най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Олимпиадата в Париж завърши изключително успешно за България – със седем спечелени медала от родните спортисти. Това е едно отлично обяснение за големия зрителски интерес към нея. На олимпиадата в Токио преди три години България печели шест медала – тоест в никакъв случай не се представя по-слабо, но зрителският интерес е в пъти по-нисък. Причината едва ли са медалите, по-скоро разликата във времето и излъчването на игрите не директно, а в обзорни предавания с най-доброто от деня. Въпреки това е интересно как за три години феновете на спорта са се увеличили толкова много.
На графиката се вижда максимално постигнатият рейтинг и средният за двете олимпиади. Разликата е значителна. Показаните рейтинги (една рейтинг точка е равна на процент от телевизионната аудитория) са сумарно за излъчванията по трите телевизии, излъчващи игрите и включени в системата за мониторинг – БНТ, БНТ 3 и Eurosport. Извън графиките остават другите канали, през които любителите на спорта следят олимпиадата – стрийминг платформи като MAX или сайтове за спорт.
Най-гледаните спортове на олимпиадата разбира се са тези, в които България се представя най-добре, както и откриването и леката атлетика.
Съвсем различно е подреждането в Eurosport – канал за най-големите фенове, където са гледани всякакви спортове.
Олимпийските игри са толкова гледани, че средноседмичните рейтинги на БНТ са по-високи дори от тези по време на европейското първенство по футбол, а това е за отбелязване имайки предвид колко по-популярен е футболът сравнен с почти всеки друг спорт.
Какви са причините за този огромен ръст в интереса към олимпиадата и дали това е само български феномен? Всъщност спортът се оказва най-големия магнит за гледане на съдържание на живо – нещо, в което линейната телевизия си остава ненадмината. Гледането на спорт е толкова ангажиращо публиката и привлича толкова много и лоялни зрители, че към закупуване на спортни права започват да гледат дори големи платформи като YouTube и Netflix. Тоест многото зрители, които следят в реално време случващото се и се вълнуват заедно с атлетите, са световен феномен и България е част от този процес.
Тази лаконична графика показва рекламодателите по време на олимпиадата. Броят им е повече от скромен и някои от тях може би имат и международни ангажименти към събитието. Липсата на интерес от страна на рекламодателите има обективни причини – рекламата по време на игрите е скъпа, освен това е без гаранция за рейтинг точки, а и не може да се прогнозира предварително с точност кога какво ще се излъчва, както е примерно с мачовете и отборите при футбола.
От друга страна рекламата в подобно спортно събитие на най-високо ниво има много и безспорни предимства – добро настроение, приповдигнат дух, премиум съдържание, свободен ефир без почти никакви други реклами, позициониране на видимо място в (краткия) рекламен блок. Рекламодателите трябва да претеглят плюсовете и минусите и в момента се вижда, че пазарът е силно ценово ориентиран и съображенията за предимствата на олимпийската реклама не са натежали. Можем да вярваме, че отличните резултати и високите рейтинги ще наклонят везните следващия път.