най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
„Социалните медии са мъртви“, обяви Vice през ноември. „Епохата на социалните медии свършва“, съгласява се The Atlantic. Fast Company също обявява, че „Социалните мрежи, каквито ги познаваме, вероятно ще изчезнат“. Дори Илон Мъск попита „Умира ли Twitter?“ през април, само пет дни преди да предложи да го купи.
Настроенията не са изненадващи, като се има предвид, че през последните няколко месеца се наблюдава разпадане на гигантите сред социалните медии. Twitter е в смут след сделката с Мъск, съпроводена с масово напускане на потребители и служители. Списъкът с потребители на Twitter, които бойкотират платформата, буквално може да се чете като „кой кой е“ сред създателите на поп култура. И според изтекъл доклад, цитиран от Reuters в края на октомври, Twitter губи най-активните си потребители, като едва 10% от потребителите съставляват 90% от трафика на платформата.
Мета също буксува. След мащабното пренасочване на марката през 2021 г., Meta отчете първия си спад на продажбите като публична компания през юли, а според New York Times към октомври печалбите й са спаднали с повече от 50%. Акциите на компанията паднаха с повече от 24% през октомври - най-ниската цена от 2016 г. А в началото на декември Meta съкрати 13% от работната си сила.
Meta се сблъска също и с недоволството на потребителите в Instagram. Значителната негативна реакция към TikTok-ификацията на платформата в крайна сметка накара Meta да отмени някои от промените, които беше внедрила за Instagram.
Както се вижда от тези оперативни борби и недоволството на потребителите, компаниите за социални медии са изправени пред избор между монетизиране на своите платформи или улесняване на истинското социализиране.
Twitter пое по първия път, като продва своите сини маркери за потвърждение и според съобщенията обмисля добавянето на платени директни съобщения и такси за гледане на видеоклипове. Платформи като TikTok и Instagram увеличават опциите за пазаруване в приложението, като TikTok стартира своята функция за пазаруване в приложението за потребители в САЩ през ноември. „Ами ако TikTok наистина иска просто да ви продаде неща?“, пише Financial Times през декември.
По-новите участници в социалните медии междувременно се фокусират върху създаването на пространства за интимно и автентично общуване. BeReal, наречено „приложението против Instagram“, стана популярно сред по-младите потребители заради своята автентичност и спонтанност. BeReal е „чист начин за деконструиране на формалната и фалшива страна на социалните медии“, казва пред Bloomberg второкурсникът на Североизточния университет Шон Макгуайър. „Понякога е досадно да гледаш социалните медии“, съгласява се Дженифър Линдли, второкурсник в университета Лихай. Тя споделя пред Bloomberg, че се е уморила да вижда „онези измислени неща, за които знаеш, че не са реални“.
Niche е ново децентрализирано социално приложение, което организира потребителите около споделени интереси. „Цялата ни хипотеза е, че ако съберете хората около споделен интерес, цел, фен клуб или дълбоко чувство за общност, наличието на този контекст води до по-богати взаимодействия и по-добра динамика в общността“, казва съоснователят на Niche Завен Нахапетян пред Wunderman Thompson Intelligence . „Изглежда повече като начинът, по който се организираме естествено“, казва съоснователят на Niche Крис Гулчински. „Всички се събираме около неща, които изграждат идентичност и интереси.“ Pax.world е ново социално пространство в метавселената. Създаден от консорциум от архитекти и дизайнери, мета-светът съдържа различни пространства за общуване и работа в мрежа.
Тази еволюция се развива от известно време. Започнала със сигурни убежища в социалните медии на ранен етап, които доведоха до метаморфоза в социалните медии, напоследък всичко това прогресира към платформите за игри като места за общуване. Как реагират на тези процеси социалните медии и ветераните от Силициевата долина може би ще определи съдбата им.