най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Съдържанието, създадено от инфлуенсъри, стимулира автентичността, познаваемостта и доверието към марките. Ново изследване показва, че тези параметри създават и емоционални връзки, които улесняват хората да си спомня за марките, когато взема решения за покупка.
Проучване на маркетинговата агенция Influencer, в партньорство с изследователската компания Element Human, се заема да погледне отвъд показателите на отделните социални платформи и да изработи рамка за марки, които искат да насърчават по-дълбоки и по-значими връзки чрез уменията на създателите на съдържание. Докладът Emotional Intelligence: The Power of Creators in Evoking Emotion and Why it Matters се основава на 50 теста, проведени върху над 9000 респонденти в Обединеното кралство и САЩ, на които е показано съдържание в TikTok и Instagram от 17 марки в областта на красотата, личната грижа, бързооборотните стоки, технологии, мода, здравеопазване и пътуване.
„Нашата цел е да внесем стандартизирано качествено измерване в икономиката на създателите на съдържание“, казва д-р Хамиш Макфарлин, управляващ директор на Element Human.
Независимо дали в Instagram или TikTok, публиката прекарва приблизително 13,8 секунди от времето си в активно разглеждане на брандирано съдържание, създадено от инфлуенсъри, което се тества в техния канал. Това високо ниво на внимание довежда до трицифрено увеличение както на общата неподпомогната запознатост с продукта, така и на първият избор за даден продукт.
По време на контакта с цялото съдържание средно 12% от аудиторията е показала емоция, със среден пик от 33% от аудиторията, показваща емоция във всяка една точка на контакт. Тези цифри са в съответствие с други емоционални данни в това пространство, където поначало е доста трудно да се засекат емоциите на голям брой хора.
Една четвърт от тестваното съдържание показва среден емоционален резултат над 25%, а една трета показва върхов емоционален резултат над 50%. В горния край на резултатите 59% от аудиторията показва някаква емоция, а най-добре представящото се съдържание достига максимален връх от 99%.
Ангажираността с аудитория е един от отличителните фактори в маркетинга с инфлуенсъри спрямо традиционния маркетинг. Ясно е, че марките трябва внимателно да избират създателите на съдържание, с които работят, но също така трябва да разберат:
- различните фактори, които карат аудиторията да се чувства ангажирана – например интерактивни елементи и обратна връзка като анкети, въпроси или предизвикателства;
- кои асоциации водят до какви резултати: по-висока асоциация с познатост на продукта увеличава обмислянето му за покупка. Генерирането на асоциация с автентичност, като част от представата за марката, увеличава намерението за покупка. Създаването на асоциация за качество за марката повишава както вниманието, така и намерението за покупка.