най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Като всяка често използвана фраза, "дигитална трансформация" се е превърнала в универсален термин, който означава различни неща за различните хора. Ако бизнес лидерите не са наясно какво е дигитална трансформация и нямат конкретна програма в организацията, те не могат да очакват да бъдат успешни в нея. Ето какво считат за най-важно по темата експертите на McKinsey&Co в серията си McKinsey Explainers.
Дигиталната трансформация е фундаменталното пренастройване на начина, по който една организация работи. Целта на дигиталната трансформация, както е посочено в новата книга на McKinsey Rewired: A McKinsey Guide to Outcompetition in the Age of Digital and AI (Wiley, 20 юни 2023 г.), трябва да бъде изграждането на конкурентно предимство чрез непрекъснато внедряване на технологии в мащаб за подобряване на клиентското изживяване и намаляване на разходите.
Експертите на McKinsey & Co посочват, че дигиталната трансформация се различава от от бизнес трансформацията в много отношения. Те изтъкват, че бизнес трансформациите обикновено приключват, след като се постигне ново поведение в организацията, докато. дигиталнататрансформация е серия от дългосрочни усилия за пренастройване на начина, по който една организация непрекъснато се подобрява и променя. Това е така, защото технологиите, които непрекъснато се развиват, се интегрират все повече в бизнеса. Според проучване на McKinsey приблизително 90% от всички организации в момента преминават през някакъв вид дигитална трансформация.
Каквo e необходимo, за да се постигне успех в дигиталната трансформация?
Успешната стратегия за дигитална трансформация изисква различни координирани действия в цялата организация. Rewired излага шест възможности, които са от решаващо значение за успешната дигитална трансформация:
Способността да се създаде ясна стратегия, фокусирана върху бизнес стойността. Компаниите трябва да съсредоточат трансформациите си върху конкретни области (пътешествия на клиентите, процеси или функции), които генерират значителна стойност за бизнеса. Трансформацията трябва да се ръководи от пътна карта, която подробно описва решенията и ресурсите, необходими за постигане на промяна в приоритетните области.
Силен екип от вътрешни инженери. Никоя компания не може да възложи пътя си към дигитално съвършенство на външни хора. Да бъдеш дигитален означава да имаш собствен ресурс дигитални таланти, които да работят рамо до рамо с колегите си от бизнеса. Това изисквагъвкави и дигитални HR процеси за намиране, управление и обучение на таланти и здравословна среда, в която те да процъфтяват.
Оперативен модел, който може да се мащабира. Цифровите трансформации зависят от многофункционални екипи, които обединяват хора от цялата компания.
Разпределена технология, която позволява на екипите да създават иновации независимо. Технологиите в една организация трябва да улесняват екипите непрекъснато да разработват и пускат цифрови иновации за потребителите. За да се случи това, организациите трябва да насърчават разпределена технологична среда, където всеки екип има достъп до данните, приложенията и инструментите за разработка на софтуер, от които се нуждае.
Достъп до данни, които екипите могат да използват при необходимост. Надеждните, актуални данни са от решаващо значение за успешната дигитална трансформация. Архитектурата на данните трябва да осигурява данни, които са лесно достъпни за екипите в организацията и непрекъснато да се оценяват и актуализират.
Силно приемане и управление на промените. В миналото цикълът на приемане на технологиите беше линеен процес на събиране на изисквания, разработване на решения, тестване и след това обучение на крайния потребител. Този процес често води до ниски нива на приемане и в крайна сметка до ниска бизнес стойност. Дигиталните трансформации следват много по-повтарящ се процес на проектиране, прототипиране, събиране на обратна връзка и подобряване на решението, така че да може да улови пълния потенциал на стойността. Като правило, за всеки долар, който харчите за разработване на дигитално решение, планирайте да похарчите поне още един долар за внедряване на промени в процеса, обучение на потребителите и инициативи за управление на промените. Компаниите трябва да помислят за приемане и мащабиране в началото на трансформацията си, за да могат да изградят ресурсите, необходими за осъществяване на промяната.
Никоя цифрова трансформация не може да бъде успешна без координирани действия във всички тези области.
Какво е домейн на дигитална трансформация и защо има значение?
Цифровите трансформации имат много по-голяма вероятност за успех, когато екипите се фокусират върху промяната на цели домейни (например пътуването на клиента, отделен процес или функционална област), а не само върху случаи на употреба (една стъпка в рамките на домейна, като например отговор на обаждане за обслужване на клиенти). Фокусът върху домейните е благоприятен за ефективна промяна, тъй като обхваща всички свързани дейности за предоставяне на цялостно решение. Така че, вместо да се фокусира само върху една стъпка от процеса – като например създаване на процес за откриване на банкова сметка чрез приложение – домейнът ще включва и всички други дейности (настройка на акаунт, проверка, автоматизация на работния процес и т.н.), необходими за откриване на акаунта. Отчитането на всички тези други дейности е това, което позволява на решението да донесе своята стойност. Домейнът трябва да бъде достатъчно голям, за да бъде ценен и забележим за компанията, но достатъчно малък, за да бъде трансформиран, без да се разчита твърде много на други части на бизнеса. Управлението на взаимосвързаността на случаите на употреба и решенията в рамките на дадена област е един от ключовете за успеха на трансформацията.
Кои са ключовите лидерски роли в дигиталната трансформация?
Успешната дигитална трансформация засяга широк спектър от функции на организацията, така че те да могат да работят заедно по нови начини. Това изисква мащабни и координирани инвестиции. Единственият човек, който може да осигури такова ниво на устойчива промяна е главният изпълнителен директор. Една от ключовите задачи на главния изпълнителен директор е да осигури съгласуваност, ангажираност и отчетност сред лидерския екип. Без нито едно от тези неща напредъкът в цифровата трансформация може бързо да спре.
Лидерите на ниво висше ръководство и бизнес звена също имат важни задачи. И това далеч не са само IT директора, CTO и director of digital. Главният директор по човешките ресурси играе решаваща роля в началото на трансформацията, за да осигури дигитални таланти и да въведе практики за управление на таланти, които ще развият и задържат дигиталните таланти, докато финансовият директор наблюдава бизнес казуса за трансформацията и проследяването на реализацията на стойността. И накрая, главният директор по управлението на риска трябва да ръководи интегрирането на проверките на риска в процеса на разработване и да разбере как да се реагира на нови рискове, като неприкосновеност на личните данни и киберсигурността, които може да се генерират от дигиталната трансформация и трансформацията с изкуствен интелект.
Как да разберете дали дигиталната трансформация работи?
Може да бъде изненадващо трудно да се разбере как върви дигиталната трансформация. Без правилно проследяване и измерване на резултатите, бизнес лидерите трудно могат да управляват ефективността и да гарантират, че промените, които се случват, създават стойност.
Да знаете какво да измервате е половината от успеха. При дигиталните трансформации ключовите показатели за ефективност (KPI) обикновено попадат в три категории:
Създаване на стойност. Дигиталните решения обикновено са насочени към един или няколко оперативни ключови показатели за ефективност, които обикновено могат да бъдат превърнати във финансови ползи.
Състоянието на екипа. Според опита на McKinsey високоефективните екипи могат да бъдат пет пъти по-продуктивни от нискоефективните екипи. Много дигитални трансформации напредват по-бавно от първоначално планираното, тъй като екипите им не разполагат с достатъчно персонал, не са възприели модерни гъвкави начини на работа или им липсват критични възможности за управление на продукти и дизайн на потребителско изживяване.
Напредък в управлението на промяната. Тези показатели измерват напредъка в изграждането на нови способности и здравето на самата трансформация. Мобилизирани ли са екипите по план? Ангажирани ли са хората? Изграждат ли се нови способности и таланти в компанията? Хората използват ли безпроблемно технологията, инструментите и продуктите, които се разработват?
За да бъде дигитална, всяка компания трябва да пренастрои начина, по който работи. Някога Amazon беше просто още един стартъп, но инвестира в своите технологии, данни, управление на ефективността и практики за таланти в продължение на години, за да стане лидер в индустрията. Добрата новина е, че успешните дигитални трансформации не са само в компетенциите на технологичните титани. Утвърдени компании от всякакъв вид могат да бъдат успешни по пътя си към дигитална трансформация.