най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Класацията Best Global Brands 2023 на водещата световна бранд консултантска фирма Interbrand показва, че много от 100-те най-добри марки в света са в състояние на стагнация. Темпът на растеж на общата стойност на топ 100 марките се забавя рязко до 5,7% след значителния ръст през миналата година от 16%, като общата стойност на марките през 2023г. достига 3,3 трилиона долара (3,1 трилиона долара през 2022 г.).
Interbrand посочват липсата на нагласа за растеж, консервативното лидерство на марките и несигурното прогнозиране като причини за забавянето на растежа им.
Гонсало Брухо, глобален главен изпълнителен директор на Interbrand, казва: "Компаниите, които регистрират повишаване на стойността на марката си, включително Airbnb (# 46), LEGO (# 59) и Nike (5), са надхвърлили установените норми на категориите и играят по-значителна и значима роля в обществото и живота на потребителите си.“
Вече повече от две десетилетия анализите показват, че компаниите, които отговарят на по-разнообразен набор от нужди на клиентите, често в различните сектори, продължават да доминират в горната част на таблицата - съставлявайки почти 50% от общата стойност на брандовете. Според данните, тези компании, опериращи в няколко различни вертикали, са по-стабилни(+81.5% CAGR на приходите спрямо средното за периода 2018-2022), по-печеливши ( +33.7% EBIT ръст спрямо средното) и се възползват от по-голям ръст на стойността на марката си (4.8pp Ръст на стойността на марката спрямо средното).
За тези компании фокусът върху марката, а не върху продукта, играе по-голяма роля за избирането им (+ 12% спрямо средното), което означава, че те са в състояние да отговорят на повече нужди на клиентите, в рамките на собствената си категория, както и в други категории.
И през 2023г. Apple остава марка #1 за 11-та поредна година. Това е първата марка, при която стойността на марката се покачва над половин трилион долара.
Най-големия ръст сред топ 10-те марки регистрира Microsoft (+14%).
Airbnb се придвижва с 8 места в класацията (от # 54 до # 46), като стойността й се увеличава с +21,8%. Значителното увеличение на стойността на марката се дължи отчасти на силните инвестиции в марката и солидните финансови перспективи - приходите ѝ са се увеличили с 40% през 2022 г. спрямо 2021 г. и се очаква да нараснат с допълнителни 13% през 2023 г. спрямо 2022 г.
Zara (#43) и Sephora (#97) са звездите в търговията на дребно, като стойността на марките им нараства съответно с 10% и 15%
Най-силно представящите се сектори са автомобилния и луксозният сектор, като стойността на марките в тях нараства съответно с 9% и 6,5%.
Стойността на автомобилните марки нараства с 9% през 2023 г., като BMW (#10) влезе в челната десетка за първи път. Porsche (# 47), Hyundai (# 32) и Ferrari (# 70) постигат двуцифрен темп на растеж и представляват три от петте най-бързо развиващи се марки в класацията. Tesla задържа позицията си в класацията тази година (# 12), но темпът ѝ на растеж е най-бавният сред автомобилните марки, като стойността на марката се увеличава само с4,0% . За сравнение стойността на марката на BMW и Mercedes нараства съответно с 10,4% и 9,5%.
Луксът отново е най-добре представящият се сектор и през 20223г., като стойността на марките в тази категория нараства с 6,5% тази година. Това се дължи на устойчивостта на луксозните марки и способността им да надхвърлят категориите, за да създават луксозни преживявания като ресторанти, хотели и изскачащи прозорци на дребно. Hermès (# 23) и Dior (# 76) са две от най-големите луксозни марки с 10,2% и 8,4% ръст в стойността на марката съответно тази година.
Пълното класиране на Топ 100 марките и доклад с тенденциите в индустрията и пълната методология може да намерите тук.