За изборите и лъжите

1 от всеки 4 американци е излъгал за кого гласува

от Redlink
За изборите и лъжите

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Изглежда, че много от гласоподавателите в САЩ смятат, че трябва да лъжат за кого ще гласуват. Поляризацията в обществото вече е толкова токсична, че много американци се самоцензурират или лъжат, за да запазят работните, социалните и семейните си отношения.

Половината от гласоподавателите от поколението Z и 1 на всеки 4-ма от всички гласоподаватели в САЩ са излъгали близки хора за това, за кого гласуват, според последното проучване на Axios Vibes на The Harris Poll. Констатациите се базират на проучване на The Harris Poll сред национално представителна извадка от 2,129 възрастни американци, проведена онлайн на 22-24 октомври 2024 г., сред които 1,858 са регистрирани гласоподаватели.

Основната причина, поради която хората лъжат за кого са гласували е запазване на отношенията със семейството или приятелите. 33% от американците казват, че не са близки с някои членове на семейството си заради различни политически убеждения. Този процент достига до 44% от поколението Z и 47% от милениалите на възраст 28-43 години.

Най-младите са най-склонни да излъжат за вота си, като с възрастта тази тенденция намалява.48% от поколението Z признават, че са излъгали близък за когото са гласували, милениалите излъгали за вота си са 38%, а сред поколението X и бумърите тези които са излъгали намаляват значително да съответно 17% и 6%.

"Тук се появява една нова неприкосновеност на личния живот, в която е много по-удобно или да лъжете, или да не говорите за това", каза Джон Герзема, главен изпълнителен директор на The Harris Poll.

По-младите американци, израснали със смартфони, са по-склонни да избягват конфликти както по отношение наполитиката,така и в ежедневието си, като в работата например. Те обикновено предпочитат да сведат до минимум личните взаимодействия и имат мислене от рода на "Предпочитам да го направя онлайн". Така че те по-скоро са склони да излъжат, за това как гласуват, отколкото да рискуват конфронтация или неудобство.

58% от анкетираните, казват, че вярват, че гласуването е личен въпрос. От проучването не става ясно дали останалите 42% смятат, че гласовете трябва да бъдат оповестявани, което, разбира се, не е така.

Според проучването мъжете са два пъти по-склонни да лъжат за кого са гласували, отколкото жените. Лъжата по отношение на вота варира и според политическите пристрастия на хората. 27% от демократите признават, че лъжат за кого гласуват, в сравнение с 24% от републиканците. За подкрепящи независимите кандидати броят на „Лъжците“ спада до 20%.

40% от гласоподавателите, участвали в проучването, казават, че планират да изчакат до изборния ден, за да изберат за кого да гласуват, в случай че нещо се промени. Други 8% казват, че вотът им вероятно ще бъде "инстинктивно решение", взето в кабината за гласуване.

Констатациите от изследването повдигат големи въпроси за бъдещето на социологическите проучвания, които разчитат на гласоподавателите, които дават отговори, отразяващи тяхното политическо поведение в реалния живот. Възможно е подобна тенденция и у нас да обяснява поне донякъде големите изненади в изборния ден.