Интензивните отношения между агенция и клиент не винаги са плюс

Пандемията предизвика отношения „винаги на разположение“ между агенция и клиент, които са стресиращи и за двете страни.

от Redlink
Интензивните отношения между агенция и клиент не винаги са плюс

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Данни от проучване на Aprais показват, че както клиентите, така и агенциите усещат напрежение от „интензивните и изтощителни“ работни практики, възприети по време на COVID-19, така че след отпадането на ограниченията и двете страни искат да се върнат към по-балансиран начин на работа.

Изследвания на глобалната консултантска компания за оценка на отношенията клиент–агенция Aprais (базирани на нейната глобална база данни от 24 000 оценки на клиент–агенции) показват, че контактът между екипите на клиенти и агенции се засили по време на пандемията, локдауна и ограниченията заради COVID-19. Но този увеличен контакт не е довел до подобрени резултати и по-добри взаимоотношения. Много от екипите установяват, че психичното им здраве страда в резултат на това и персоналът излиза в отпуск, позовавайки се на работно „прегаряне“ – burnout.

Според данните на проучването, през първата половина на 2020 г. само 21% от клиентите контактуват ежедневно със своите агенции. През втората половина на 2020 г. процентът им е до 35%, като още 47% общуват от един до три пъти седмично.

От своя страна 31% от агенциите се свързват с клиентите си ежедневно през първата половина на 2020 г., но през втората половина на годината това се увеличава до значителните 50%.

Данните от 2021 г. сочат, че честотата на контакт показва признаци на връщане към нивата преди COVID-19, но ежедневният контакт все още е по-чест, отколкото през първата половина на 2020 г.

Повишените нужди на клиентите от услугите на техните агенции извън планирания и договорен обхват на работа довежда до повишена ежедневна интензивност, но това не подобрява качеството на работата, а води до осезаема липса на фокус. Агенциите споделят наблюденията си, че работното им време се зачита по-малко от преди, а клиентите искат повече промени в последния момент.

В следствие на това ежедневните задачи се умножават, графикът на агенцията се задръства, а непрекъснатите срещи в Teams и Zoom водят до липса на време за фокусирана дискусия.

Посоката за нормализиране на взаимоотношенията е да се върне фокусът върху стратегическата работа и по-малко и предварително организирани срещи на екипите. Това в крайна сметка е начинът да се повиши ефективността на работата както за агенциите, така и за клиентите.