най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Нов стартъп се бори с въздействието върху околната среда на тапите за уши за еднократна употреба с алтернатива, базирана на мицел. GOB разработва нещо, за което твърди, че е първата в света безпластмасова, компостируема тапа за уши. Нуждата от устойчива алтернатива е по-неотложна, отколкото може да си представим - производителите в момента произвеждат около 40 милиарда тапи за уши за еднократна употреба годишно - достатъчно, за да обиколят Земята почти 100 пъти, ако се поставят една до друга.
Освен справянето с проблема с пластмасовите отпадъци, мицелните тапи за уши на GOB се фокусират и върху здравословни проблеми, свързани с традиционните тапи за уши. Изработени от PVC пяна, те може да съдържат химикали, нарушаващи ендокринната система, като винилхлоридът, предшественик на PVC, е известен канцероген. GOB използва пяна от мицел, създадена от Forager на Ecovative, която може да отглежда 3 милиона квадратни фута материал годишно върху един акър земя.
View this post on Instagram
Според GOB производителността на неговия продукт съвпада или надвишава тази на традиционните тапи от пяна: пяната AirMycelium осигурява балансирано акустично овлажняване, като същевременно поддържа яснота на звука. Материалът също има свойства, подобни на мемори пяна, като се приспособява към формата на ухото на потребителя, без да причинява дискомфорт. Когато тапите за уши достигнат края на живота си, те са 100% годни за домашно компостиране и се разпадат на хранителни вещества в почвата — ярък контраст с конвенционалните алтернативи на базата на PVC. В момента компанията приема предварителни поръчки, като се очаква доставките да започнат в началото на 2025 г.