От „зелено изпиране“ към „зелено премълчаване“

След като години наред се говори за Greenwashing, идва време за Greenhushing - премълчаване на вече постигнати резултати. Защо?

от Redlink
От „зелено изпиране“ към „зелено премълчаване“

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Според наскоро публикувания индекс на прозрачност от Connected Impact и Ringer Science, Greenwashing (зеленото изпиране) е в упадък: само 2% от американските компании са популяризирали прекалено (т.е. зелено изпрали) напредъка си в ESG (устойчиви и социални политики). Но това може да не е повод за празнуване. Вместо това мнозина възприемат обратния подход, като 58% не признават напредъка си. Докладът, който анализира над 600 000 корпоративни комуникации в 200 компании в САЩ и Обединеното кралство за 12 месеца, e подкрепен от предишни изследвания на компанията South Pole.

Но защо компаниите избират да се премълчат? Това е основно резултат от по-стабилно законодателство, шумни съдебни дела и все по-информирани клиенти. За привържениците на околната среда, които са прекарали десетилетия в борбата срещу „зеленото изпиране“, тази промяна не е много добра новина, тъй като „зеленото премълчаване“ е свързано със загуба на инерция (тъй като компаниите стават по-малко амбициозни в целите си) и по-малко споделяне на решения.

Някои компании се противопоставят на тенденцията. Google наскоро разкрива, че емисиите на парникови газове на компанията през 2023 г. са били с 48% по-високи в сравнение с 2019 г., като увеличението се дължи най-вече на повече енергия, необходима за центровете за данни, следствие от растежа на AI. Подобна е и историята в Microsoft, която също се включва пълноценно с AI и вижда, че емисиите по веригата на доставки нарастват (през 2020 г. компанията обещава да бъде въглеродно-отрицателна до 2030 г.).

Въпреки че тези числа не са големи, те са публични. Откритото признаване на предизвикателствата при постигането на целите в областта на климата е от ключово значение за създаването на честен диалог по темата. И тъй като много марки разширяват своите AI амбиции, ще бъде от съществено значение да продължи да се обмисля въздействието върху околната среда в следствие на преминаването към „AI-всичко“, както и потенциалните компромиси. Изграждането на доверие чрез прозрачност не е нещо ново, но тъй като знанията за устойчивост се пресичат със загрижеността относно темпото и въздействието на AI, става все по-важно за марките да споделят честно постигнатите резултати.