най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Доминиращото настроение в света в началото на 2025 година е на несигурност и предпазливо намаляване на страховете след пандемията. Бавно намалява страхът от нова световна пандемия, като сега от това се страхуват 47% от хората. Расте обаче притеснението от ядрен конфликт и вече 46% се боят то това. Европейците са песимисти за края на войната в Украйна, като само 27% очакват това да се случи в близко бъдеще. Още по-нисък е процентът на хората, които предсказват мир в Близкия Изток – само 22%.
Поглед напред
Въпреки кризата с разходите за живот и конфликтите по света, все по-малко хора казват, че 2024 година е била лоша. Две трети (65%) казват, че 2024 г. е била лоша година за моята страна, което е най-ниската цифра от 2019 г. насам според Ipsos. По отношение на личния живот обаче има по-голям оптимизъм и 51% определят 2024 година като лоша за себе си и семейството си, което е почти на нивото от преди пандемията – през 2019 година процентът е бил 50%.
Положителните очаквания за новата година обаче все още не са се върнали към нивата отпреди COVID. Седем от десет (71%) казват, че са оптимисти, че 2025 г. ще бъде по-добра от тази година, но дори този висок резултат е под нивото на позитивност, наблюдавано преди пандемията, когато оптимизмът е достигал до 80%. Личните очаквания към годината също са позитивни, като 75% от хората казват, че за 2025 година планират да подобрят живота си и 69% вярват, че ще се чувстват по-добре физически и психически.
Икономически очаквания
Европейците са песимистични, че световната икономика ще се подобри. Докато на глобално ниво хората са най-положително настроени, че икономиката ще бъде по-силна, отколкото през последните години, в Европа редица държави са по-малко положителни в перспективите си в сравнение с миналата година. 79% от всички респонденти смятат, че през 2025 година цените ще растат с по-бързи темпове от доходите. 70% от хората са с очакването инфлацията през 2025 година да е по-висока от тази през предишната година, като има доста значими разлики по държави и например Аржентина и Швеция не очакват по-висока инфлация, а най-силни са притесненията в Унгария и Полша.
Тревоги от технологията
Хората очакват по-голяма регулация на технологичната индустрия. През 2021 г., когато за последно е задаван този въпрос, 38% са очаквали тяхното правителство да въведе строги правила за големите технологични компании, през 2024 г. това число се повишава видимо, достигайки 47%. Страхът, че AI ще отнеме работни места е по-голям (65%) от надеждата, че ще създаде нови (47%). Леко се увеличава делът на хората, които имат намерение да намалят времето си в социалните мрежи – от 37% миналата година до 41% през тази.
Климатична криза
Все по-малко респонденти смятат, че ще бъдат въведени по-строги закони за борба с изменението на климата. Делът, който смята, че тяхното правителство ще въведе по-строги цели за намаляване на въглеродните емисии, е намалял с 3 процентни пункта в сравнение с миналата година (сега 52%). 80% очакват температурите да продължават да растат, което е ръст от 10% спрямо 2017 година, когато този въпрос е зададен за първи път. Още по-тревожно е, че 42% от хората смятат, че части от собствената им държава ще станат необитаеми поради измененията в климата. И само 32% вярват, че е възможен технологичен пробив в сферата на климата, който да промени изведнъж лошите прогнози.
Общество в развитие
Доста сдържан е и оптимизмът за бъдещето на обществените отношения. Страхът от имигрантите остава висок, макар да намалява с няколко пункта, но все още 67% от респондентите очакват ръст в имиграцията. Този процент е най-висок в традиционно засегнатите от проблема страни като Турция и Испания, в двете по над 80%, така че резултатите имат и голям дял историческа тежест, а не само емпирични данни. 49% от хората очакват изравняването на заплащането за двата пола да ес случи през 2025 година, а само 33% вярват, че толерантността между хората ще се повиши. 32% се надяват на четири дневна работна седмица, като тук е интересно, че процентът е висок в Азия и нисък в Европа.