най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
През последните няколко месеца по света се наблюдават опасни, рекордни горещи вълни. Учените потвърждават, че юли 2021 г. е най-горещият месец в измерванията в света до този момент. Азия регистрира най-горещия си юли. Италия отбелязва най-високата регистрирана температура в европейската история през август, като официалните показания в близост до Сиракуза са 48,8 градуса. През август в Южна Европа е обявено извънредно положение, като в Гърция, Турция, Италия, България, Румъния, Сърбия, Босна и Херцеговина са издадени предупреждения за опасно високи температури. Подобни опасни топлинни вълни и „топлинни куполи“ се носят навсякъде в Европа и в САЩ – от Сиатъл до Ню Йорк.
Това не е случайност. Климатолозите твърдят, че топлинните вълни стават все по-горещи и по-чести. Те засягат градовете особено силно, превръщайки ги в това, което учените наричат „градски топлинни острови“ – области, където температурите са по-високи поради повърхности, които абсорбират топлина като покриви и настилки, същевременно съчетани с липса на дървета. В отговор се променя начинът, по който мислим за градския дизайн и начин на живот.
Много градове не са проектирани за екстремни двуцифрени топлини. Горещата вълна през юни 2021 г. в Тихоокеанския северозападен регион на САЩ прави това напълно ясно. В Портланд, Орегон – който преживява най-горещия си ден на 26 юни 2021 г. – топлината къса захранващи кабели, изкривява пътища, разтопява асфалта и изкривява виниловата облицовка на къщите. В Сиатъл, Вашингтон, стоманените подвижни мостове трябва да се пръскат с вода, за да се поддържат достатъчно студени и да могат да функционират.
За да помогнат на градовете да се адаптират към по-високите температури, местните власти наемат „Директори по горещините“. Маями е първият град в света, назначил през юни за Директор по горещините Джейн Гилбърт. Атина следва примера на Маями, назначавайки през юли Елени Миривили за първи Директор по горещините в Европа.
В Маями голяма част от работата на Гилбърт е свързана с градския дизайн, като инсталиране на охлаждащи настилки и покриви, и засаждане на повече дървета, за да се увеличи покритието на сянката по тротоарите. Миривили проучва подобни проекти в Атина. Други градове също преосмислят своя дизайн, за да отчетат повишаващите се температури. Лос Анджелис инсталира охлаждаща настилка и покриви, които отразяват слънчевата топлина, а Финикс, Аризона, осмисля дизайна на най-засегнатите квартали, обитавани от жители с ниски доходи.
Гилбърт и Миривили по същия начин насочват усилията си към кварталите с жители с ниски доходи. „Хората, които са направили най-малко, за да причинят това, страдат най-много“, казва Кати Бауман Маклауд, старши вицепрезидент и директор на Центъра за устойчивост на фондация „Адриен Арш-Рокфелер“, за Fast Company.
Голямата жега поражда и нови условия на труд. Доклад на „Съюза на загрижените учени“ от август 2021 г. очертава как изменението на климата и екстремните горещини създават здравни и финансови рискове за 32 милиона американски работници на открито. Очаква се до 2065 г. излагането на работници на открито в САЩ в опасни топлинни условия да се увеличи четирикратно, застрашавайки здравето им и водейки до годишна загуба до 1700 долара заплати на човек или 55 милиарда долара общо.