Персонализираното пазаруване в магазините става реалност
Пазаруването онлайн е удобно и вече е нормална част от преживяването на потребителите. На този фон какво може да предложи в повече физически магазин, за да е конкурентен на електронната търговия?
от Redlink , Източник: Wunderman Thompson Intelligenceнай-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Според „The Future Shopper Report 2021“ на Wunderman Thompson, публикуван през юли и включващ проучване сред 28 000 потребители от 17 различни пазара, 64% от глобалните потребители предпочитат да пазаруват от марки, които разполагат както с онлайн, така и с физически магазини. По-малко от половината от всички купувачи се притесняват да пазаруват в магазина, тъй като ограниченията на пандемията постепенно се премахват. Изследователската компания Forrester съобщава, че макар и електронната търговия в САЩ да е нараснала с 30% през 2020 г., прогнозата е поне 72% от търговията на дребно да продължи да се извършва офлайн през 2024 г.
Марките активно разширяват своите предложения в магазините си, залагайки на личното преживяване на всеки клиент след пандемията. Lego отвори нов магазин в Ню Йорк през юни 2021 г., където клиентите могат да пазаруват в незабравимо дигитално и физическо изживяване. Според LEGO целта на новия дизайн на витрината на магазина е да вдъхнови иновациите и креативността и това ще остане в центъра на стратегията на марката за иновации в каналите за търговия на дребно. Новият флагман на 5-то авеню предлага множество преживявания от LEGO, включително Brick Lab, виртуална и интерактивна сграда, табло с истории за тези, които се интересуват от историята на възникване и развитие на LEGO и студио за персонализиране, където посетителите могат да създават спомени от посещението си.
Новите витрини са насочени към „купувачите, които търсят по-персонализирани и интерактивни предложения в магазините“, заявява LEGO в своето съобщение за пресата. Марката вярва, че „физическите магазините продължават да играят решаваща роля за укрепването на връзките на потребителите с марката и за подпомагането на хората да откриват нови продукти“, и планира да отвори 120 нови магазина в 50 страни през 2021 г.
Дигиталните брандове също завземат нови физически територии. Sandbox VR предлага на клиентите място за игра на живо в 11 магазина в САЩ, Канада и Азия. Още от отварянето след пандемията през пролетта на 2021 г., в магазините се наблюдава повишаване на продажбите и по-голям трафик на купувачи, сравнено с преди пандемията, казва основателят Стив Джао пред CNET. Джао казва, че целта му е да осигури завладяващи, социални преживявания за хората, като посетителите могат да „изградят значими взаимоотношения с приятелите си “.
Дори TikTok е представен във физически магазин. Приложението планира да отвори временен магазин в търговския център Westfield London от 22 юли до 8 август 2021 г., където феновете могат да се срещнат с популярни инфлуенсъри и да присъстват на сесии за създаване на съдържание и безопасност на приложението за деца, както и да получат безплатни продукти на TikTok. Продавайки услуги, преживявания и ангажираност, временният магазин няма да продава традиционни „продукти“, както би направил типичният магазин. Маркетинг директорът на Westfield Харита Шах казва пред Guardian, че „наличието на физическо пространство в Westfield London дава възможност на TikTok да потопи купувачите и новите инфлуенсъри в пълен 360 опит, където най-доброто от онлайн платформата се слива с реалния живот“.
Google отвори първия по рода си физически магазин през юни 2021 г. на партера на централата в Ню Йорк. Решението да се отвори такова пространство е да се осигури „подходящ убедителен начин хората да научат за всички характеристики на нашите телефони Pixel и продуктите на Nest и да видят как най-доброто от софтуера и услугите на Google оживява, когато се използват“, обяснява Айви Рос, Вицепрезидент по хардуерен дизайн, UX и изследвания в Google и Нейтън Алън, ръководител на дизайн на магазини и специални проекти.
Затвореното „пространство за въображение“ позволява на купувачите да изпитат продуктите на Google насаме или да научат за продуктите на Google чрез интерактивни LED кутии, сложени на витрината. В допълнение към предлаганото от Google изживяване, „работилницата“ е запазена за събития на бранда, като уроци по фотография с Pixel, демонстрации за готвене с Nest, концерти в YouTube и други.
Дизайнът на магазина се основава на принципите на невроестетиката, за да създаде преживяване, което има за цел „да събуди отново у посетителите детското удивление от изложените технологии и дигитални иновации“. Корковите мебели, неоновото осветление и минималистичният декор са предназначени да успокоят и отпуснат посетителите, докато пазаруват - и печелят на Google сертификат LEED Platinum за устойчивите качества на магазина.
Британският магазин Selfridges има вековна история, но прегръща с ентусиазъм проекти за персонално пазаруване и временни пространства в магазина. В тази връзка големите магазини Selfridge могат да се похвалят с луксозни цветарски щандове, класове SoulCycle, кина и заведения за хранене. През май магазинът дори получи лиценз за провеждане на сватби. Клиентите се стичат обратно след вдигането на пандемичните ограничения в Лондон: ресторантът Brasserie of Light е напълно резервиран за две седмици напред, след като отново отваря врати тази пролет.
Марките предлагат дори повече от лично пазаруване – те се ангажират с клиентите си и създават интерактивни взаимоотношения във физическите магазини. Търговците с магазини залагат много на това, че потребителите ще имат нужда да се свързват с марките чрез реален контакт с продукта и чрез преживяване с марката.