Лечебни къщи или край на „умния“ дом

Японска къща помага на обитателите да подобрят вродените умения на тялото да се самолекува, докато в Холивуд мечтаят за къщи без технологии.

от Redlink
Лечебни къщи или край на „умния“ дом

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Традиционната марка за билкови лекарства Saishunkan Pharmaceutical представя Positive Age House - дом, проектиран да подобри самолечебните способности на тялото. Проектът съчетава здравна и жилищна архитектура. Разработен е в сътрудничество със строителната компания Lib Work, като концепцията произтича от наблюдението на Saishunkan, че японците прекарват приблизително две трети от живота си у дома, което прави жизнената среда един от ключовите фактори за добри здравни резултати.

Вместо да разчита само на технологии, Saishunkan прилага своя опит в традиционната медицина, за да създаде жилищни пространства, които стимулират вродените механизми за възстановяване на тялото. Ключовите характеристики включват циркадна осветителна система, която регулира цветната температура през целия ден, за да поддържа биологичните ритми, текстуриран „вълнообразен под“, който стимулира точките на натиск върху краката и умишлени разлики във височината на пода, които карат обитателите да тренират ставите си, докато се движат от едно пространство на дома в друго.

Има няколко фактора, които стоят зад тази разработка и оправдават интереса към подобен тип жилища:

Продължителност на здравето през целия живот

Хората все по-малко се интересуват просто от това да живеят по-дълго и са все по-загрижени от това да живеят добре за по-дълго време - физически, психически и емоционално.

Преоценка на дома след пандемията

След принудително прекарване на време на закрито, хората осъзнават, че непосредствената им среда силно влияе върху психическото и физическото им благополучие.

Преход от пасивно към проактивно здраве

Здравето не е само медицина или ходене по болници, то е свързано с ежедневните избори на начин на живот като движение, излагане на светлина, диета и не на последно място собствения дом.

Повече природа, по-малко технологии

Докато технологичните марки налагат интелигентни домове, Positive Age House представлява контратенденция за връщане към природата, фокусирайки се върху слънчевата светлина, въздушния поток, дървените подове, циркадното осветление и естествените материали.

Проектът за Positive Age House е в унисон с друга тенденция, за която разказва миналия месец The Hollywood Reporter. Изданието разкрива, че изглежда „умните“ домове вървят към залез и най-скъпите къщи в Холивуд вече се продават без обширния набор от апликации, нужни за управление на всички процеси и уреди, а по-скоро с най-обикновени копчета за лампата и контакти в стените. Клиентите са изморени от непрекъснато променящи се интерфейси, ъпдейти и забравени пароли.

Стига се до абсурди като нуждата да се пляска с ръце всеки път, когато един от съпрузите става от леглото през нощта, за да светне лампата, будейки другия или да се търси паролата, с която кухненската маса променя височината си. Клиенти като Ралф Лорън, Гуинет Полтроу и Даша Жукова работят с дизайнер, който прави домовете „глупави“.

Някои от големите клиенти на анти-технологичния вътрешен интериор са от технологичния бизнес и те искат всичко в домовете им да е възможно най-просто и близо до пред-дигиталната епоха, включително ретро ключове за лампи, които правят „щрак“ – за цена от 800 долара парчето. Скъпите домове вървят без телевизори, с ретро елементи и дизайн, който няма да остарее след десет години.