Amazon Prime, зрителите и „социалния договор“

Prime Video и Netflix имат различен подход към абонамента с реклами и към негласния „социален договор“ с потребителите.

от Redlink
Amazon Prime, зрителите и „социалния договор“

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Неотдавнашното съобщение на Amazon, че ще увеличи рекламното натоварване на своя канал Prime Video, изглежда ще промени „социалния договор“, който съществува между канала и зрителите, обхващайки и решението на платформата да излъчва реклама до всички.

Понятието за „социален договор“ или „обществен договор“ не е свързано с платформите за стрийминг. Това схващане се корени в поведенческата наука. Ако някой се регистрира за AVOD/FAST канал, той прави съзнателен избор и това дава усещане за контрол върху това къде и какво ще гледа (за разлика от BVOD и линейната телевизия, където съдържанието и схемата за излъчване са предзададени).

Когато изберат да гледат канал с реклами хората смятат, че получават нещо обратно – възможността да го гледат по-евтино или безплатно – и това от своя страна ги кара да се чувстват по-склонни да приемат рекламите и марките, които рекламират продуктите си там.

„Това е почти като договор, дори на имплицитно ниво“, обяснява Майкъл Матукин, ръководител на отдела за невронауки в Walnut Unlimited.

Платформите за стрийминг обаче подхождат по различен начин към този негласен договор с клиентите. Netflix е пример за един вид социален договор със своето предложение за по-евтино ниво, поддържано от реклами, което потребителите могат да изберат, ако желаят.

Prime Video на Amazon избира да тръгне в обратната посока, като въвежда реклами в съществуващо платено ниво и след това иска повече пари, за да ги премахне. Във връзка с това си решение Amazon съобщава, че не е забелязал значителен спад на абонатите след въвеждането на реклама в Prime Video, но вероятно ще разтегне още повече границите на „социалния договор“ с намерението си да увеличи рекламното натоварване.

Двата подхода на платформите показват и различната политика за монетизация на стрийминга. Докато Netflix трябва да привлича тепърва допълнително както абонати, така и рекламодатели към своето рекламно ниво, то Prime Video просто обръща 200 милиона съществуващи абонати в потребители с реклама. Този обхват и възможността за обвързване на реклами с опцията за пазаруване в Amazon го правят привлекателна опция за рекламодателите и по-добър търговски модел. Остава въпросът дали е по-добър и договорът с потребителите.