ChatGPT като приятел и партньор

Първото по рода си проучване за въздействието на ChatGPT върху емоционалното благополучие.

от Redlink
ChatGPT като приятел и партньор

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

OpenAI и MIT Media Lab публикуват първото си мащабно проучване за въздействието на ChatGPT върху емоционалното благополучие.

Резултатите са базирани на анализ на 40 милиона потребителски взаимодействия седмично. Изследователите установяват, че докато повечето чатове са бързи и транзакционни, малка група потребители (~10%) се ангажират много по-дълбоко, прекарвайки средно по 30 минути на ден с чатбота. Тези потребители често описват ChatGPT като източник на доверие или приятелство. Но тази дигитална близост крие рискове.

Дългото използване води до чувство за самота. Проучването установява, че интензивните потребители усещат повече самота и намаляват общуването в реалния свят. Женитe са като цяло по-малко склонни да се ангажират социално с чатбота след четири седмици употреба. А потребителите, които са взаимодействали с чатбот с гласов режим от различен пол, е по-вероятно да се чувстват емоционално зависими и самотни след края на проучването.

Интересен аспект се разкрива и от страната на самия ChatGPT, който показва признаци на намалена емоционална устойчивост, когато е изложен на травматични разговори, което повдига въпроси и за умственото натоварване на машините.

Тъй като AI става все по-емоционално вграден в живота на хората, марките не могат да си позволят да мислят само със скриптове и често задавани въпроси. Ако потребителите изливат емоции, обвързват се или споделят травми с корпоративен бот, то тонът, границите и емоционалната интелигентност са от значение.

Проучването констатира две тенденции и два инструмента за изграждане на емоционално интелигентни допирни точки:

ВИРТУАЛНИ СПЪТНИЦИ

Ботовете вече не са просто консултанти по поддръжката – те стават нещо като неангажиращи приятели (като приятели от работата), особено за по-младите потребители, които търсят връзки, в които да се чувстват сигурни, неосъждани и винаги на линия. Пример за такъв тип интеракция е AI терапевтът Therabot, който в клинични изпитания намалява симптомите на депресия с 51%, тревожността с 31% и симптомите на хранително разстройство с 19%.

СОЦИАЛНА ТЪКАН

Ситуацията е такава, че комфортът пред екрана замества социалното доверие, което дава възможност на марките да се намесят с инструменти, които възстановяват доверието във взаимоотношенията извън екрана. Например чрез работещи с изкуствен интелект партньори за репетиции, срещи с ниско ниво на стрес или с технологии, които напомнят на потребителите да се върнат обратно в реалния свят. Например такава е функцията на новия „треньор по флирт“ с OpenAI на Tinder, който симулира разговори за запознанства, дава обратна връзка и помага на потребителите да развият чара си, преди да преминат към срещите в реалността.