Триумфът на „Като две капки вода“ и неговата предистория

Фаталният 13-ти сезон на „Като две капки вода“ потвърди както българската любов към риалити форматите, така и световните тенденции за търсене на автентични емоции.

Текст: Елица Павлович, Петя Розева от Redlink
Триумфът на „Като две капки вода“ и неговата предистория

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Пролетният телевизионен сезон е към края си и вече могат да се видят победителите, тенденциите и спецификите. Безспорният фаворит на сезона и лидер в зрителския интерес е музикалният риалити формат „Като две капки вода“. Близо половината от хората, гледащи телевизия всяка неделна вечер, са предпочели да гледат риалити формата – това показват данните за аудиторния дял. Предаването е популярно и много обсъждано, което е помогнало да натрупа аудитория, така че се вижда, че първият брой е имал по-нисък рейтинг от средния за сезона и от доста от следващите епизоди. Любовта на зрителите към този формат е обяснима – „Като две капки вода“ е подходящо за цялото семейство, забавно и атрактивно предаване, при това със състезателен елемент. Всичко това са фактори, допринасящи за дългата му успешна история.

Новото тази година е финалът. Мащабът му е впечатляващ не само в реалния живот, но и като рейтинг. Прякото излъчване на финала от сдадион „Васил Левски“ е гледано по телевизията от всеки пети българин. Подобен рейтинг не е отчитан от години, тъй като е публична тайна, че младите хора все по-малко гледат традиционната, линейна телевизия и аудиторията ѝ намалява и застарява. Традициите обаче са силни и България остава сред държавите с висока гледаемост.

В случая „Като две капки вода“ залага и на друго. Световна тенденция е стремежът към реални преживявания, към емоции, които се усещат директно, към събития на живо. Това прави например спортът супер популярен и не случайно всички стрийминг платформи се обръщат към спорт в търсене на нова и лоялна аудитория. Финалът на капките е най-близкото до голямо спортно събитие, излъчвано директно. Тръпката от проследяването му на живо не може да се сравни с отложеното гледане, когато резултатите ще са ясни. Възможно е финалът на стадиона да е и експеримент за екипа, но той е напълно успешен и показва посока, в която вероятно ще се разгърнат и други подобни събития.

Трябва да се отбележи, че дори „Като две капки вода“ не остава встрани от тенденцията за намаляване на телевизионната аудитория и гледаемост. Това личи от резултатите от миналия сезон, когато рейтингите са малко по-високи от тазгодишните. Затова пък аудиторният дял през 2024 година е малко по-нисък. Това показва, че макар по-малък процент хора да гледат телевизия, все по-голяма част от тях избират „Като две капки вода“.

В историята на „Като две капки вода“ има интересна закономерност. Противно на очакванията, с годините предаването не само не омръзва, но и увеличава популярността си. Разбира се решаваща роля за това изиграва пандемията, която затваря хората в домовете и респективно пред телевизорите. Това помага капките да достигнат до много повече хора от преди. Важното е, че дори след това тази аудитория не изчезва, а продължава да е лоялна към риалити формата и той поддържа много високи нива на интерес.

Сега, след успешния финал, няма съмнения, че „Като две капки вода“ ще трябва да се завърне с още по-грандиозни идеи.