най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Компанията Apple се готви да предложи на своите клиенти нов абонаментен план. Идеята е потребителите да могат да се абонират за хардуер, както вече правят за някои от дигиталните услуги на Apple като News+ или TV+. Докладът на Bloomberg по темата спекулира около много „може би“, тъй като повечето подробности са в процес на обсъждане и следователно е трудно да се предвидят последиците. Онова, което е ясно, е схема, която се вписва отлично в по-широката стратегическа промяна на Apple към сигурни повтарящи се приходи.
Подобни схеми вече съществуват в технологиите. В Обединеното кралство Sky Glass опитва нещо подобно, обединявайки телевизионната услуга с устройство срещу месечна такса.
Microsoft също предлага хардуерен план „без пари“ за своя Xbox, който включва Xbox Game Pass (достъп до игри) с допълнително заплащане от $10 на месец за самата конзола. Докато услугите са част от идеята за повтарящи се приходи, конзолата всъщност е заем за 24 месеца, предназначен да разшири достъпа до услугите. Така че всъщност идеята на Apple не е революционна.
По какво се различава абонаментът на Apple от договор, който се надгражда от време на време?
Всъщност купуването на телефон с договор или план на вноски е заем, който се изплаща от потребителя и след като бъде платен, телефонът е изцяло на купувача. Новата схема на Apple е различна дотолкова, доколкото месечната такса ще продължи и след изплащането на устройството като част от новата услуга. Фирмата обсъжда и подмяна на устройства, когато излязат нови версии.
Това, което е объркващо, е как новата схема ще се съчетае със съществуващата вече програма за надграждане на iPhone, чрез която клиентите получават нов iPhone всяка година срещу солидна такса. Най-близкото сравнение е със схемата за лизинг на автомобили и не покрива допълнителните услуги, които Apple ще предоставя извън хардуера.
Вероятността е, че Apple просто планира да опрости структурата на плащанията, като интегрира хардуерните плащания в Apple One (пакета за всички услуги) и ще направи по-малко сложно за клиентите си управлението на разходите им към марката. Обикновено това се прави за големи покупки, но влиянието на Apple точно затова може да се окаже критично.
Apple не е изобретил смартфона, нито пък повечето технологии, които съставляват iPhone, но ги е събрал в пакет, който е не просто забавна технология за маниаците, а устройство, което е от съществено значение за начина, по който хората по света живеят живота си. Уменията на Apple да вижда новостите и да ги интегрира може в случая да повлияят на самите бизнес модели на технологичните компании.
Инвеститорите обичат абонаментите или повтарящите се потоци от приходи, защото са по-предвидими. Докато услугите на Apple вече са голям бизнес, приходите от хардуер са приблизително три пъти по-големи. Ако абонаментът за тези услуги стане норма, това ще бъде голям тласък напред за Apple.
Абонаментният модел също така помага за по-устойчив модел на производство, позволявайки проследяването на ресурсите през целия жизнен цикъл на продукта – важно за компании като Apple, чиито устройства изискват трудно намиращи се, скъпи за околната среда материали. Намаляването на отпадъците е не само по-добро за планетата, но е добро и за крайния резултат.
Маркетинговата перспектива вероятно ще се насочи основно към клиенти, които купуват смартфони за повече от £/$1000. Напълно възможно е пазарът на потребителски технологии, базиран на абонамент, да заприлича на финансовите услуги: телефоните са хранилища на огромни количества лични данни, те са устройства за достъп до работа, общуване, фитнес, игри, телевизия, финанси. В този смисъл онова, което Apple продават, всъщност е емоционална връзка с компанията, а не продукт. Остава да видим дали и клиентите им ще са на това мнение.