най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
„Баровете за слушане“ – известни като джаз kissa – възникват в Япония през 20-те години на миналия век и стават особено популярни през 60-те и 70-те години, „в следвоенната прегръдка на западната култура“, както пише South China Morning Post през 2023 г. Тези „барове за слушане“ предоставят място за слушане на музика с оптимална сила на звука на най-съвременно оборудване. Баровете за слушане все още са разпространени в Токио, като много от тях датират от десетилетия.
Скорошни нововъведения в концепцията включват Studio Mule, който съчетава идеята с предлагане на био вино. Разбира се, днес Spotify предлага безкрайни музикални жанрове с едно плъзгане на екрана, но дълбочината на изживяването, което тези барове за слушане предоставят, води до тяхното възраждане. В края на септември тази година лондонският бар Spiritland, известен с фокуса си върху изживяването при слушане на музика, открива две нови локации в хотел Locke de Santa Joana в Лисабон. Spiritland Lisbon разполага с обновена ретро звукова система JBL и „диджеи, които пускат различни жанрове от архивите на своите колекции“, подбрани според атмосферата на мястото.
The Kissaten е интимен, слабо осветен бар за слушане, където вместо диджей посетителите могат да избират записи за пускане от богатата му колекция. Освен това, барът притежава най-голямата селекция от уискита в Лисабон, подбрана от експерта по уиски и писател Дейв Брум.
Пол Ноубъл, основател и креативен директор на Spiritland, разглежда The Kissaten като отговор на текущото състояние на потреблението на музика за еднократна употреба. „Мисля, че доминирането на стрийминг услугите означава, че взаимодействието ни с музиката е станало временно и по-малко значимо“, казва той пред VML Intelligence. „Издава се албум и той просто се появява на телефона ни заедно с всичките ни други приложения.
Барът за слушане връща фокуса върху музиката, изпълнителя и албума като формат.“ Музиката в The Kissaten е подбрана от обширната му аудиотека, за която Ноубъл казва, че „тръгва в няколко музикални посоки“. За разлика от други барове за слушане, той не налага ограничения върху нивото на звука при разговори и използването на телефони. „Няма правила“, казва той. „Искаме да се отпуснете и да се почувствате като у дома си в нашия бар.“
През април JAM Record Bar отваря врати в Сидни, описвайки себе си като „малък, но шумен бар“ с колекция от 15 000 винилови плочи. Интериорът, проектиран от Akin Atelier, е „намигване към баровете за слушане в Токио, но с индивидуален почерк“. Розов шперплат, корк и изолация Pink Batts са използвани, за да създадат усещане, че сте „вътре в гигантска кутия за високоговорители“. Други скорошни попълнения към тази процъфтяваща световна сцена включват Mamasan в Глазгоу, който отвори врати по-рано тази година, и Yokai в Сан Франциско, който дебютира в края на миналата година като „hi-fi бар и скара на дървени въглища“.
Баровете за слушане са още един пример за това как уморените от технологиите потребители могат да позволят на ума си да се съсредоточи върху едно нещо наведнъж.
В подкрепа на нарастващата популярност на аналоговото слушане, пазарът на винили в Обединеното кралство отбелязва ръст от 11,7% на годишна база през 2023 г., според данни на Британската фонографска индустрия.
А според Maddyness, цитирайки изследване на Key Production, делът на хората, които предпочитат физически носители за слушане на музика, е най-голям сред поколението Z.
Подобно на интереса към аналогови дейности като уроци по керамика, шиене и клубове за книги, фокусът върху качественото аудио изживяване показва съзнателна стъпка към потапяне в момента, вместо безцелно консумиране на съдържание.