най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
От 8 до 10 юни в Международен конгресен център Бургас се проведе двадесет и третото издание на фестивала на Българската асоциация на комуникационните агенции – ФАРА. Морският град беше за първи път домакин на събитието и ФАРА‘23 събра рекламната общност благодарение на силната подкрепа от „Нова Броудкастинг Груп“ и „Нетинфо“. Конкурсната програма на ФАРА включаше два конкурса: творчески и медиен, всеки със специфични регламент, категории и отделно жури. Рекламните форми и кампании, участващи в Медийния конкурс бяха оценени и наградени от доказани професионалисти с дългогодишна практика в комуникационната индустрия. Победители във ФАРА 2023 станаха guts&brainsDDB, отличието „Рекламодател на годината“ за втора поредна година отиде при Fashion Days, а All Channels Advertising бяха отличени с наградата „Победител в Медийния конкурс“. Повече за наградените кампании може да видите тук.
Redlink.bg се обърна към членове на творческото жури на ФАРА'23, за да споделят впечатленията си от заявките в категориите на медийния конкурс, какво ги изненада тази година и коя е най-оспорваната категория. Ето какво отговориха те:
Как определяте нивото на заявките в Mедийния конкурс на ФАРА 2023?
Александър Гагов - Managing Director, Connected / All Channels Group: "Тази година нивото на заявките беше сходно с предишни години, но поради значителния спад на броя участници, имаше по-малко работи, които изпъкват."
Анелия Стоянова - Управител медии, The Smarts Group:
"От моя гледна точка, като участник за първи път в медийното жури на ФАРА, резултатът от тазгодишния медиен фестивал беше задоволителен. Въпреки по-малкия брой заявки, компромис с качеството на номинираните заявки нямаше. Процентът на заявките-финалисти беше съществен, което показва, че агенциите не бяха изпращали заявки самоцелно, а само наистина смислените си проекти. Видяхме смели решения и бърза адаптация към технологичните тенденции, процеси и събития от последната година. Имаше немалко сребра, на които не достигна малко за златото. Потенциалът и голямата идея бяха налице, но заради липсата на смелост (или бюджет), те не бяха експлоатирани в пълнота. И тук бих си позволила волността да апелирам и към клиентите да не се опитват на всяка цена да „играят на сигурно“, да се вслушват и в по-смелите идеи на агенциите си и да им дават свободата да надграждат брифовете отвъд обичайния медия микс. Ако всяка кампания съдържа в себе си test&learn елемент, медийните активности ще бъдат и платформа за по-доброто опознаване на собствените им потребители."
Радослав Неделчев - Главен оперативен директор и Главен директор управление на клиенти, dentsu Southeast Europe: "Факт е, че Медийният конкурс на ФАРА все още е в сянката на Творческия, затова и общият брой заявки бе значително по-малък. Поздравления въпреки всичко за агенциите, които участваха с кампании в почти всички категории. Направи впечатление, че в категория Медийна кампания – Услуги, нямаше нито една заявка тази година, а в категория – Стоки, само две. Личното ми мнение е, че това не отразява реалността на бизнеса, затова се надявам през 2024 година да видим много повече кампании точно в тези две категории".
Какъв тип кампании преобладаваха в конкурса?
Александър Гагов: "Имаше много добри медийни кампании в категорията Положителна промяна/НПО, което е и световна тенденция. Бих искал следващата година да видим повече кампании в Стоки и Услуги, които решават конкретни бранд предизвикателства по нестандартен и смел начин. Видяхме, че и тази година в творческите категории има такива кампании, които препоръчвам на агенциите да изпращат и в медийния конкурс."
Анелия Стоянова: "Това, което ме очарова, беше фактът, че дори и извън категория МЕДИЙНА КАМПАНИЯ НПО/БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТ/ПОЛИТИЧЕСКА КАМПАНИЯ/ПОЛОЖИТЕЛНА ПРОМЯНА, почти всички заявки съдържаха ESG елементи, което си обяснявам с презумпцията, че агенциите се гордеем най-много с проектите си, които целят да подобрят локалната и глобалната среда около нас. Освен че обществото ни има огромна нужда от този тип послания считам, че това е и най-добрата визитка за рекламната ни индустрия пред бъдещото поколение рекламисти. Именно за този тип активности съм чувала от колеги да казват „Ето заради тази кампания избрах да работя в агенция X“ и това е начинът да привличаме не само добри специалисти, а и широко-скроени и човечни колеги, което е и най-прекият път органично да вдигнем качеството и нивото на работата си и да произвеждаме въздействащи и положителни кампании, които се простират далеч отвъд добрите търговски резултати (без да ги подценяваме като основна цел на дейността си, разбира се)."
Радослав Неделчев: "Разнообразието от кампании и използването на различни и понякога – нетрадиционни медийни канали като носители на съдържание се видя ясно в кампаниите – участници. Активното използване на данни и технологии като че все още не е толкова широко застъпено, затова където ги има, се отличават. Това се видя и по резултатите с отличените кампании."
Коя е най-конкурентната категория според Вас?
Александър Гагов: "При постоянното развитие на дигиталните технологии и социалните платформи, очаквано най-голяма е конкуренцията в тези категории. Поради естеството на медията, там има много рекламодатели, които не влизат в традиционните канали, което увеличава потенциалните участници. Имаше много заявки, които използваха медиите по креативен начин и с висока ефективност."
Анелия Стоянова: "Ако съдим по броя на заявките, медийните кампании доминираха сред тези в индивидуалните канали. Моето обяснението за това е, че вече почти не мислим за медийните активности през призмата на индивидуалните канали, а постоянно търсим интегриран подход и възможност за интеракция с потребителите не като адресати, а като съмишленици и активни участници в комуникацията. Влиянието на социалните мрежи върху обществените процеси е много осезаемо и от гледна точка на рекламата и, поне в момента, не си спомням за медийна заявка, в която тяхната роля да не беше изрично подчертана, а най-високото оценихме именно онези проекти, в които потребителите бяха максимално овластени."
Радослав Неделчев: "Тази година по брой кампании категорията НПО/Положителна промяна се оказа най-конкурентната категория. Това е добра тенденция, която се надявам да се запази и в бъдеще. Компаниите и брандовете имат изградени и целенасочени политики в посока Социална отговорност и отпечатъка, който оставят в обществото. EVN България, Банка ДСК, ИКЕА България, Cohones Brewery, Time Heroes с действията си са постигнали положителна промяна и това трябва да се аплодира! Резултатите са измерими и видими."
Кое Ви изненада? Кое беше неочакваното за Вас в медийния конкурс тази година ?
Александър Гагов: "Много приятно съм изненадан от страхотната лекционна програма на ФАРА. С всяка година тя става все по-качествена и вдъхновяваща. В тази връзка, при положение, че голяма част от презентациите бяха на тема AI, имаше много малко медийни и творчески решения, които използваха тази нова технология. Предполагам, че следващата година ще има много повече."
Анелия Стоянова: "За мен лично, най-приятната изненада беше лекотата на общуване в журито. Все пак сме конкуренти и очаквах повече напрежение, а се получи обратното – добрата работа беше оценена и поощрена.
И изрично искам да подчертая, че организацията (с незначителни изключения) беше на нивото, което рекламната ни индустрия заслужава – градът, мястото и обстановката ни помогнаха да покажем най-доброто от себе си. За тези, които не бяхте – изпуснахте! Така че се надявам да се видим догодина, отново в Бургас!"
Радослав Неделчев: "Очаквах медия агенциите да са двигателите в този конкурс. Оказа се, че мнозинството от заявките са подадени от комукиционните/творчески агенции. Така на места липсваше медийната експертиза за използвани канали, връзката между тях, както и измеримостта от цялата медийна комуникация. Вярвам, че през ФАРА 2024 ще видим все повече кампании в Медийния конкурс, изпълнени и заявени от медия агенции."