най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Опаковката може да помогне на марките да се откроят на претъпкан с продукти пазар и да помогне да се разграничат от конкурентите. Ясното и просто съобщение върху опаковката, което е свързано с отличителните активи на марката, може да помогне за стимулиране на обмислянето на покупка.
За да останат конкурентоспособни в индустрията за потребителски опаковани стоки, марките трябва да тестват своите опаковки с помощта на най-новите биометрични инструменти и да комбинират това с традиционни изследователски методи, за да постигнат най-добри резултати.
Появата на усъвършенствани потребителски невронаучни инструменти, като проследяване на очите, интервюта с биометрични отговори и имплицитни тестове за асоцииране предоставят подробна и полезна информация за пускане на нови продукти или актуализиране на съществуващи.
Сливането на инструментите за потребителска невронаука с най-новите биометрични методи е движещата сила зад ефективното тестване на опаковките, тъй като се докосват до подсъзнателното поведение или несъзнателните решения на потребителя.
Ново изследване посочва пет често срещани грешки, които марките трябва да избягват когато правят промени в опаковката на продукта:
Не пренебрегвайте инерцията на човешкия мозък - Нашите мозъци автоматизират решенията и действията, особено обичайните като пазаруването. Простата промяна на цвета на опаковката – и оставянето на логото непокътнато – може да доведе до загуба на клиенти, дори когато е извършено обширно тестване.
Не пренебрегвайте желанието на мозъка да направи нещата прости - Архитектурата на опаковката трябва да бъде чиста, ясна и семпла. Потенциалните купувачи могат да се откажат от даден продукт, ако възприемането на опаковката на когнитивно ниво е твърде сложно. След това те могат да изберат алтернативи, които им „говорят“ по-ясно и лесно.
Не пренебрегвайте конкуренцията при тестване на опаковки - Марките, които искат да променят опаковката си, трябва да вземат предвид „фактора на спонтанното привличане“, който новата им опаковка има в сравнение с конкуренцията.
Избягвайте „ефекта на хамелеона“ - марките често адаптират своята идентичност, за да останат уместни и вълнуващи на динамичен пазар, но ако промените са твърде големи, продажбите могат да спаднат. В някои случаи промените в опаковката могат неволно да стимулират конкурента.
Не пренебрегвайте активите на марката при разпознаването на потребителите - Маркетинговите мениджъри често пренебрегват силата на активите на марката при завладяването на умовете на потребителите. Вместо да предлагат уникален дизайн и свежи, ориентирани към потребителите идеи, новите продукти често могат просто да наподобяват външния вид на съществуващите. Малко вероятно е това да предизвика разпознаване сред потребителите.
„Познаването на движещите сили у потребителите, които стоят в основата на решенията за покупка, гарантира подобрен и целенасочен дизайн на опаковката, което води до по-дълбоко въздействие върху конкурентния пазар“ – казват в проучването Луис Фернандо Рико Навас, основател и главен изпълнителен директор на MindMetriks, Обединено кралство и Корнелия Шонбергер, директор продажби и маркетинг (Европа), MindMetriks, Германия.