най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Близкоизточните суверенни фондове инвестират милиарди в глобалния спорт през последните години. Това води до обвинения за пране на пари в западните медии и от публиката, които твърдят, че политиката за инвестиране в големите спортове с глобална привлекателност и масова публика целят да отвлекат вниманието на света от лошото състояние на правата на човека в Близкия Изток.
Пример е фондът Vision 2030, създаден през 2016 г., когато принц Мохамед бин Салман решава да отклони саудитската икономика далеч от петрола. От тогава няколко близкоизточни субекта започват да инвестират в глобалния спорт, с най-големи инвестиции съсредоточени около Висшата лига на Обединеното кралство. Саудитска Арабия има общо 80% дял в Нюкасъл Юнайтед, а Абу Даби продължава да инвестира в победите на Манчестър Сити. Топ играчи като Кристиано Роналдо и Карим Бензема са част от звездните имена във вътрешната лига на Саудитска Арабия и разбира се Световното първенство в Катар през 2021 година дава повод за доста противоречиви заглавия.
Извън футбола, Саудитска Арабия инвестира държавни средства в голф със създаването на LIV Golf tour. Близкият изток също така придобива редица медийни права и организира някои от най-големите световни събития за бокс в последните години. Четири състезания за Гран при на Формула 1от вече се провеждат в Близкия изток. Саудитска Арабия инвестира и в електронни спортове, тенис и конни надбягвания, наред с много други спортове. Справка на правозащитната организация Grant Liberty показа огромните 5,5 милиарда долара инвестиции в спорта, направени от Саудитска Арабия между 2020 и 2023 г. чрез фонда на суверена на нацията (таблицата по-долу).
Критиците твърдят, че спортът се отдалечава от феновете, попадайки в ръцете на режими с лоши данни за правата на човека, които искат да използват спорта, за да полират обществения си имидж. Има различни причини за този феномен:
- промяна на баланса на силите на световната политическа сцена - Отношенията на САЩ със Саудитска Арабия напоследък са по-лоши, а кризата в Украйна е допълнително предизвикателство към традиционните съюзи на САЩ в Близкия изток. Някои анализатори смятат, че спортът предлага път за тези страни да изградят и укрепят своята „мека“ сила върху световната сцена.
- диверсификация на икономиките, свързани с петрола - Близкоизточните икономики се стремят към намаляване на зависимостта си от петрола. Масовата публика и приходите от спортни събития имат значителен икономически потенциал.
- желание за пътувания и туризъм - Спортните събития също така са и възможност за самите нации да изместят разговора далече от западния фокус върху човешките права и от злоупотребите на съответните режими с правата на човека и корупционните практики.
Западните спортни клубове и асоциации трябва да внимават повече как подобни партньорства се отразяват на техния имидж. Марките на свой ред трябва да подбират много внимателно спортните знаменитости, с които работят, защото това може да предизвика негативни реакции. Младите спортни фенове са особено чувствителни към тези проблеми и понеже спортните им канали са основно дигитаални, за тях е по-лесно да задават въпроси и да изискват промяна.