най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Докладът за глобалното благополучие за 2024 г. от Lululemon разкрива уелнес парадокс: безмилостното преследване на благополучие може да влоши здравето на хората. Докато 89% от хората в 15 страни признават, че правят все повече, за да подобрят благосъстоянието си, глобалният резултат за същото остава 66%. Докладът отбелязва три ключови отговора на въпроса защо:
Обществен натиск: 61% смятат, че трябва да изглеждат добре, дори и да не са. Процентът скача до 76% за Gen Z и 71% за Millennials. За мнозина този натиск води до прегаряне и срив на усещането за благосъстояние (45%), като мнозинството (63%) се чувстват безсилни да подобрят своето усещане, че са добре и изглеждат добре.
Излишък от съвети: 53% казват, че има твърде много противоречива информация за това как да подобрят благосъстоянието си.
Самота: 89% от хората с бърнаут и проблеми с благосъстоянието казват, че самотата е допринасящ фактор.
Докладът очертава три стратегии, които помагат на хората по света да се отърват от вината и да преминат отвъд усещането за безпомощност:
Успокояване на шума – Съсредоточаване на вниманието, почивки от социалните мрежи и поставяне на граници. Например тези, които практикуват медитация, съобщават за 12% по-добро усещане за благосъстояние.
Правене на неща, които доставят удоволствие – Хората трябва да се учат да правят нещата със собствено темпо, да се движат през целия ден, да прекарват време сред природата или използвайт физическа активност, за да общуват. Тези, които раздвижват тялото си през целия ден, съобщават за 16% по-добро благосъстояние.
Приобщаване на другите – Свързване с общността, например тренировки с приятел, записване за отборен спорт или фитнес клас или активности и общо време със семейството, приятели и близки. Тези, които използват физическата активност като възможност за общуване с другите, съобщават за 23% по-добро благосъстояние.
„Често натискът да подобрим нашето благосъстояние ни кара да мислим прекалено много и да се фиксираме върху това, което липсва в живота ни. Препоръчвам да си поставяте постепенни, постижими цели, превръщайки стремежа към благополучие в източник на радост и очакване, а не в стрес,” казва д-р Мурали Дорайсвами, професор в университета Дюк и член на Глобалния консултативен съвет за психично благополучие lululemon.