най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Есенният телевизионен сезон предложи богат избор от състезателни риалити формати, всяко от които има своята лоялна аудитория. „Игри на волята“ е безспорен лидер, но „Бягство към победата“ и „Островът на 100-те гривни“ също намират своята публика.
Първият и най-успешен формат на сезона е „Игри на волята“.
Форматът е гледан от 35% от зрителите, които са били пред екраните в дадения часови пояс, като средният му рейтинг е отличен и е най-добрия сред всички риалити формати за сезона. Вижда се, че предаването е започнало с рейтинг 10% за зрителите между 18-64 години, тоест гледан е от десет процента от населението в тази възрастова група, но след това е станал по-популярен и дори е привлякъл повече зрители, което е сигурен знак за успех. Вижда се също така, че последният епизод не е гледан от повече зрители от тези, които са следили редовно играта, което е обяснимо за такъв тип предаване, което изисква да се проследи развитието до финала.
Данните от предишния сезон на „Игри на волята“ показват, че през 2023 година форматът се е представил по-добре. Това се отнася до всичките му показатели – по-висок дял, по-високи рейтинги и видимо по-добър финал – тоест имало е и ефект на очакване и интерес у хора, които иначе може да не са следили редовно състезанията.
Съпоставката на предаванията в дадения часови пояс в двете години потвърждава разликите в резултатите за „Игри на волята“ и показва данни за друг риалити формат – „Островът на 100-те гривни“.
Двете големи телевизии не за първи сезон избират да излъчват сходни предавания едновременно, на гърба на другото и така привличат на практика идентична аудитория, която се интересува от състезателни риалити формати, но е принудена да избира между единия и другия. В сезона 2024 се вижда, че има ясен победител.
„Островът на 100-те гривни“ все пак също има своя лоялна аудитория, почти всеки пети зрител е избрал това предаване, като се вижда как след първия епизод има известен отлив на аудитория. Поради посочените по-горе причини е редно резултатите да се разглеждат кумулативно, тъй като говорим по-общо за интерес към такъв тип съдържание и може да се каже, че над половината от зрителите гледат състезания с предизвикатълства към характера и издръжливостта на участниците.
Третият формат от този вид е „Бягство към победата 2: съкровището“. Резултатите му са подобни на тези на „Островът на 100-те гривни“ като дял и рейтинги, но с доста успешен последен епизод, което се дължи и на липсата на сериозна конкуренция в този момент. Иначе и това предаване е излъчвано на гърба на „Игри на волята“ и съответно има сходна аудитория, която също може да се добави към публиката на тези формати.
В заключение може да се каже, че изминалия сезон отново доказва, че българските зрители са почитатели на състезателни игри за издръжливост, както и че политиката за директна конкуренция между телевизиите раздвоява вниманието и не е плюс за публиката.