Може ли инфлуенсър маркетингът да играе ключова роля за справяне с рецесията?

Марките, които могат да използват взаимоотношенията между инфлуенсърите и потребителите си, ще ангажират и влияят и в трудни времена.

Текст: Елена Миланова от Redlink
Може ли инфлуенсър маркетингът да играе ключова роля за справяне с рецесията?

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

С растежа на инфлацията все по-често се говори и за потенциална рецесия. Един от предвестниците й е т.нар bear market или мечи пазар. Той възниква, когато фондовият пазар пада за продължителен период от време. Ако цените паднат с 20% от пика, икономиката навлиза в мечи пазар, което означава, че хората харчат по-малко и бизнесите трябва да рационализират своите бюджети, за да избегнат съкращения и загуба на значителни печалби. Понятието „мечи“ идва от това как атакува мечката - като влачи плячката си надолу, точно както мечият пазар води до спад на продажбите, като повлича бизнеса надолу в процеса. Въпреки че мечият пазар все още не е рецесия, то той е сигнал, че икономиката може да влезе в такава, ако условията не се подобрят. През последните 50 години рецесиите са предшествани от мечи пазари в 83% от случаите.

Мечият пазар влияе негативно върху маркетинга и маркетинговите бюджети, тъй като бизнес лидерите, поставени пред намаляващи печалби, не ги разглеждат като основен разход. И това е голямата грешка – без маркетинг, продажбите намаляват допълнително и проблемите се задълбочават. Правилният подход за успешно преминаване е не елиминиране на маркетинга, а преразпределяне на средствата и преразглеждане на маркетинговите стратегии. Една от ключовите такива е инфлуенсър маркетингът, който ще остане силен, поради факта че, от една страна марките остават пред очите на потребителите, а от друга, заради уникалните способности на създателите на съдържание да стимулират познаваемостта на марката и доверието чрез висококачествено съдържание срещу по-ниска цена за бизнесите.

Към момента все още Щатите и Европа не са в рецесия, а в мечи пазар, но познавайки историята, е вероятно скоро да последва рецесия, а това води съкращения, страх от загуба на финансова стабилност и потребители, които намаляват драстично разходите си, независимо дали са засегнати или не. В такава ситуация за марките е най-важно да познават клиентите си.

По време на рецесия има четири типа харчещи: хора, които изоставят обичайните марки за по-евтини алтернативи и изрязват всички ненужни разходи; хора, които търсят оферти на любимите си марки, но избират по-достъпни, ако не могат да намерят отстъпки; хора, които продължават да купуват обичайните марки за стоки от първа необходимост, но намаляват някои излишни покупки; хора, чието икономическо поведение остава непроменено. За марките е от голямо значение да разберат в коя категория попадат техните продукти, услуги и да адаптират маркетинговата си стратегия за справяне с рецесията.

Как социалните мрежи и инфлуенсър маркетингът могат да изиграят ключова роля за справяне с рецесията?
Партньорствата предоставят невероятно мощен канал за растеж, но само когато са подкрепени. От оперативна гледна точка зрелите програми за партньорсто са тези, където инфлуенсърите не са просто наети за да повишат осведомеността или да предоставят промоционални оферти, а са продължение на самата марка. Стабилните парньорства са тези, осигуряващи нови аудитории и подобряващи лоялността на настоящите. Инфлуенсърите са в състoяние да увеличават мащаба и стойността на клиентите през целия им живот – а това са ползи, които издръжат на възходи и спадове на пазара. Марките, които имат активни, добре установени партньорства с инфлуенсъри, имат предимство в този момент, защото могат да използват дълбоката връзка с аудиторията на инфлуенсъра, както и запознатостта му с марката, за да поддържа поток от съдържание. Потребителите гледат на инфлуенсърите като на глас на авторитет по всяко време, така че марките, които могат да използват тези взаимоотношения, ще влияят и ангажират потребителите и по време на рецесия.

Ето няколко елемента, които марките могат да имат предвид, когато адаптират маркетинговите си стратегии в условията на рецесия:

Концентрация върху данните.
Ако марката има развита маркетингова стратегия, то тя разполага с данни за това как се справя всеки канал или техника, която използва. Анализирането на възвращаемостта на инвестициите, идентифицирането на по-слабо ефективните техники и как могат да се оптимизират е първата крачка.Не е препоръчително марката да се впуска в нови канали точно сега, а вместо това да се съсредоточи върху това, което доказано работи.

Преразпределение на разходите към силните маркетингови техники.
Когато са идентифицирани работещите и неработещите стратегии, бюджетите се прехвърлят от по-слабите към по-силните канали. В този смисъл инфлуенсър маркетингът може да е много силна опора за бизнеса. Обикновено по-големите инфлуенсъри покачват цените си в очакване на рецесия, ето защо ако нямат бюджет, марките могат да се насочат към партньорства с по-малки влиятелни лица – микро и нано инфлуенсъри. Те е по-вероятно да приемат например безплатни продукти или комисионни като форма на възнаграждание, което значително ще намали разходите.

Пропускане на скъпите продукции.
Създаването на ново съдържание за популяризиране на продукти/услуги може да изисква цял екип, включително копирайтъри, фотографи, видеооператори и т.н. Когато си партнират с инфлуенсър обаче, всички тези роли се изпълняват от него, което спестява значителни разходи. Пропускането на скъпите продукции и свързването с творци с близка на марката естетика е успешен ход в такава среда.

Платени реклами през каналите на инфлуенсърите.
Платените реклами в социалните медии също могат да са по-ефективни, ако се разпространяват през инфлуенсър, а не през акаунта на самата марка – това води до по-автентично съдържание и резултати.

Таргетиране на правилната аудитория.
След като марките дефинират в коя категория харчещи се намират техните потенциални купувачи, е важно да коригират посланията и тактиката. Например, ако купувачите им търсят отстъпки, инфлуенсър може да предлага купони за отстъпка. Или ако потребителите са склонни да намалят лукса, ако продуктът е повече удоволствие, отколкото необходимост, то марките могат да променят посланията в посока полза за потребителя и т.н.

Предлагане на решения от типа „купете сега, платете по-късно“ (BNLP).
Ако продуктите са по-скъпи, потребителите могат а отложат покупката, докато икономическата ситуация не се подобри. Въпреки това предложения тип BNLP премахват стреса от покупката и купувачите се чувстват по-комфортно.

Изграждане на доверие с аудиторията.
Независимо от предлагания продукт, доверието е изключително важно, в крайна сметка хората се опитват да са предпазливи с парите си. В този смисъл традиционната реклама, която говори за предимствата на продукта, не означава, че потребителите ще се доверят на пристрастния език в нея. Те обаче ще повярват на любимия си криейтър. Особено, ако той е микро или нано инфлуенсър, връзката с аудиторията е по-тясна и автентична. Тези инфлуенсъри обикновено имат най-сплотените общности с високо доверие. Затова е много важно инфлуенсърите действително да изпробват продуктите – 76% от потребителите смятат, че създателите трябва да използват продуктите, които рекламират.

Разширяване на аудиторията.
Много марки намаляват маркетинговите бюджети по време на рецесия, но това им пречи да достигнат до нови потребители и да реализират продажби. Това прави и маркетинговия пейзаж по-тих от обикновено, което дава на активните марки по-голям дял от ефира. Това може да е възможност да се привлекат лоялните клиенти на конкуренти. Един от начините за това е, чрез достигане до нови аудитории. Ако марката разнообрази микса инфлуенсъри за достигане на различни ниши, това ще се случи – 64% от хората казват, че е по-вероятно да следват творец, който споделя подобен на техния житейски опит или борби. Наблюдаването на инфлуенсърите, които рекламират конкурентна марка, е важно – ако спрат да го правят, това по всяка вероятност е сигнал, че са отворени към нови партньорства.