Какво стана с Clubhouse?

Популярността на Clubhouse дойде бързо и си отиде бързо след като потребителите разбраха, че няма специално съдържание или връзки, които да са ценни.

Текст: Елена Миланова от Redlink
Какво стана с Clubhouse?

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Някъде през април 2020 година, по време на пандемията от COVID-19, локдауните затвориха милиони под карантина. Между рецептите за хляб с квас, домашните тренировки, служебните колове и верижното гледане на сериали, мнозина започнаха да говорят за нова социална медия – Clubhouse. Тя изглеждаше като „новото голямо“ нещо в социалните мрежи. Изключителна платформа, която дава на хората собствено пространство без никакви разсейвания или страничен шум от социалните медии. Изживяването беше като това да си от „готините“ в класа – приемането става само с покана. А са поканени само потребителите на iPhone! Тази стратегия доведе до милиони потребители по целия свят. 500 000 стаи се създаваха средно на ден.

Пикът на плаформата настъпи около година по-късно, на 27 февруари 2021 г., когато дневните активни потребители на Clubhouse достигнаха повече от 4 милиона. До ноември 2021 г. този брой се срина до около 940 000.

През юли 2021 Clubhouse отвори приложението и за потребители на Android, но изглежда, че беше малко късно. Към август 2021 беше на 35-то място по популярност за приложение за социални мрежи в App Store, малко по-популярно от приложения като OKCupid и Wink. До края на годината платформата вече не беше тренд в Twitter, а изтеглянията намаляха с 90%.

Някои уроци бяха очевидни като например, че iPhone е най-доброто място за стартиране на идея за приложение, защото хората обичат да са специални. Или че успехът идва лесно, но и си отива лесно, ако не си готов за него. Или че тръпката изчезва, когато екзклузивното стане достъпно за всички.

Но защо това, което наричаха „новия Фейсбук“се сгромоляса така? Има поне десет причини за този крах, ето само няколко:

Clubhouse не е истинска общност.
Платформата не е изградена върху истинска общност т.е няма солидна основа – Clubhouse е като ток шоу, където известни личности отварят стаи и се събират да говорят за себе си. В платформата говориха Илон Мъск, Марк Зукъбърг, защото това беше моментното важно място, а когато закриха стаите си, хората просто нямаха причина да останат.

Липсва качествен контрол.
Един от големите проблеми на Clubhouse е, че с течение на времето интересните и смислени дискусии бяха заглушени от противоречиви коментари, слухове и фалшиви промоции. Вместо за умни разговори, чат стаите се превърнаха в нещо като скандалджийници. Голяма част от съдържанието за дискусии се подбира така, че да привлече публика т.е да провокира. И тъй като Clubhouse няма собствена система за контрол и наблюдение на спорно съдържание, платформата е особено подходяща за дискусии с безумни твърдения, които непрекъснато подкопават доверието на публиката. Потребителското изживяване е слушане на неясни разговори за убиване на времето в очакване да се случи нещо драматично.

Хората се ваксинираха.
Пандемията беше значителна част от успеха на Clubhouse в началото, когато всички бяха заклещени вкъщи. Но веднъж навън, хората се движат много бързо и независимо, че еуфорията от първоначалното излизане бе огромна, когато тя отмина, те не се върнаха към приложението.

Няма ясен път към рентабилността.
Clubhouse не успя да схване ролята си на социална медия, която да създаде план и място за всички участващи страни да се свързват и печелят. Аналогията е да се мисли за Clubhouse като за търговски център – целта не е да предложи конкретен продукт, а да се предложи изживяване, да се обърне внимание на това какви продукти търсят потребителите и да се адаптира офертата към това и то да определи какви продукти да се покажат и как. Но тъй като Clubhouse не споделя анализ на потребителите и създателите на стаите, той е черна дупка за рекламодателите и пропусна възможности за устойчиви печалби.

Платформата не е доходоносна за инфлуенсърите.
Изглежда надеждите на Clubhouse бяха да генерират смисъл за инфлуенсърите в социалните медии да отворят свои профили в платформата. Но проблемът е, че техните умения не могат да се прехвърлят. Да си ефективен в Clubhouse (т.е да общуваш на живо с публика на аудио) е много различно от това да правиш съдържание за Instagram или TikTok. Без стабилен модел на монетизиране, създателите на съдържание не могат да бъдат привлечени, а без качествени криейтъри, няма добро съдържание и потребителите просто изпробват софтуера, но не развиват връзка с него и си тръгват.

Къде е днес Clubhouse?
Изтеглянията на приложението са намалели с 86 % тази година според данните на аналитичната фирма Sensor Tower пред Hot Pod. Clubhouse е изтеглен 4,2 милиона пъти между януари и юли 2022 г., което е спад от 29,4 милиона изтегляния през същия период на 2021 г.

В същото време други играчи като Twitter Spaces “изяждат хляба“ на Clubhouse. Ясно е, че ако иска да оцелее, Clubhouse трябва да направи големи промени и вече има сигнали как компанията смята да се развива например да създаде стимули за криейтърите за монетизиране. Наскоро изпълнителният директор Пол Дейвисън изложи как ще изглежда следващата ера на Clubhouse: вместо една отворена мрежа, съдържаща безброй стаи, в които можете да влезете, приложението ще поиска от хората да се организират в групи („къщи“), а в тези групи ще съществуват аудио стаи, които са достъпни само за членове. Всяка къща може да има „своя собствена личност, култура и правила за модериране на съдържание“.

Тази идея всъщност изобщо не е нова, по този начин например Facebook накараха хората да увеличават броя на приятелите си, докато не започна да развива функцията за групи, Snapchat добави „ивици“, за да насърчи приятелите да си изпращат съобщения директно, а Reddit е толкова оживен отчасти, защото потребителите могат да създават ниша за почти всеки. Този вид подход е труден, защото има нужда от достатъчно потребители, за да се запълват нишите, но може да бъде успешен, когато работи. Дейвисън публикува и формуляр за регистрация за всеки, който се интересува от тестване на промените. Clubhouse ще одобрява нови къщи „бавно“, се казва в регистрацията. Няма конкретна яснота кога ще стартира за всички.