Силата на регионалните медии

Анализ на Kantar обяснява защо регионалните медии запазват огромното си значение в свят на глобални платформи.

от Redlink
Силата на регионалните медии

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Глобалните платформи за гледане разширяват своя обхват, но за рекламодателите и собствениците на медии остава важно да разбират също толкова добре отличителните характеристики на локалните медийни пазари.

Гледането на видео съдържание е революционизирано от платформите за видео стрийминг, предлагащи несравними възможности за рекламодателите и собствениците на медии да достигнат до глобална аудитория. Това до голяма степен улеснява марките, които присъстват на много пазари. Въпреки това регионалните предпочитания остават един от решаващите фактори, които трябва да се имат предвид, тъй като местните медийни пазари могат да проявяват различни характеристики, които да предпоставят различни бизнес стратегии.

Регионалността играе важна роля при оформянето на моделите на гледане и следователно трябва да се има предвид при формулирането на стратегии за реклама и съдържание.

Сезонни навици за гледане

Един ключов аспект на регионалността са сезонните навици за гледане на различните пазари, които могат да бъдат повлияни от сезоните или различни събития. Например в страни като Бразилия, където промените в климата са относително стабилни през цялата година, има минимални различия в навиците за гледане.

Обратно, страни като Норвегия, Турция или България изпитват по-екстремни сезонни колебания, водещи до пикове през зимните месеци, когато хората прекарват значително повече време у дома. Разбирането на тези вариации е полезно за съдържанието и маркетинговите стратегии и демонстрира защо глобалните стратегии могат да работят по различен начин на местно ниво.

Линейна срещу нелинейна телевизия

Зрителите в различните региони показват вариации в предпочитанията си за линейно или нелинейно гледане. Например в проучването TGI Quick View – което събира данни от 85 000 свързани потребители в 35 страни – респондентите са помолени да оценят навиците си за гледане на телевизия по скала от седем точки, като една показва, че повечето гледат линейна телевизия – в реално време през традиционните канали, а седем представлява предпочитание към платформи за отложено гледане или онлайн платформи.

Вижда се нарастване на броя на хората, които предпочитат да гледат отложено или онлайн - като почти половината от всички потребители с такива възможности за гледане избират първите две полета.

TGI Global Quick View разкрива, че пазари като Франция, Германия и Австрия са по-склонни от средното за света да предпочитат линейно гледане, докато Филипините, Бразилия и Индия проявяват по-голяма тенденция към нелинейно и стрийминг поведение. Прави впечатление, че линейна телевизия предпочитат европейските зрители и в България също е така, като пипълметричните данни показва малък процент на зрители, гледащи отложено телевизия.

Тези регионални вариации демонстрират ясна необходимост както търговците, така и собствениците на съдържание да разберат как най-добре да адаптират плановете си, за да отговорят най-добре на нуждите на местните пазари.

Платено срещу безплатно гледане на стрийминг

През последните три години компании като Netflix и Disney+ увеличиха гамата си от абонаментни планове, включвайки и такива с по-ниски такси и реклама. Данните на TGI разкриват важни промени както в гледането на платени платформи, така и в безплатни, финансирани от реклами. Например пазари като Дания, Норвегия, Швеция, Испания и Обединеното кралство показват по-висок дял на платено съдържание, което показва утвърдено потребителско поведение около абонаментните услуги.

За разлика от това, пазари като Тайван, Египет, Япония, Хонг Конг и Тайланд показват по-голяма склонност към безплатни рекламни платформи с реклами на тях.

Рекламодателите могат да визуализират как пазарите се различават по характеристиките на техните аудитории на платени или подкрепени от реклами платформи – позволявайки на платформите и дистрибуторите на съдържание да прецизират своите стратегии според пазара. За рекламодателите това означава да решат кои региони може да имат повече бариери за насочване на видеореклами, особено на пазара на свързана телевизия.

Предпочитания за съдържание и навици за гледане

Различните култури имат различни ценности и предпочитания. Това, което резонира с публиката в една страна, може да не резонира с публиката в друга. Например, предпочитанията на американската аудитория към имоти, DIY (Направи си сам), драма и викторини в игрови шоута отразяват техните ценности за собствено жилище, самоувереност и забавление. Предпочитанията на аржентинската публика към сапунки, предавания с гости и разговори, както и съдържание, свързано с имоти, отразяват техните ценности за семейство, общност и практичност. Предпочитанията на филипинската публика към вярата и духовността, технологиите, джаджите и ток шоута отразяват техните ценности като религия, иновация и забавление. В тази връзка в България най-гледаните предавания от новия сезон са развлекателни риалита с музика, състезателни игри и кулинарни предавания.

Чрез адаптиране на стратегии за реклама и съдържание, така че да резонират с местната аудитория, фирмите могат да увеличат шансовете си да достигнат целевия си пазар и да постигнат маркетинговите си цели във всяка отделна държава.