най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
За да осигури глобално и релевантно разбиране на маркетинга и клиентското изживяване, Deloitte анкетира 1015 ръководители от глобални компании, разположени в Съединените щати (50%), Обединеното кралство (10%), Швейцария (10%), Япония (10%), Близкия изток (10%) и Австралия (10%)през юли 2022 г и провежда 23 задълбочени интервюта с глобални ръководители, които имат ръководни маркетингови роли през септември и октомври 2022 г. Резултатите от проучването и прозренията от дълбочинните интервюта са ключова част от оформянето на доклада на Deloitte „Глобални маркетингови тенденции за 2023 г.“.
С новата година идват нови предизвикателства, но също така и нови възможности, а бизнес лидерите и маркетолозите се стремят към възприемането на тенденции и решения, които могат да ги насочат към успех. На фона на променливи и несигурни икономически показатели за 2023 г. маркетолозите се фокусират върху инвестиции, които могат да помогнат на техните организации да бъдат устойчиви в лицето на бързите промени. Тъй като новите платформи нарушават съществуващите дигитални маркетингови модели, а спадащото доверие на потребителите изисква фокусирано внимание върху лоялността на клиентите, иновациите и нови възможности за растеж, докладът на Deloitte „ Глобални маркетингови тенденции 2023“ предлага вдъхновение и мотивация, за да помогне за постигането на значително, креативно и трайно въздействие върху бизнеса.
Докладът очертава решения, подготвени директно от бизнес лидери и маркетинг директори, които споделят своите мисли, прогнози и насоки, за да помогнат на марките да вървят напред в един непрекъснато променящ се свят. Докладът се фокусира върху четири теми: финансова несигурност, устойчивост, креативност и технологични тенденции, които си струва да се наблюдават през годината.
Ключови изводи
Марките отговарят на икономическата нестабилност чрез инвестиции:
Анкетираните марки продължават да посочват икономическата нестабилност и инфлацията като основен проблем и през 2023 г. Но вместо да намалят разходите, марките са добре подготвени да отговорят на тази нестабилност и несигурност с инвестиционен начин на мислене, което увеличава възможностите и капацитета на тяхната организация да бъде устойчива в лицето на бързо променящите се икономически условия.
Интервюираните маркетинг директори(CMO) идентифицират своите три най-важни приоритета в лицето на потенциалния икономически спад:
Ускоряване на преминаването към нови дигитални технологии или платформи (Metaverse, AI, социални платформи, AR и цифрови валути);
Разширяване в нови пазари, сегменти или географски региони;
Внедряване на системи или алгоритми за подобряване на персонализизацията на клиентите.
Стимулиране на растежа чрез вътрешни усилия за устойчивост:
Тъй като загрижеността на потребителите относно проблемите с устойчивостта нараства, анкетираните марки сега концентрират усилията си върху укрепването на собствените си вътрешни практики за устойчивост. Този фокус навътре е силен знак, че марките се стремят да окажат по-автентично въздействие в дългосрочен план, за да изградят доверие у потребителите.
Топ три приоритета за усилията за устойчивост на брандовете тази година включват:
Подобряване на устойчивостта на вътрешните маркетингови практики (51%).
Насърчаване на по-устойчиви предложения за продукти и услуги (47%).
Установяване на дългосрочни ангажименти за устойчивост (напр. „... до 2030 г. нашата организация ще ...“) (45%).
„През 2023 г. фокусът и почтеността са ключови. Потребителите могат да видят през неавтентични марки и принуждават марките да живеят целта си. В резултат на това тази година търговците са фокусирани върху вътрешна устойчивост и действия за приобщаване, които оказват осезаемо въздействие. Инвестиране в тяхната организация и гарантирането на почтеността на това кои са те, какво казват и какво правят е добро за бизнеса, добро за нашите общности и добро за нашата планета." казва Стейси Кемп, директор, Deloitte Consulting LLP, ръководител на Ethos и изпълнителен ръководител на Програмата за CMO на Deloitte.
Креативността като сила за растеж:
Както е отбелязано в проучването „Креативна бизнес трансформация“ за 2022 г., разработено в партньорство с Deloitte Digital и Cannes LIONS, има нарастваща пропаст в креативността изразяваща се в намаляване на творческото лидерство от висшите ръководители на компаниите и намаляващи творчески умения сред CMO и маркетинговите таланти в компаниите. 2023 г. може да предостави възможност за отделните марки да се издигнат над конкуренцията, като отворят повече възможности за креативност.
Изследванията показват, че марките с висок растеж (дефинирани с годишен ръст на приходите от 10% или повече) са по-склонни да имат нагласа и процеси, които позволяват на креативността да процъфтява от своите съперници с отрицателен растеж.
Deloitte съветват маркетинг директорите да обмислят някоя от следните стратегии за да станат творчески лидери в своите организации:
Предефинирайте какво може да предложи креативността;
Включете цялата организация в това;
Вдъхновете организацията да мисли по различен начин.
"Марките, които искат да оцелеят и да процъфтяват през 2023 г., ще направят целенасочени инвестиции, за да свържат креативността с бранда и маркетинговата си ефективност. Очакваме тези, които непрекъснато инвестират в маркетингови дейности и креативност както във, така и извън маркетинговата функция, ще се възползват от възможностите. Други, които изостават в тази област вероятно ще трябва да наваксат десетократно, за да се върнат там, където са били преди, и още повече за да бъдат на същото ниво като тези, които са подхранвали и инвестирали в креативността от самото начало." казва Марк Сингър, главен маркетинг директор на Deloitte Digital в САЩ
Набиращи популярност технологии :
Маркетолозите са изправени пред важни решения за това кога и как да инвестират в приемането на авангардни маркетингови практики, тъй като новите технологии заемат централно място сред водещите тенденции, които наблюдават.
Маркетолозите цитират водещите тенденции за 2023 г.:
Метавселена: Около 80% от маркетинговите ръководители, анкетирани в индустриите на енергетиката, ресурсите и промишлеността (ER&I) и науките за живота и здравеопазването (LS&HC), гравитират към метавселената през следващите две години.
Цифрови валути: 41% от анкетираните CMO планират да подкрепят своята рекламна стратегия с блокчейн през следващите 12 месеца.
Ключовите препоръки на Deloitte към маркетолозите за 2023 г.:
Инвестирайте в цифрови технологии, платформи, нови пазари и персоналиация;
Подобрете усилията си за устойчивост в рамките на вътрешните маркетингови практики и установете дългосрочни ангажименти;
Създайте по-добри условия за кретвиност, като включите цялтата организация в това;
Помислете за поставянето на основите за възприемането на метавселената или блокчейн във вашата организация.