най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Съображенията около политиката и разходите изглежда са водещите аргументи, които водят до края на сериозното модериране на съдържанието във водещи социални медийни платформи. Тази седмица и Meta се присъедини към тях, оставяйки рекламодателите с някои трудни въпроси за отговор.
Meta прави промени в политиката си за допускане в платформите си на поведение, проявяващо омраза, включително премахване на много ограничения върху речта по теми като имиграция, полова идентичност и сексуална ориентация.
„Ще се отървем от проверяващите фактите, които просто са били твърде политически пристрастни и повече са унищожили доверието на потребителите, отколкото са създали такова, особено в САЩ“, обяснява изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг.
Проверките на факти от независима трета страна в САЩ ще бъдат заменени от опция за „бележки от общността“, подобна на тази, въведена от X. Няма „незабавен план“ за разширяване на това в други страни.
По този повод Platformer - новинарски сайт, обхващащ теми засягащи социалните мрежи казва, че има малко доказателства, че „бележките на общността“ на X са ефективни при намаляване на вредите. Във всеки случай голяма част от цитираните доказателства идват от същите организации за проверка на факти от трети страни, които Meta вече не финансира.
Много рекламодатели се отказват от Twitter/X след придобиването на Илон Мъск през 2022 г., на фона на опасения за безопасността на марката около речта на омразата и представянето на марката в подобен негативен контекст. Но Twitter/X няма същата потребителска база или рекламни инструменти като платформите на Meta. И тъй като потенциалът за реч на омразата в тези платформи се увеличава, рекламодателите може да трябва да избират между етична последователност в политиките си и примамката на огромния обхват и опции за насочване, предлагани от Facebook и Instagram.
Промяната на Мета идва, когато Доналд Тръмп се готви да поеме президентския пост на САЩ за втори път. По време на предизборната кампания Тръмп предупреди Зукърбърг, че може да „прекара остатъка от живота си в затвора“, ако Мета се намеси в гласуването.
В началото на 2023 г. акаунтите на Тръмп във Facebook и Instagram са възстановени след двугодишно спиране след бунтовете на Капитолия през януари 2021 г.
Наред с политическите съображения, които почти със сигурност са довели до решенията на Meta за намаляване на модерирането на съдържанието, има и финансов аспект. Въпреки че възлагането на модериране на доброволци чрез „бележки на общността“ спестява непосредствени разходи, то може да спести пари и в по-дългосрочен план.
Много модератори съобщават, че страдат от посттравматично стресово разстройство в резултат на тяхната работа и Мета в момента е изправен пред иск за обезщетение от 185 такива работници в Кения. През 2020 г. базирани в САЩ модератори печелят 52 милиона долара за излагането им на прекалено реалистично и брутално съдържание.
„Културата се е активизирала твърде много и в резултат на това идват и корекциите. Но движения от този вид изглеждат като прекомерна корекция. Не трябва напълно да отхвърляме принципите за безопасност на марката” – казва Майкъл Касан, основател на консултантската фирма 3CV пред Wall Street Journal.