Новият алгоритъм на Instagram

Какво ново, как работи и как да го използваме най-добре за нашите лични и бизнес цели разказва Александър Атанасов, Content Director в &play

Текст: Александър Атанасов, &play от Redlink
Новият алгоритъм на Instagram

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

В началото на юни тази година Адам Мосери, Head of Instagram, обяви публично в своя профил в социалната мрежа лансирането на няколко новости, предимно насочени към създателите на съдържание в платформата. Сред тях са опцията за добавяне на музика в Notes, стартирането на опцията за Broadcast канали, защита на директните съобщения, Quite Mode и други. Това, което беше най-впечатляващо и важно не само за авторите на съдържание, но и за бизнесите, които използват платформата за своите цели и нужди, беше пускането на новия алгоритъм на Instagram.

Не само за обикновените потребители, но и за голяма част от специалистите в рекламата и маркетинга, Instagram алгоритъмът до скоро беше като черна дупка, в която се вливаха часове, седмици и месеци проучване, внимание, постоянство от публикуване на съдържание и анализиране на статистики с една единствена цел - публикациите да бъде забелязано от повече потребители. Опитът говори, че това обаче не винаги е резултатът. Благодарение на новите промени в алгоритъма и добавянето на допълнителни функционалности, които целят да улеснят и насърчат създадетелите на съдържание, тези усилия вече имат повече смисъл.

НЯКОЛКО АЛГОРИТЪМА, А НЕ ЕДИН

Когато говорим за алгоритъма на Instagram, всъщност имаме предвид няколко различни алгоритъма, съответстващи на отделните функционалности на платформата - Reels, Stories, Newsfeed, Explore Page, Search. Всеки един от тях събира в себе си информация и данни, на базата на които, ние виждаме конкретно съдържание в платформата. Това съдържание е строго персонализирано за всеки отделен потребител и отговаря на неговите интереси и ангажираност с друго сходно съдържание.

КЛАСИРАНЕ

Всеки един от горепосочените алгоритми е базиран на класирането на съдържание в платформата. Класирането се основава на определени критерии, благодарение на които Instagram преценява какъв тип постове ще виждаме и съответно, нашите постове на какъв тип хора и с какви интереси ще бъдат показвани.

КАК РАБОТЯТ АЛГОРИТМИТЕ

Истории (Stories)

Накратко, алгоритъмът на историите работи така, че Instagram ни показва на първо място истории от хора, с които най-често комуникираме и такива, които платформата преценява, че биха ни допаднали, базирано на нашата история в платформата. Например, ако най-често си комуникираме (т.е. най-често си разменяме лични съобщения, коментари и харесвания) със семейство, близки и приятели, най-напред ще виждаме първо техните истории, а след това на такива, с които платформата смята, че бихме се ангажирали и на последно място такива, с които се ангажираме рядко или не се ангажираме изобщо.

Професионален съвет: Създайте връзка с вашата аудотория и я провокирайте да се ангажира със съдържанието, което публикувате на истории, чрез въпроси, отговори, куизове, стикери, музика и др. Колкото по-често вашите последователи се ангажират с вашите истории, толкова по-често ще ги виждат.

Професионален съвет: Instagram насърчава авторите на съдържание. За да имате по-висока ангажираност и за да достигнете до повече потребители, публикувайте собствено съдържание, по възможност създадено през платформата. Така то със сигурност ще бъде по-видимо, в сравнение със споделяния на истории, в които сте отбелязани или просто споделяне на чужди публикации. За съжаление Instagram не приема за тези истории за достатъчно ангажиращи, за да ги показва на повече потребители.

Списък с новини (Newsfeed)

Ще започнем с важното уточнение, че списъкът с новини не е един, а цели два - Following и Favorites. Тази функционалност беше добавена преди няколко ъпдейта на приложението, но не беше толкова комуникирана и в следствие на това, малко потребители я използват.

Разликата между двата списъка през 2023 г. е, че във Following виждаме хронологично подредено съдържание от профилите, които следваме, а Favorites е ръчно съставен списък от профили, от които наистина се интересуваме и харесваме.

При лансирането на предишните версии на Newsfeed алгоритъма, в списъка с новини започнахме да забелязваме, освен повече рекламно и промотирано съдържание, и такова от потребители, които не следваме. Версията от юни, 2023 г. отново продължва да ни показва същото, но сега много по-персонализирано на базата на типа съдържание, с което се ангажираме в платформата.

За класирането, на първо място има значение типът на публикацията - дали е видео, снимка или карусел. Например, ако се ангажираме с повече видео съдържание в платформата, то това, което ще виждаме по-често в нашия списък с новини, ще бъде от същия тип.

Авторът на публикацията също е е важен. В списъка с новини ще виждаме повече съдържание от автори, които публкуват сходно съдържание, но не задължително следваме. Хаштаговете, които се използват, също определят какъв тип съдържание ще виждаме по-често. Например, ако се нагажираме с повече съдържание, отбелязано с #cars, в списъка ни с новини ще виждаме все по-често съдържание за автомобили.

Професионален съвет: Добавете профилите, които наистина харесвате, във Favorites, за да виждате първо и най-често тяхното съдържание. Насърчете и вашите последователи да направят същото с вашия профил.

Reels

Основната цел на Reels е да ни забавляват. Тъй като те се публикуват не само в Reels списъка, но и в списъка с новини, те могат да достигнат до много по-голяма аудитория, отколкото една стандартна публикация. Чрез тях можем да достигнем до потребители, които не ни следват и това може да спомогне за увеличаването на броя на последователите ни в Instagram.

Класирането на постовете, които виждаме, е по-специфично от това при списъка с новини. При Reels, на първо място има най-голямо значение съдържанието, с което сме се ангажирали. След това има значение какво представлява това съдържание и дали сме го изгледали докрай. На последно място, но също толкова важно е, дали сме се ангажирали предходни пъти с този автор или с автори, които създават сходно съдържание. Например, ако следваме 5 профила, които публикуват Reels с автомобили, все по-често ще започнем да виждаме и други подобни видеа от автори, сходни с тези, които вече следваме.

Професионален съвет: Създавайте Reels с високо качество, тъй като това е от особено значение, както за Instagram, така и за потребителите. Използвайте опциите за създаване на Reels директно през платформата, като използвате бърза смяна на кадрите и сглобите видео, което е ангажиращо от началото докрая. Това ще накара потребителите да го гледат отново, и отново.

Explore

Целта на страницата Explore е да ни показва ново съдържание, което може да ни бъде интересно и да се ангажираме с него. Това място в Instagram e от изключителна важност за платформата. Там се показва съдържанието, което ще ни задържи най-много вниманието и ще ни накара да използваме по-дълго време приложението, което автоматично означава, че ще видим повече платено съдържание. С две думи, ако съдържанието ни попадне в Explore, това означава, че сме спазили всички правила и стъпки на Instagram и сме създали адекватно и ангажиращо съдържание, което повече потребители трябва да видят. Позиционирането в тази част от приложението означава, че много повече потребители ще видят нашата публикация, което ще допринесе за по-добрата ангажираност на потребителите с нашия профил и публикации.

Разбира се, сходно на Reels и Newsfeed, и при Explore има класиране, но критериите са степенувани по различен начин. На първо и най-важно място е информацията за дадената публикация, последвана от историята на интеракциите с такъв тип съдържание, информация за автора и история на интеракциите с този автор. Връщайки се на примера с автомобилите, в случай че харесвате повече автомобилно съдържание, в Explore ще откриете именно такова - от автори, които следвате и много други, сходи на тях. В случай че имате интеракция с някоя от техните публикации през Explore, в следващите дни ще виждате по-често тяхно съдържание там.

Професионален съвет: Съдържанието в Explore цели да задържи потребилите в приложението, затова целете се да изградите доверие с Instagram чрез спазване на техните правила и предоставяне на повече информация за това, което публикувате чрез описанието на снимката, местоположението ѝ, музика и хаштагове.

SHADOWBANNING

Една чуждица, която все по-често чуваме през последните 3 години, особено след бума на TikTok. Но докато при тях тази дума има едно значение, в Instagram то е доста по-различно. Според разбиранията на Адам Мосери и екипът зад приложението, shadowbanning описва ситуацията, в която съдържанието ни достига до много по-малко потребители, отколкото очакваме. За разлика от своите конкуренти, които ограничават умишлено публикациите на потребителите поради редица причини, Мосери твърди, че в Instagram няма shadowbanning и че не е в техен интерес да ограничават съдържанието на своите потребители умишлено. Но в какво се дължи по-ниския брой достигнати потребители, спрямо предхони публикации?

Проблемът е в съдържанието, а не в платформата.

Предвид че Instagram e платформа, която, образно казано, се крепи на плещите на авторите на съдържание, логично е по-доброто такова (според техните критерии за класиране) да бъде поощрявано, а “по-скучното” не. В този смисъл отново се връщаме предходните ни съвети за Reels и обикновените Newsfeed публикации - целете се да създавате ангажиращо и задоволително визуално съдържание.

ДОБРИ ПРАКТИКИ И СЪВЕТИ

Създавайте собствено оригинално съдържание, а не използвайте чуждо. Има разлика между автори на съдържание и страници-агрегатори. Агрегаторите са например meme страници или страници на определена тематика и разликата им със страниците на създателите на оригинално съдържание е, че те не създават собствено такова, а използват чуждо. Често дори без кредитиране на източника. Както вече споменахме, Instagram поощрява автентичността на своите потребители, затова се старайте да създавате и публикувате повече свое оригинално съдържание.

Експериментирайте. Всяка аудитория е различна сама по себе си, и това, от което се интересуват, също. Тествайте и експериментирайте с различни типове съдържание и вижте към кое има най-добър отзвук от вашите последователи.

Следете редовно вашите Insights. Не се вълнувайте прекалено много от факта, че един от всичките ви постове има добри резултати и висока ангажираност. Следете за трендове и обърнете внимание на какво реагират най-много и най-често вашите последователи.

Партнирайте си с други автори. Другите създатели на съдържание също имат своя отдадена аудитория. Техните последнователи евентуално биха се интересували от това, което вие споделяте и биха се ангажирали с вас. Колаборативните публикации са добра възможност вашето съдържание и вашият профил да дотигнат до потребители, които не ви следват.

Предоставяйте повече информация на Instagram. Използвайте хаштагове, местоположение, музика, стикери и т.н., за да дадете повече информация на приложението какво точно публикувате. Това ще помогне на Instagram да позиционира по-добра вашето съдържание.

Създавайте съдържание, специално за аудиторията, до която искате да достигнете. Открийте своята ниша и обвържете съдържанието си с това. Instagram ще вземе това предвид и ще ви помогне да достигнете до повече потребители, извън вашия балон.

Използвайте Reels, за да достигнете до повече потребители, а не да им продавате продукти. Това е най-честата грешка, особено при профилите, които използват Instagram за своите бизнес цели. Целта на вашите Reels трябва да бъде да забавлява вашата аудитория. Instagram разполага с много други опции и инструменти за насърчаването на покупка и генерирането на продажби, например Instagram Shop.