходи за дигитална реклама да достигнат близо 153 милиарда щатски долара до 2024 г. По отношение на индустриите търговците и магазините инвестират най-много в дигитална реклама в страната. Към 2019 г. тази конкретна индустрия представлява 22% от всички разходи за дигитална реклама в САЩ. Автомобилната индустрия и индустрията за финансови услуги държат съответно около 12 процента.
У нас по данни на Banner monitoring има сходно подреждане на индустриите, според дела им на инвестиции в български онлайн платформи и сайтове. Търговците и големите магазини са водещи, като тук влизат и онлайн магазините и сайтовете, делът им е цели 36%, тоест над една трета. Следва сегментът автомобили, транспорт и бензиностанции с 13%, което е намаление спрямо миналата 2020 година, същото е и с финансовите услуги, които намаляват до 7%. В България трети подред рекламодател в диджитъл като обем са компаниите за обзавеждане, сторителство и вътрешен дизайн, следвани от фармацевтичните компании, които традиционно са лидер в телевизия.
Докладът на Statista продължава: „Рекламирането в платформите за търсене е най-печелившият и най-обещаващият дигитален рекламен формат в САЩ, който представлява по-голямата част от всички приходи от дигитална реклама, генерирани в страната. Като се има предвид, че рекламата в търсачки е един от основните потоци на приходи за дигиталните рекламодатели , не е изненада, че Google, водещата търсачка в света, има най-високите нетни приходи от дигитална реклама сред онлайн компаниите в САЩ, със стабилни прогнози за растеж за бъдещето. Докато Google генерира около 147 милиарда щатски долара приходи чрез своите дигитални рекламни канали, дигиталните приходи на Facebook възлизат на 84 милиарда щатски долара. Въпреки това Facebook е лидер на пазара на дисплей реклама в Съединените щати, оставяйки Google и други конкуренти зад себе си."
У нас няма официални данни за обемите към Google и Facebook, но съдейки по идентичната посока на развитие на всички пазари няма причини да се съмняваме, че двете платформи имат много сериозен дял от рекламните инвестиции в диджитъл.