най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Времето пред телевизора по време на извънредното положение се увеличава във всички възрастови групи, но най-много за 15-25 годишните.
Новини и развлечения са предпочитани от младите по време на карантината.
Извънредното положение накара българите да гледат повече телевизия. Това е предвидима промяна за нация, която и без това се слави като една от най-гледащите телевизия в Европа – у нас средното време, прекарано всеки ден пред екрана през 2019 година, е три часа дори за най-активната и заета част от хората (2:59 часа за 18-49 год. според ГАРБ). В началото на карантината то стана над пет часа – на практика цялото „будно“ време на българина е пред телевизора. Ръст в телевизионното време има във всички възрастови сегменти, като очаквано за възрастните над 64 години увеличението е само с 2%, докато за младежите 15-25 години е с цели 17,2% - от 1:39 часа средно за 2019 достига до 2:03 часа телевизионно време през 2020. В първите две седмици на извънредното положение ръстът е дори по-голям - 56% в сегмента 15-25 години, след това има известно намаление, но нивата се запазват по-високи от тези преди кризата.
Тази тенденция не е български патент. Голям ръст в телевизионното време на младежите отчитат много държави в Европа, като навсякъде причината е в обединяването на семейството пред телевизора. Очевидно кризата е довела младите хора пред телевизионния екран и въпросът е какво са гледали, защо и ще продължат ли да го правят и занапред.
Новините
Първата причина за увеличеното ТВ време са, разбира се, новините. Наред с тях и всички допълнителни публицистични формати за COVID-19, които и Нова, и бТВ своевременно добавиха в програмната си схема. Новините станаха предпочитани предавания по време на извънредното положение за всички възрастови групи, включително и 15-25 годишните, които по принцип се информират за всичко от интернет.
Телевизионните новини не само са най-популярни, те имат и най-висок кредит на доверие. Според проучването на „Ройтерс институт“ от юни 2020, новините на Нова и бТВ са на първите две места като източник на информация – при това и при търсене на новини в интернет, пак Нова и бТВ са на първите места. Това в общи линии значи, че което се каже по телевизията, то е истина.
Интересът на младите хора към новините се дължи както на общата несигурност и търсене на актуална информация, така и на принудителното затваряне вкъщи с родителите, където телевизорът и без това работи непрекъснато – показателно за това е увеличеният рейтинг сред младите на турския вечерен сериал, който едва ли са гледали по свое желание (и са спрели след кризата).
Моят дом е моят телевизор
Нека не преувеличаваме – младежите не стоят непрекъснато до баба си на дивана, гледащи турски сериали и новини. По-голямата част от тях (56% от домакинствата според Establishment survey 2019 на ГАРБ) си имат собствен телевизор, тоест живеят в домакинства с два или повече телевизора. Изборът им дали и какво да гледат си е лично техен. Показателно в това отношение е, че сред любимите им канали са Disney, Планета или The Voice, което по-вероятно върви на личния им телевизор, а не на този „в хола“. По време на карантината и принудителното седене вкъщи, музиката и развлеченията малко са отстъпили, за сметка на голям интерес към канали със сериали като тези на FOX, бТВ Cinema и Comedy, както и Discovery, който им е любим и по принцип. Интересен феномен е по-високият рейтинг на 24 kitchen, който явно се гледа като развлекателен канал и след извънредното положение интересът към него спада.
Против статуквото
Любимият сериал на 15-25 годишните е All Inclusive по Нова телевизия, като това е почти единственото истински забавно предаване по тази телевизия в периода на извънредното положение. Останалите избори на младите също са в категорията развлечение – „Един за друг“, „Кошмари в кухнята“, „Съдебен спор“, „Бригада нов дом“– предавания, в които емоциите са на показ. По същата логика расте популярността на Канал 3 или телевизия 7/8 сред тази възрастова група – очевидно се търсят алтернативни гледни точки.
Какво предстои
Летният сезон е традиционно по-слаб за телевизиите, с по-малко риалити формати и по-ниски рейтинги за всички възрастови групи. Нивата на гледаемост и рейтингите за 15-25 годишните постепенно се връщат към стойностите от преди карантината, като все пак са една идея по-високи. Едната причина е, че който е започнал да следи някакъв сериал или предаване, ще си го догледа. Забелязва се, че младите хора гледат с интерес развлекателните риалити формати „Като две капки вода“ и „Гласът на България“.
В заключение може да кажем, че извънредното положение превърна младите хора в сериозни телевизионни зрители, но за кратко. В близко бъдеще те най-вероятно ще се върнат към дигиталното общуване и музикалните телевизии. Възможно е в следващия телевизионен сезон отново да гледат програмите, които са им харесали най-много. Важното е, че се вижда как затворени у дома си, те повтарят навиците на родителите си, един от които е гледането на телевизия. Това означава, че расте ново поколение телевизионни зрители, които някой ден, когато имат свой дом, обезателно ще имат и свой телевизор.