5 ключови тенденции в съдържанието на социалните медии за 2022 гoдина

Докладът Think Forward 2022 на Wearesocial очертава прекрасни нови светове и ренесанс на креативността

от Redlink
5 ключови тенденции в съдържанието на социалните медии за 2022 гoдина

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Докато се адаптирахме към живота с Covid-19, 2021 година беше свързана с промяната на правилата за дома, работата и забавлението. Хибриден модел на работа. Голямата оставка. Зелените сертификати. Изселването от градовете. Усещането за повредена политическа и социална система. Начинът, по който функционира обществото, културата и икономиката, претърпяха бърза промяна и задвижиха еволюцията на дигиталното. Хората навсякъде по света направиха преоценка на това кои аспекти от живота може да се случват нормално онлайн, кога имат нужда от физическо преживяване и – все повече – където фиическото и дигиталното може да се припокриват.

Това е фонът на тазгодишния доклад на Wearesocial Think Forward 2022, който обяснява как навлизаме в прекрасни нови светове, на базата на поредица от тенденции, идентифицирани от екипа на Wearesocial за кутурни прозрения - мрежа от 50 анализатори и стратези в световен мащаб. Идентификацията и анализът на тенденциите е подкрепен и от проучване сред 3000 души на възраст 18+, които използват ежедневно социални медии от САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Китай и Австралия.

Докладът "разплита" сложната мрежа от непрекъснато променящата се дигитална култура и поведения и изследва ролята, която марките могат да играят при отразяването и оформянето й.

Ето накратко 5-те ключови тенденции в съдържанието на социалнте медии за 2022г., идентифицирани от доклада Think Forward 2022: Brave New Worlds:

Нови знания и обучение във feed-a.
След година на принудително експериментиране с работата и училището, социалните медии придобиват нови приложения като инструмент за образование и обучение. Напоследък се наблюдава нарастване на броя на хората, които се обръщат към социалните медии, за да научат нещо ново: 74% от поколението Z в световен мащаб са използвали социалните мрежи, за да научат практически житейски умения, което е повече от всяка друга възрастова група. По целия свят потребителите на социални медии са по-склонни да кажат, че са научили повече практически житейски умения от социалните платформи, отколкото от университета (57% срещу 51%). Виждаме промяна от онлайн обучението като целенасочено, специализирано действие към онлайн обучение като ежедневно и непрекъснато занимание. Знанието е сила, а социалните мрежи снабдяват марките с инструменти за овластяване на аудиторията им. Ally Bank например си партнира с фондацията на рапъра Big Sean, за да подобри финансовата грамотност сред младите американци чрез създаване на потапящ образователен свят в Minecraft. Сега социалните медии се преоформят като платформи за самообучение -промяна, задвижвана от потапящи(Immersive) формати на съдържание и обновената представа за иновативнитете обучителни решения. Това създава възможности за марките да предадат знания на публиката със своите feed емисии.

Vibe икономиката:
Възходът на социалното видео, съчетан с повишеното желание за връзка след пандемията, доведе до излизането на преден план на нова форма на творчество, дефинирана от способността да се предизвикват специфично настроение(вайб), чувства или емоционални реакции. Социалните мрежи никога не са били по-добре подготвени за това, особено като се има предвид, че 30% от 18-34 години казват, че използват социалните мрежи със звук повече, отколкото преди Covid-19. Създателите вече не се нуждаят от автентичност или известна личност, за да станат големи: те просто трябва да са страхотни в кураторството на свързани настроения, чувства и естетика. @meta_visions е един от редицата Instagrammers, които публикуват ексклузивно муудбордове – карусел с до 10 изображения или видеоклипове, всички съсредоточени около обща тема. В TikTok @vibes.you.crave прави същото с видео. Виждаме промяна от акцента върху разказа в съдържанието в социалните медии към акцент върху емоционално силните моменти. Този нарастващ жанр на творчеството предоставя възможност на марките да управляват собственото си настроение или чувство. За марките това е невероятен шанс да вдъхновят емоции в аудиториите си – крайната цел на много дългосрочни маркетингови стратегии.

Прайм-тайм платформи:
Във фрагментирания пейзаж на забавленията социалните медии се превърнаха в основата на споделеното медийно потребление, като данните от TikTok показват, че 35% от потребителите му казват, че са гледали по-малко телевизия и стрийминг услуги след изтеглянето на приложението. В резултат на това започват да се появяват създадени за социални медии формати: като създадения за TikTok сериал Scattered , произхождащ от Австралия. Френското шоу на Netflix - Lama'scarade е IGTV сериал (4x 4-минутни епизода), при който последователите гласуват за героите и разивитиети на разказа чрез Stories.

Виждаме промяна на социалните медии от допълнение към масмедиите към средство за ангажиране на масмедиите. Социалните платформи се превръщат в центрове за забавление сами по себе си, а общностите в тях са тези, които държат микрофона.Телевизионните оператори могат да използват тази тенденция в своя полза, като работят с инфлуенсъри и създатели на съдържание, за да измислят social first формати. Освен това се създават възможности за марките да ангажират повече аудиториите си с разказването на истории онлайн.


Социален цинизъм:
Социалните медии станаха малко предсказуеми, като 43% от потребителите от поколението Z в световен мащаб са съгласни, че алгоритмите, които определят това, което виждат в своя feed, имаt отрицателно въздействие върху консумираното от тях медийно съдържание. В отговор създателите на съдържание създават контент, който се подиграва с клишетата, за голяма радост на публиката. Социалните медии се превърщат в пародия на себе си. Създателите, които осмиват клишета, вече не са просто герои от периферията, а икони, които са сравними с утвърдените играчи. Накратко, хората търсят почивка от очакваното. В тази среда новостта и оригиналността никога не са били по-привлекателни. Това води до един вид творчески ренесанс, както за индивидите, така и за марките. Въпреки че тази промяна може да се разглежда като враждебна за марките, тя създава възможности за откриване на нова творческа основа.Марките трябва да направят същото – новостта никога не е изглеждала по-добре.


Новите материалисти:
Хората започнаха да разбират и оценяват икономическата стойност на цифровото съдържание.
Вече е нормално дигиталните създатели да получават възнаграждение за своята креативност – от приемането на платените бюлетини до интегрирането на OnlyFans. А нарастващото време, прекарано в световете на игрите, се превръща в желание за инвестираме в аватари. През 2021 дигиталните стоки получиха нова стойност от внезапния скок на интереса към NFT: 8% от потребителите на социални медии в световен мащаб вече са инвестирали в тях. Защо? Защото NFT въведоха идеята за недостиг в дигитален пейзаж, претоварен с изобилие. Все по-голям брой хора виждат стойността на дигиталните стоки и инвестират реални пари в тях, включително 33% от Gen Zers, които са инвестирали в дигитално облекло и акскесоари. Наблюдава се промяна на възприятието на дигиталното съдържание от нещо безплатно и достъпно към нещо лимитирано, което може да бъде символ на благосъстояние. Има възможност за марките да проучат как техните продукти и услуги могат да се превъплатят във виртуалните светове. Потенциалът на марките да се включат е неограничен, но бързането да бъдат в първата вълна може и да не е най-добрата стратегия за всички. Това предефинира статус символите на на живота онлайн.

Прогнозите в доклада Think Forward 2022: Brave New Worlds относно посоките, към които се насочва съдържанието в социалните медии, подчертават някои вълнуващи за творческите умове тенденции в индустрията. Според авторите на доклада се намираме на ръба на ренесанса на креативността в социалните мрежи, на етап в който марките и създателите на съдържание ще трябва да работят по-усилено и по-добре, за да накарат аудиториите си да се смеят, да ги развълнуват и да се свързват с тях.

Пълният доклад на Wearesocial, Think Forward 2022: Brave New Worlds може да видите тук.