най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Ако попитате интернет кой е вкарал най-много голове в световния футбол, ще ви каже, че това е Кристиано Роналдо със 118 гола. Истината е, че всъщност канадката Кристин Синклер държи рекорда със 190 гола.
Несъответствията на фактите, които поставят в неравностойно положение жени-спортистки, стои зад глобалната кампания Correct The Internet. Кампанията е колективна работа на международна група от съмишленици, която се стреми да подчертае и коригира неточностите в резултатите от търсенето в интернет и да направи спортистките по-видими като резултат. Correct The Internet е глобална инициатива, подкрепена от консултантската компания за женски спортен маркетинг Team Heroine, основана от Ребека Соудън - партньор съосновател на Correct The Internet, а също и от Women In Sport Aotearoa, Women Sport Australia и New Zealand Football. Кампанията също така събра подкрепата на много известни спортисти и високопоставени спортни организации, включително и подкрепата на Football for the Goals (FFTG) - инициатива на Обединените нации, която предоставя платформа за глобалната футболна общност да се ангажира и да се застъпва за целите на ООН за устойчиво развитие, цел 5 от които е постигане на равенство между половете и овластяване на всички жени и момичета.
„Тъй като интернет научава нашите пристрастия, много от резултатите от търсачките са противоречиви, често предпочитат мъжете и се променят в зависимост от това кой търси. Нашата цел е да дадем възможност на следващото поколение спортистки, като гарантираме, че когато жените са най-добрите в света, интернет отразява това“ казва Ребека Соудън
DDB Aotearoa Нова Зеландия създадават изключително емоционален видеоклип, за старта на кампанията, показан за първи път на мача на NZ Football Ferns срещу женския отбор на САЩ в края на януари 2023г.
Проблемът е открит за първи път когато DDB участва в проект, свързан със Световната купа на FIFA за жени в Нова Зеландия. Когато проучват факти за най-добрите футболисти в света, екипът открива, че жените държат много от футболните рекорди. Въпреки това, когато се задават прости въпроси, които не са свързани с пола, интернет неправилно поставя мъжете пред статистически превъзхождащите ги жени в резултатите от търсенето.
Пол Спейн, футурист и главен изпълнителен директор на Gorilla Technology, казва: „Алгоритмите на търсачките черпят от съдържание, създадено от човека, предназначено да ни даде незабавно това, което търсим. Тъй като търсачките обръщат толкова много внимание на това, което е направено популярно от големите издатели, социалните медии платформи и създатели на съдържание, резултатите от търсенето ще отразяват присъщите предпочитания на определени хора или организации. Това може да доведе до пристрастни резултати от търсенето, които включват информация, която не е фактически вярна."
Някой от примерите на неверни факти излизащи като резултати от търсачки винтернет, идемтифицирани от екипа на Correct The Internet са:
Кой тенисист е прекарал най-дълго време под номер 1 в ранглистата? Интернет казва, че това е Новак Джокович с 373 седмици. Статистиката казва: ЩЕФИ ГРАФ (Германия) с 377 седмици;
Кой отбор е спечелил най-много титли от Световната купа по баскетбол? В интернет пише, че това са отборите на САЩ и Югославия с по 5 титли. Статистиката казва: ЖЕНСКИЯТ ОТБОР НА САЩ с 11 титли;
Кой футболист е отбелязал най-много голове за САЩ? Интернет казва, че КЛИНТ ДЕМПСИ и ЛАНДЪН ДОНОВАН имат по 57 гола. Статистиката казва: АБИ ВАМБАХ със 184 гола;
Кой е най-младият футболист, играл на финал на световно първенство? В интернет пише. че това е Пеле, на 17 години, 249 дни. Статистиката казва: БИРГИТ ПРИНЦ: 17 години, 239 дни.
Управляващият директор на DDB Group Aotearoa - операции, Лиз Нокс, казва: „Няма лесен начин да се коригират несъответствията в резултатите от търсенето. Въпреки това, ако хората докладват за тези проблеми, използвайки вградената функция за обратна връзка на всяка търсачка, те могат да бъдат регистрирани и коригирани. Проблемът е, че повечето хора не са запознати с функцията за обратна връзка и последните промени в дизайна на някои от по-големите търсачки правят намирането по-трудно.“
Екипът зад Correct The Internet вече е идентифицирал многобройни фактически несъответствия и е създал инструмент, който прави изпращането на обратна връзка лесно за всеки само с няколко кликвания. Инструментът се хоства на www.correcttheinternet.com. Обществеността може да посети сайта, за да изпрати съобщение за обратна връзка до търсачките, като ги уведоми за неправилните резултати от търсенето и предостави правилната информация. Целта е с течение на времето да се намерят и коригират възможно най-много неправилни резултати от търсения, като се използва колективната сила на хората като инструмент.