най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Националния Съвет за Саморегулация (НСС) е сдружение с нестопанска цел, основано от Българската Асоциация на Рекламодателите(БАР), Българската Асоциация на Комуникационните Агенции(БАКА) и Асоциацията на Българските Радио и Телевизионни Оператори (АБРО). Основната му задача е да обединява рекламната индустрия зад дефиницията и спазването на правилата на професионалното поведение в областта на рекламата и търговските комуникации, като приеме и осигури прилагането на Етичен Кодекс, в полза на лоялната конкуренция и преди всичко в защита на потребителя.
За да отговори на развитието на обществото и новите маркетинг техники и канали на комуникация, НСС периодично актуализира Кодекса и неговите приложения, като стремежът е това да става не по-често от всеки две години, за да се постигне стабилност на неговото приложение. В тази връзка, през 2020 г. Управителният съвет на НСС разработи нова редакция на Етичния Кодекс (ЕК), като добави и 4 нови раздела. Новите раздели на ЕК са одобрени от ОС на НСС и вече са публикувани и са част от Етичния Кодекс. Правилата в тези нови раздели, както и дефинициите в тях, конкретизират и допълват Общите правила и дефиниции на кодекса, включително по отношение на тяхната интерпретация, обхват и приложение и трябва да се тълкуват и прилагат заедно с тях.
Първия нов раздел на ЕК е раздел А. Търговски промоции
Този раздел се отнася за маркетинговите средства и техники, които се прилагат, за да направят предлаганите продукти по-привлекателни за потребителите чрез използване на промоционален елемент (парична печалба, друг продукт или възможност за печалба). Текстовете в него се прилагат независимо от начина на разпространение и медийния канал, включително цифровите (напр. интернет сайтове), аудиовизуалните и печатните медии. Те също се прилагат за търговски промоции, стимулиращи продажбите, както и за промоционални предложения в печатни издания, аудиовизуални и други медии и засягат не само краткосрочни активности, но и използването на дълготрайни и постоянни промоционални похвати. Разделът регулира основните принципи на търговските промоции, сроковете и условията на промоционалните оферти и начина на представянето им. Разделът съдържа и информационни изисквания за представянето на промоционални оферти пред потребителите и пред изпълнителите на промоционални оферти и предвижда отговорност за спазването на правилата за всеки, който участва в планирането, създаването или изпълнението на търговска промоция.
раздел Б. Спонсорство
Този раздел се отнася до всички форми на спонсорство за корпоративен имидж, марки, продукти, дейности или събития от всякакъв вид. Той включва спонсорства от търговски и нестопански организации, както и спонсорски елементи, които представляват част от другите маркетинг активности като търговски промоции или директен маркетинг. Правилата се прилагат и за всеки спонсорски елемент от програмите за корпоративна социална отговорност. Разделът включва изискване за ясна разпознаваемост на спонсорството, забрана за присвояване на спонсорски права (ambush marketing), регулация на социално и екологично спонсорство, медийно спонсорство и благотворителност и хуманитарно спонсорство. Кодексът предвижда отговорността за спазването на етичните стандарти да е споделена съвместно от спонсора и спонсорираната страна, които споделят крайната отговорност съобразно дейностите, за които отговарят, независимо от вида или съдържанието на спонсорството.
раздел В. Директен маркетинг и дигитална търговска комуникация
Правилата в този раздел се отнасят до всички участници в процеса на директния маркетинг и в цялостната екосистема на цифрова търговска комуникация и се прилагат към всяка тяхна търговска комуникация, било то цифрова или не, независимо от нейната форма, съдържание и канали на разпространение. Правилата определят стандартите на етично поведение, към които трябва да се придържат всички страни в процеса. Те са създадени така, че да са приложими към най-различни области и да са технологично неутрални. Правилата следва да се прилагат към всички възможни нови технологии налични на пазара, когато са технологично приложими. Правилата включват изискване за идентификация на маркетинг оператора и прозрачност на офертата, забрана за упражняване на тактики на натиск върху потребителя, зачитане на желанията на клиента и други. Разделът съдържа и специални правила за телемаркетинг и реклама базирана на интереси/онлайн поведенческа реклама.
раздел Г. Твърдения относно околната среда в търговската комуникация.
Правилата в този раздел се прилагат към всички търговски комуникации, съдържащи твърдения относно околната среда, т.е. всяко твърдение, свързано пряко или непряко с околната среда като производството, опаковането, разпространението, употребата/консумацията или унищожаването на продукти. Твърдения относно околната среда могат да бъдат направени по всякакви комуникационни канали, включително етикети, вложки за опаковки, промоционални и рекламни материали, продуктова литература, както и цифрови интерактивни медии. Разделът предвижда честно и вярно представяне на информация и изисква търговската комуникация да бъде така формулирана, че да не се злоупотребява с грижата на потребителите за околната среда или да се възползва от липсата им на познания. Търговската комуникация не трябва да съдържа никакво твърдение или визуално представяне, което би могло да заблуди потребителите по какъвто и да е начин относно екологичните аспекти или предимства на продуктите. Превъзходство пред конкурентите по отношение на въздействието върху околната среда трябва да се твърди само когато може да се докаже значително предимство. Твърденията относно околната среда не трябва да внушават, че се отнасят до повече етапи от жизнения цикъл на даден продукт или до повече негови свойства, отколкото е доказано. Екологичните знаци или символи трябва да се използват в търговската комуникация само когато източникът на тези знаци или символи е ясно посочен и няма вероятност от объркване по отношение на тяхното значение. Тези знаци и символи не трябва да се използват по такъв начин, че погрешно да се предполага официално одобрение или сертифициране от трети страни.
В допълнение, в отговор на налагащите се в последно време в социалните мрежи нови форми на търговска комуникация с особено значение за подрастващите, НСС разработи и специални Препоръки за маркетинг чрез влиятелни личности (т.н. инфлуенсъри). Повече информация може да бъде намерена на сайта на НСС.