най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Поколението Alpha са децата, родени от 2010 г. насам, като всяка седмица се раждат повече от 2,8 милиона представители на Alpha, което прави близо два милиарда души и бройката продължава да расте. Alpha се очаква да бъде най-голямото поколение в историята на света, както и първото напълно глобално поколение, свързано чрез дигитални устройства и социални медии с безпрецедентна хомогенност на културата и обществените норми. Анализът и разбирането на тази млада кохорта и техните родители предлага важни уроци и възможности за рекламодателите и агенциите в един все по-дигитален свят.
Alpha са не само потребители в бъдещето, но и имат значително влияние върху семейните решения и разходите още днес. Проучване на Circana показва, че 295 евро на човек се харчат всяка година за играчки за деца под 12 години, повече от три пъти повече от парите за юношите (89 евро). Интересни са данните и отвъд родителските разходи. Проучване на Insights Family установява, че Gen Alpha бързо се превръща в най-независимото и финансово проницателно поколение. В целия регион на Европа, Близкия изток и Африка значителни 31% от 10-14-годишните съобщават, че печелят сами парите си, което е увеличение от 51% само за две години. Проучването показва, че тази тенденция се простира дори до по-малките деца, като подобен брой (28%) от 6-9-годишните казват, че печелят сами парите си.
„Тъй като финансовата независимост става все по-често срещана в по-млада възраст, влиянието на децата и тийнейджърите върху всички индустрии продължава да нараства“, обясняват Ставрос Триселиотис и Софи Танер от The Insights Family. „Следователно за марките е изключително важно да ги разпознаят като отделна потребителска група.“
В момента обаче все още потреблението не е толкова важно, колкото да се разберат правилно нуждите и променящите се нагласи на децата и младите хора. Родителите на децата Alpha се стремят да избегнат някои от грешките, направени в дигиталното им детство, но марките не винаги са в крак с тези променящи се очаквания – и до известна степен не успяват да смекчат нарастващите рискове, пред които са изправени децата в съвременния свят.
Хариет Кингаби и Джейк Дъбинс, съпредседатели на Conscious Advertising Network, подчертават неудобния факт, че рекламодателите и платформите, на които рекламират, не правят каквото могат, за да се справят с проблемите за безопасността на децата. Те споделят актуализирания „Манифест за благосъстоянието на децата“. Манифестът се състои от шест принципа и определя как правата на всяко дете трябва да се зачитат, защитават и изпълняват в дигитална среда, както и във физическия свят. Както казват авторите: „Причините за действие са търговски, както и морални. Гарантирането на правата и благосъстоянието на децата не само повишава репутацията на компанията, но също така укрепва управлението на риска и доверието на инвеститорите в етичните бизнес практики.“
Безспорно при децата ключови за подхода на компаниите са нагласите на родителите им, които са от предишното поколение. Хеленор Гилмор, директор по стратегията в Beano Brain, подчертава възможността за марките, свързана с „акцент върху родителите-милениъли върху щастието и психичното здраве на техните деца и силното желание децата им да прекарват повече време на открито, играейки и изследвайки света самостоятелно“. Изследването на Beano Brain установява, че значителните 85% от родителите искат децата им да имат възможност да прекарват времето си на открито, за да играят и да изследват света самостоятелно. Но страховете за безопасността на децата и примамката на социалните медии ограничават техните свободи.
Това желание за взаимодействие в реалния свят става още по-належащо в тийнейджърските години. В едно все по-дигитално общество има малко марки, които предоставят наистина приобщаващи изживявания за тийнейджъри, за да излизат навън и да правят нещо лично. Шерил Калвърли и Пол Билингсли, лидери на #IRLrevolution и основатели на THE DEN, споделят своя призив за вдъхновяващи, безопасни места за тийнейджъри да общуват в реалния живот. Те също така обръщат внимание на онези марки, които се справят с това, осигурявайки пространства, „където тийнейджърите са наистина свободни да бъдат заедно и да бъдат себе си. Пространство, където не ги зяпат, гледат намръщено, плашат, преместват насила, не се чувстват нежелани или дискриминирани.“
Много от темите в Spotlight – онлайн безопасност, свобода за игра на открито, приоритизиране на семейните изживявания – са събрани заедно в статията на Ема Уороло, основател на The Playful Den. Тя подчертава шест действия и стратегически поведения, които компаниите за дизайн за деца биха могли да предприемат, които положително ще повишат качеството на детската култура.