най-четени

eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Три са основните теми в „Бъдещето на измерването 2025“ – доклад на WARC, който изследва най-новите тенденции в медиите и креативното измерване. Трите тенденции са - разрастването на маркетинговите експерименти, разликата в измерването на цените и възходът на креативното тестване, задвижвано от изкуствен интелект.
Докладът „Прозрения за бъдещето на измерването“ се основава на комбинация от ексклузивни данни от WARC и външни изследователски проучвания и доклади. Той е част от поредицата задълбочени прогнозни доклади „Еволюция на маркетинга“ на WARC Strategy.
Водещият автор Пол Стрингър, управляващ редактор „Изследвания и прозрения“ във WARC, казва: „Някога смятани за запазена марка на по-напредналите рекламодатели, следващите 12 месеца в маркетинговото измерване ще бъдат определени от нарастваща демократизация на инструментите и методите. Въпреки че инструментите с изкуствен интелект внасят нова скорост и мащаб в измерването, рекламодателите все още нямат пълна рамка за разбиране на възвръщаемостта на инвестициите в рекламата.“ С този доклад платформата осигурява яснота относно най-новите постижения в техниките за измерване, като споделя прозрения както от WARC, така и от външни проучвания и предоставя на маркетолозите изводи, които да приложат на практика.
Ето какви са трите тенденции във фокуса на доклада:
Маркетолозите, използващи експерименти в работата си се удвояват от 18% на 36%
От решаващо значение за разбирането на ефективността е, че маркетолозите бързо възприемат експериментални техники, за да помогнат за установяване на причинно-следствената връзка и следователно на допълнителните ефекти от рекламата. Тазгодишният доклад установява, че делът на хората, използващи тези техники, се е удвоил от 18% на 36%, до голяма степен поради по-голямата наличност на инструменти за тестване чрез социалните и търговските медийни платформи.
За да се възползват максимално от експерименталните техники, маркетолозите трябва да формулират ясни хипотези, да идентифицират показатели за успех и да намерят правилния експериментален дизайн. Експериментите работят най-добре в комбинация с други методологии и трябва да бъдат вградени в по-широка програма за обучение, за да се увеличи максимално тяхната стойност.
Марките печелят от измерването на цените
Ценова сила е един от жизненоважните резултати на силната марка, но тази сила отнема много време, за да се изгради. В резултат на това много от моделите за улавяне на тези ефекти често измерват само три или четири години, въпреки че ефектът от ценообразуването обикновено отнема много повече време, за да се прояви.
В момент, когато маркетинговите бюджети са под почти постоянен натиск, маркетолозите трябва да проследяват цената като ключов показател за ефективност (KPI) или да се включат в решенията за ценообразуване, да проследяват ефектите от ценообразуването във времето, за да изчислят възвръщаемостта на рекламата и да избягват третирането на маркетинговите инвестиции като краткосрочен разход, а не като дългосрочна инвестиция, способна да генерира бъдещи икономически ползи.
Изкуственият интелект трансформира креативното тестване
Технологиите с изкуствен интелект започват да трансформират начина, по който рекламодателите измерват и оптимизират криейтива със скорост и в мащаб. Докато изкуственият интелект позволява рентабилно тестване в мащаб, се препоръчва да се поддържа човешко тестване заедно с инструментите на изкуствения интелект, особено когато става въпрос за имиджови кампании на марките. Този хибриден подход ще помогне за смекчаване на ограниченията на тестването с изкуствен интелект, като например оценка на нови идеи или мислене.
Интегрирането на креативни данни в моделирането на маркетинговия микс (MMM) означава, че рекламодателите вече могат да моделират въздействието на криейтива, използвайки иконометрични техники. Като нововъзникваща област на измерване, насоките и най-добрите практики все още са в процес на разработка.