най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Дали на хората вече им омръзва от картинки? Всички социални мрежи са препълнени с изображения, видеа и натрапчиви съобщения с мърдащи се образи. Спасението все по-често е мигриране към място, където гласът е единствената форма на контакт. Появяващите се непрекъснато апликации за гласови комуникации принуждават съществуващите вече социални платформи да преосмислят стратегиите си и да се опитат да наваксат.
В началото на февруари Clubhouse предизвикаха фурор с явяването на Илън Мъск в платформата като модератор на дискусия с Влад Тенев от Robinhood. Разговорът им надхвърля разрешения лимит от 5 000 човека във виртуалната „стая“ и в крайна сметка се появи като запис в youtube, за да го чуят всички желаещи. Следващият събеседник, поканен от Мъск, е Владимир Путин. Засега това е само покана.
Clubhouse се появява през май месец миналата година и е платформа, в която се влиза само с покана, като ползвателите имат виртуални стаи, в които провеждат различни дискусии. Както в случая с Мъск, в тези разговори понякога участват най-влиятелните хора в света. Слушателите в разговора могат да са и участници, това те решават сами. Към 18 февруари апликацията има 8 милиона сваляния в целия свят (според данни на App Annie), като 4 милиона от тях са в последния месец (по Apptopia). В това виртуално пространство вече присъстват предприемачи, журналисти, активисти и знаменитости, а елементът на покана създава вълнуващ елемент на „избраност“ и със сигурност отваря пътя за нови услуги с гласови комуникации.
Причините за този завой в дигиталните комуникации се дължи на желанието на потребителите за по-смислени контакти онлайн. Пример за това е платформата Discord, измислена първоначално за геймъри, които да си говорят докато играят. По време на пандемията общуването им продължава и извън игрите и платформата и еволюира в нещо по-голямо, където потребителите могат да общуват чрез аудио, видео и чат.
Какво можем да очакваме от бъдещето?
Clubhouse няма да остане единствен в тази ниша на пазара. На 2 февруари Джъстин Сън, създателят на криптовалутата TRON, обяви в туитър старта на китайския еквивалент на Clubhouse, наречен Two, който е съвместим и с Android и с iOS и има версии на английски и на китайски. Това не е последният нов играч в категорията. По-късно тази година се очаква появяването на Fireside - анонсиран като интерактивна платформа за подкасти, която обаче ще позволява слушателите да се включват в записите на живо, да слушат записани сесии и да добавят коментарите си.
Големите играчи няма да останат по-назад. Туитър вече тества виртуална стая за разговори на име Spaces, която ще позволява на потребителите да си създават свои аудио стаи за разговори. Според репортаж на New York Times в тази посока върви и фейсбук.
Развитие под въпрос. Засега въпреки бързото си развитие и стабилно финансиране, Clubhouse е интересен главно за хора, които с радост първи пробват всякакви новости, представители на технологичните компании, маркетинга и рекламата, но е много далече по масовост от другите социални мрежи. Това личи и по прегледа на най-популярните и обсъждани теми в платформата – както се шегува един потребител: „Това е нюзфийда на Linkedin, но със звук”.
Основното предизвикателство пред тези нови платформи е във възможността да се модерират разговори, протичащи в реално време по отношение на теми като насилие и тормоз. Когато компаниите решат да влязат в тези разговори, политиката им за контрол на съдържанието трябва да е много прецизна. Защитата на данните на потребителите също е на дневен ред. В същото време проверените и надеждни начини за провеждане на срещи и конферентни разговори са много и стават все повече - Google Hangouts, Skype, Join.Me, GoToMeeting, общи разговори в iPhone или Android, Slack, Zoom, Webex и най-обикновения телефонен разговор. Всички те са конкуренти на Clubhouse.
Clubhouse не предлага никакви стандартни формати за реклама. Ето защо за компаниите единственият вариант да присъстват там е чрез специално обучени модератори и именно това прави Clubhouse в момента. В зависимост от спецификите на продукта и посланието, модератори в различни стаи и на различни теми могат да станат своеобразни амбасадори. Един от първите опити в тази посока е на коняка Martell на Pernod Ricard, които работят с маркетинг инфлуенсърката Карън Сивил и чрез нея присъстват в седмичните ѝ дискусии с чернокожи жени със собствен бизнес. Това може да се окаже нож с две остриета – потребителите всъщност не мечтаят марките да ги ангажират непрекъснато с историите си и да им предлагат контент. Понякога те искат просто да послушат интересен разговор и да общуват с готини хора.
Светлото бъдеще. Ако успее да се справи с тези предизвикателства, може да се окаже вярно пророчеството на Дейв Морин от Clubhouse, че платформата ще отвори нова глава в начина, по който функционират социалните мрежи. Според Джейсън Цитрон, СЕО на Discord, платформите, в които хората общуват свързани от общи интереси и емоции, се нареждат по важност непосредствено след дома и офиса и са „третия център“ на живота. Остава Clubhouse да докаже, че е този трети център.