„Ефектът на червилото“ или как Hermès влязоха в декоративната козметика

Оранжевото става червено

от Redlink
„Ефектът на червилото“ или как Hermès влязоха в декоративната козметика

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

През 2008 година Ленърд Лаудер, един от двамата собственици на компанията Estée Lauder, споделя в интервю, че кризата е довела до сериозен ръст в продажбата на червила. Скоро след това се появяват различни анализи на този феномен, известен като „ефектът на червилото“ – във време на криза, когато хората са стресирани и финансово притеснени, те обръщат гръб на луксозните стоки, като вместо това си купуват малки, но скъпи „утешителни“ награди, което при жените много често е ново червило. Ако при миналата криза скъпото утешение е червило Estée Lauder за 32 долара, то тази пролет новото „кризисно“ червило е Hermès за 67 долара. Дали това показва и размера на сегашната криза?

Според британския Vogue, светът на декоративната козметика почти няма спомен за по-чакан продукт от червилото на Hermès, което е подготвяно от компанията точно пет години. „Оранжевото става червено“ се нарича кампанията, с която през февруари тази година са представени първите 24 цвята от колекцията.

Всъщност става въпрос за нещо много повече от червило – става въпрос за една легенда. Hermès са една от най-старите модни къщи в света и успяват по изумителен начин да разкажат цялата си история през едно червило, в което успяват да впишат цялото наследство на марката. Ето как се случва това:

Архивите и историята на Hermès

Цветовете на червилата са производни от огромния архив на марката – повече от 75 000 нюанса на коприна за шалове и над 900 цвята кожа. Дори текстурата на червилата е описана през луксозните материали на Hermès – матовото червило изглежда като техния висококачествен велур, а гланцовото е като кожа.

Обещание за лукс

Създадена през 1873 година, модната къща винаги е имала най-високи стандарти. Червилото им отговаря напълно на цялостната естетика – то не е създадено да демонстрира статус, това е твърде плебейско, то е „уникалният подпис“ на жената, която го носи.

Естествена красота

На представянето в Париж наследникът на семейство Hermès и сегашен артистичен директор на компанията Алексис Дюма представя червилото на фона на огромна картина на… кон. Предците му започват своя бизнес с производство на луксозни седла и юзди. Именно Hermès са компанията, разказва Дюма, която създава възможно най-деликатните и тънки юзди, за да не загрозяват коня и да оставят на показ максимално от естествената му красота. И до днес, казва той, на света няма нищо по-красиво от това просто да бъдеш себе си. Червилото дава на жената тази възможност.

16-тото умение

Декоративната козметика е 16-тото направление в бизнеса на Hermès или тяхното 16-то métier, което е и умение, и занаят. В изработването на цялостната концепция и опаковка на червилото са участвали криейтив директорите на парфюмите, обувките и чантите, бижутата, коприната – общо пет човека, създаващи изкуство всеки в своята област.

Страст

„Цветът е страст“ – казват в Hermès. В случая не става въпрос само за червилото, а за цял ритуал – към него има специално създадена гилза, кожен калъф, допълнителен балсам за устни, молив за устни и четка от лакирано дърво. От септември нататък ще се появяват и новите продукти от серията декоративна козметика на Hermès, по един на всеки шест месеца. Със сигурност с подходящата история зад тях.

Кампанията на Rouge Hermès е заснета под режисурата на Oliver Hadlee Pearch и под звуците на френската група Cannibale и песента им Let's Jump