най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Последният глобален анализ на разходите за реклама на WARC Media установява, че финансовите услуги (+11,5%) са на път да бъдат най-бързо развиващият се сектор през 2024 г., следвани от технологиите и електрониката и фармацевтиката и здравеопазването.
Тези глобални прогнози не могат да бъдат сравнени с българските медийни инвестиции, защото у нас няма единна система за отчитане на рекламните активности. Подробно и по сектори се отчита само телевизията, но при нея разделението по продуктови сегменти е доста различно от това на WARC. Въпреки това могат да бъдат направени някои паралели.
Търговията на дребно, най-големият сектор наблюдаван от WARC, се прогнозира да отбележи спад от 0,1%, тоест на практика да остане без промяна, като в момента има дял от 11,1% от всички рекламни разходи и заема първото място. Стагнацията в категорията на търговията на дребно е „пропорционална на натиска, пред който са изправени потребителите в Северна Америка и Европа поради високата инфлация“, обяснява Джеймс Макдоналд, автор на последната прогноза на WARC – „Global Ad Spend Outlook 2023/24: Устойчивост на турбуленция“. У нас веригите магазини също са много голям рекламодател, в телевизията те са на второ място, но инвестициите им стабилно се изместват в диджитъл и ако имаше как да се консолидират разходите им, като се включи и голямата им инвестиция във външна реклама и радио, вероятно е те да са топ рекламодателите и у нас. Що се отнася до инвестициите им в реклама, то ако рецесията в Европа продължи и се усети силно и у нас, може да се очакват промени в този сектор, защото той реагира много бързо на всякакви икономически предизвикателства.
В класацията на WARC следва много близо по дял рекламни инвестиции разделът, наречен "Бизнес и индустрия"(10,5%) – у нас няма обособен релевантен сегмент. Прогнозите са бизнес и индустриалният сектори да отбележат увеличение (+6,9%) през следващата година, тъй като търговските условия продължават да се облекчават. Междувременно автомобилният сектор също се прогнозира да регистрира стабилен растеж (+4,7% през 2024 г.) след периода на спад поради проблемите, свързани с производството и предлагането. У нас в телевизията също може да се види, че автомобилните брандове са задържали част от комуникацията си, вероятно по същите причини, като дори през първата половина на годината в категорията у нас продължава да има спад.
В рамките на секторa на услугите разходите за реклама се очаква да се увеличат в категориите "Медии" и "Издателската дейност" (+3,3%), което включва стрийминг гиганти като Netflix, както и в "Отдих и развлечения"(+3,9%), а също и телекомуникациите и комуналните услуги (+10,4%).
Продуктите в секторите на бързооборотните стоки – като храни (+7,5%) и безалкохолни напитки (+8,1%) – се очаква да отбележат силен растеж през 2024 г., като повечето от тях фокусират инвестициите си в медийни платформи за търговия на дребно. У нас тези категории продукти разчитат основно на физически продажби, така че инвестициите им в телевизия са значителни. Рекламните инвестиции на облеклo и аксесоари през следващата година се очаква да нараснат със 7,4%. В България това е сегментът, който води убедително в пазаруването онлайн, така че може да се предполага, че и у нас ще продължат да растат онлайн рекламните инвестиции в този сегмент.
Прогнозите са, че политическите разходи ще нараснат с 504%, достигайки нов връх от най-малко 15,5 милиарда долара през следващата година, което се дължи най-вече на предстоящите през 2024 г. президентски избори в САЩ.
Двете категории, чиито рекламни инвестиции ще пораснат най-бързо, са "Финансови услуги" и "Фармация" – непосредствено след "Технологии и електроника". Дигитализирането на финансовите услуги със сигурност насочва големите инвестиции в тези медии, у нас този сегмент в телевизия е на седмо място (сред 26 категории), като за първата половина на годината има намаление от близо 20% на активностите. Не е изключено това да се дължи и на пренасочването на бюджети към други медийни канали.
Фарма секторът е абсолютен лидер в България. Той води убедително в класацията за телевизионна реклама, което се дължи и до голяма степен на факта, че инвестициите на този сегмент са основно в тази медия. Това е обяснимо – потребителите на добавки и лекарства са основно по-възрастните хора, а за тях телевизията е водеща медия. Много по-малки са рекламните бюджети в радио или преса, във външна реклама и кино този сегмент почти отсъства. Няма причина положителният тренд за инвестиции да не се забележи и у нас догодина – каквото и да се случва, хората искат да са здрави и да се чувстват добре.