Защо поколението Z предпочита да търси в TikTok, а не в Google?

Google не само са наясно с тази тенденция, а и активно се опитват да направят нещо по въпроса.

Текст: Елена Миланова от Redlink
Защо поколението Z предпочита да търси в TikTok, а не в Google?

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Още е в сферата на фантазията да се говори, че Google ще бъдат победени някога, но TikTok много бързо се превръща в предпочитана опция за търсене от поколението Z. Домейнът на ТikTok не само победи този на Google в края на 2021 г., но и собствено изследване на Google алармира, че младите имат по-различно поведение при търсене. През юли, по време на Fortune Brainstorm Tech, старши вицепрезидентът на Google Прабхакар Рагхаван ясно даде да се разбере, че компанията следи на радара си TikTok: “В нашите проучвания, почти 40% от младите хора, когато търсят място за обяд, не отиват в Google Maps или Search. Te отиват в TikTok или Instagram."

Google не само констатират тази тенденция, но и се опитват да направят нещо по въпроса като например да сключат сделки с TikTok и Instagram, за да могат да се интегрират видеоклипове от тези платформи в резултатите от търсенето на Google.

Въпросът е защо се случва това? Защо младите хора не ползват Google като своите родители? Има поне две очевидни причини:

Това е еволюционен процес.
През 90-те Google се отличи от другите търсачки с това, че под всеки резултат въведе и кратък абзац от търсенето, за да може потребителят да оцени съдържанието на резултата веднага, въведе сините хиперлинкове, но и направи огромни промени, които изцяло промениха не само начина по който търсим, но и начина, по който правим бизнес. Така че на фона на тези грандиозни промени, може би просто пропуснаха следващия етап в еволюцията – видеосъдържанието, а това е изключително важно, защото поколението Z е най-визуалното поколение.

Поколението Z не чете, а гледа.
На Fortune Brainstorm Tech 2022 Прабхакар Рагхаван говори и за това, че младите хора от това поколение акцентират върху видеосъдържанието повече, отколкото другите поколения.

Mashable открива и още нещо интересно: gen Z не само обича да гледа видеоклипове повече, отколкото да чете, а има и по-високо доверие във видеоклипове, отколкото в публикации в блогове. Това се дължи на един простичък факт – когато виждаш човека пред себе си, имаш още две сетива, които ти помагат в преценката дали нещо е достоверно или не (гледане, слушане), а ако само четеш, тази преценка е по-трудна. По същия начин бабите на тези млади хора са склонни да си купуват продукти от телешоп, вместо от каталог – по-достоверно изглежда и е по-убедително, когато гледаш и слушаш човек.

Поколението Z няма доверие в искреността на Google.
Не само че видеоклиповете се ползват с по-високо доверие, а и самата платформа ТikTok се ползва с по-високо доверие. GenZ не вярват, че получават чрез Google резултати, които отговарят на техните нужди. Както казва 23-годишната Ела Бойс за Mashable: „...няма централизиран източник за събиране на информация; всичко това са произволни децентрализирани блогове от Google”. За разлика от Google и поне според това изследване на TikTok 53% от потребителите в света вярват, че тиктокърите са себе си т.е са автентични в платформата, което повишава доверието в нея.

Може ли да се случи немислимото и TikTok да замени Google?
Да се използва ТikTok не само като социална мрежа, но и като търсачка, е залегнало в плана на платформата. В тази статия Кони Чан и Ейвъри Сегал от фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz твърдят, че TikTok активно се опитва да премине от чиста социална медийна мрежа към електронна търговия „всичко в едно“ и посочват някои от тенденциите, възникващи в Douyin, китайската версия на TikTok, като показателни:

В Китай потребителите могат да закупят продукт докато гледат видеоклип – появява се малък прозорец с продукта, където да кликне веднага.

Douyin вече дава възможности и за резервация на пътуване цялостно, без изобщо потребителят да излиза от приложението – през 2019 г. платформата си партнира в кампания с марки за настаняване за резервации директно чрез платформата – през първите три дни тази кампания натрупва 150 хиляди долара резервации и след този успех платформата въвежда през 2021 г. редовна функция за резервация на билети за пътуване и услуги за хотелски резервации.

Също така в Douyin много видеоклипове са не само географски обозначени, но и са организирани според местоположението им. За да намери ресторант или магазин, всичко, което потребителят трябва да направи, е да влезе в емисията на конкретното местоположение и да докосне бутона Храна, Атракции, Хотели, Култура, Развлечения, Пазаруване или Тренировка в горната част на екрана. Оттам е насочен към бизнес страница, подобна на тази, която може да намери в Google.

ByteDance (компанията майка на TikTok и Douyin) е наясно, че Gen Z ги използва като търсачка повече, отколкото Google и активно се занимава с развиването на функция за търсене. А това вече е заплаха за Google, които с години се чувстваха комфортно в ролята си на лидери.

Въпреки че за болшинството хора търсачката да е първи и незаменим избор, gen Z изпраща ясен сигнал, че времената се променят и че имат очаквания, които се различават от тези на предишните поколения. Еволюционният принцип за оцеляване е приложим и тук – оцеляват приспособените, така че как Google ще се адаптира, изглежда по-скоро въпрос, който не търпи отлагане.