най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Въпреки отчитаното намаляване на инфлацията, потребителите в цяла Европа усещат натиска на растящите цени, като 73% от европейците съобщават за по-високи цени на стоките и услугите през първата половина на годината. В същото време заплатите и спестяванията не са в крак с ръста на цените: 25% от анкетираните казват, че доходите им са намалели през първата половина на 2024 г., а 28% казват, че не спестяват толкова колкото преди.
За да компенсират това, европейските потребители ограничават разходите си за несъществени продукти и избират марки с по-ниски цени.
Продуктовите категории, които отчитат най-голямо нетно намаление на потребителски разходи са облеклото (-20%), снаксовете (-15%) и алкохолът (-15%). Изненадващо, нетният спад в разходите за луксозна мода не е толкова сериозен, колкото при облеклото. Вероятното обяснение се крие в наличието на два отделни потребителски сегмента: по-чувствителна към цените група, която намалява разходите си с 35% през първата половина на 2024 г., и втора, по-устойчива група, която увеличи разходите си с 22%, до голяма степен поради покупката на по-висококачествени стоки или по-скъпи марки.
Това са част от констатациите на доклада "Европейските потребители са оптимистични, но все още не харчат", част от поредицата от доклади за настроенията на потребителите в Европа за 2024 г. от Boston Consulting Group (BCG), които изследват навиците и предпочитанията на потребителите за пазаруване. За серията доклади BCG анкетира над 7000 купувачи в Дания, Франция, Германия, Швеция и Обединеното кралство.
"Тъй като потребителите затягат коланите си, те са по-селективни по отношение на това какво купуват и от къде", казва Андреас Малби, ръководител на потребителската практика на BCG в Европа, Близкия изток, Африка и Южна Америка и съавтор на доклада. "Марките, които предлагат локализирани продуктови предложения, динамично ценообразуване и хиперперсонализация, ще бъдат най-добре подготвени да спечелят битката за потребителските долари."
Европейците са по-загрижени за национални проблеми, отколкото за личното си положение
Въпреки по-високите цени, анкетираните от BCG европейски потребители заявяват, че през първата половина на 2024 г. се чувстват по-добре по отношение на личното си положение (например физическо и психическо здраве, финансова стабилност, сигурност), отколкото по отношение на националните въпроси (икономическо и политическо положение, социална и културна атмосфера, околна среда).
Средно 57 % от европейските потребители заявяват, че са най-загрижени за политическата ситуация в страната си, а 49 % са най-загрижени за икономическото положение на страната си. Само 25% се чувстват песимистично настроени по отношение на личната си финансова сигурност.
Жителите на скандинавските страни са малко по-оптимистично настроени за случващото се в региона, отколкото средният европейски потребител. Но хората във Франция се чувстват най-зле от националните проблеми сред всички респонденти в проучването и са най-загрижени за политическата ситуация в страната си.
Устойчивостта има значение, но малцина биха платили повече
Близо четири от всеки десет европейски потребители казват, че от време на време или редовно мислят за устойчивост и изменението на климата, когато пазаруват. Само 19% обаче казват, че са готови да плащат повече за зелени продукти. Устойчивостта остава второстепенна спрямо други фактори като добро съотношение цена-качество, практичност, удобство и ценови оферти или отстъпки.
Физическите магазини все още царуват
Повечето европейски купувачи казват, че влизат онлайн в даден момент по време на процеса на покупка във всички продуктови категории, независимо дали става въпрос за разглеждане, търсене на вдъхновение или завършване на покупка. Въпреки това, ако са принудени да избират, потребителите все още предпочитат да купуват от физически магазини, отколкото от онлайн магазини.
Хората във Франция и Германия са най-малко склонни да купуват онлайн, особено когато става въпрос за алкохолни и безалкохолни напитки, хранителни стоки, лекарства без рецепта и продукти за домашна грижа.
"Отстъпките сами по себе си няма да са достатъчни, за да привлекат лоялността на чувствителните към цените потребители", казва Малби. "Търговците на дребно се нуждаят от дълбоко разбиране за това как клиентите предпочитат да пазаруват и какво ги движи, ако искат да успеят на днешния пазар."