Какво е телевизия?

Хората имат достъп до телевизионно съдържание през много устройства, но идеята какво е телевизия остава непроменена.

от Redlink
Какво е телевизия?

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Класическото определение за това какво е телевизия гласи: Професионално продуцирано, продължително (над 20 минути) съдържание с висока степен на емоционална ангажираност и безопасна среда за реклама, безотносително от устройствата, на които се гледа.

Телевизията и нейното определение всъщност се развиват значително през последните години. Аудиторията консумира видео съдържание през все повече платформи и устройства и това, което те наричат ​​телевизия, се разширява заедно с броя на начините за гледане. За повечето зрители телевизията може да означава гледане на любимо предаване по сателитна или кабелна мрежа, стрийминг на сериал, гледане на по-стар сезон при поискване, гледане на голям спортен мач на живо на мобилното им устройство и др. Въпреки че терминът телевизия е свързан със самото устройство телевизор, зрителите безпроблемно гледат видео на различни екрани, така че телевизията трябва да се разграничи като съдържание. За разлика от генерираното от потребителите/дигитално видео съдържание, телевизията се състои от професионално произведено, дългоформатно, силно ангажиращо и емоционално съдържание. Важно е рекламодателите да имат ясно разбиране какво означава телевизията за потребителите в една все по-фрагментирана екосистема.

Определението на потребителите за телевизия включва множество платформи, включително: Линейна TV (кабелна, broadcast); видео при поискване от доставчик на кабелна телевизия (Set-top-box VOD); TV апликация на доставчик (TV Everywhere); Connected TV (CTV); Абонамент за Video-on-Demand (SVOD); Video-on-Demand с реклама (AVOD); Streaming TV с реклама (FAST); Streaming TV Service (vMVPDs).

Телевизията се гледа на всякакви устройства, включително: TV / Smart TV; Connected TV Streaming устройство (например Roku, Amazon Fire TV, etc.); Гейминг конзола (e.g., Xbox, PlayStation, etc.); Blu-ray плейър; Десктоп компютър/лаптоп; Мобилен телефон и др.

Важните изводи за рекламодателите и работещите в маркетинг индустрията са няколко:

1. За потребителите границите между платформите се размиват, като 75% от възрастните над 18 години определят телевизия като всичко, което могат да гледат на своя телевизионен приемник, както и на всяко друго устройство - независимо дали е чрез стрийминг или кабел, сателит или оптичен кабел.

2. Професионално създаденото и висококачествено телевизионно съдържание играе важна роля в живота им и те не се интересуват особено (или дори не осъзнават) как имат достъп до него. Макар че зрителите са възприели по-модерна и безпристрастна дефиниция за телевизия, мнозина в маркетинг индустрията продължават да говорят ограничено – например сравнявайки рейтинги и приходи между „традиционна/линейна“ телевизия и стрийминг/CTV (т.е. „дигитално“ видео) – въпреки факта, че всеки от тях има еднакво или подобно програмиране, но просто се осъществява достъп през различни точки на свързване.

3. Разбирането на това, което е телевизия, осигурява по-вярно определение - става въпрос за гледаемост на първокласно видеосъдържание с дълга продължителност. Това е по-всеобхватен начин за рекламодателите да анализират телевизията, отколкото просто да я разглеждат като една платформа или когато сравняват множество платформи накуп (напр. линейна телевизия срещу стрийминг). Ето защо е важно да се разбере, че определението за телевизия надхвърля „линейната телевизия“ и включва пълна екосистема от екрани, платформи и точки за достъп. Вниманието към рекламата, качеството на съдържанието, продължителността на рекламата и програмата и контекстуалната среда влияят върху нивата на ангажираност на аудиториите. Това означава, че всички импресии, доставени до аудиторията във видео среда, не са равни по резултати по отношение на внимание и ангажираност.

4. Емоциите са новото „премиум“ съдържание. Традиционно в телевизия премиум съдържанието се свързва с по-скъпи продукции, които се продуцират трудно и затова рекламата в тях е с най-висока цена. Всъщност цената се обуславя не толкова от инвестицията в съдържание, колкото в потенциала му да изгради силна емоционална връзка с потребителите. Излъчването на реклама в подобно съдържание гарантира много високи нива на възприемане и запомняне.