Новият нихилизъм

Проучване на IPSOS показва засилващи се YOLO (живееш само веднъж) нагласи у младите хора, независимо от инфлацията.

от Redlink
Новият нихилизъм

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Младите хора изглеждат направо безнадеждни по отношение на достигането на постиженията и задължителните етапи, установени за първи път от техните родители и баби и дядовци. Множеството от тях вярват, че е по-добре просто да живеят днес и да оставят утрешния ден да се грижи за себе си – това показват данните от проучването за глобалните тенденции на IPSOS – чувство, което може да отразява силата на икономиката на YOLO въпреки инфлационния натиск.

Да се живее ден за ден не е точно философска позиция (или революционно движение), а нещо, което IPSOS определя като „нов нихилизъм“ в своя доклад за глобалните тенденции за 2024 г., базиран на повече от 50 000 интервюта в 50 пазара (включително България). Този извод показва мълчаливо признание сред много млади хора по света, че техните дългосрочни мечти може би са по-далечни от всякога. Това от своя страна стимулира част от харченето на момента в годините след пандемията, подхранвано от възхода на по-облекчените кредитни продукти като услуги „купете сега, платете по-късно“.

Икономиката YOLO е измислена от колумниста на WARC Фарис Якоб, за да обясни странното състояние на икономическите дела в края на 2023 г. – и е част от инструментариума на WARC за 2024 г. На практика докато рецесиите са обещавани и прогнозирани отново и отново, потребителите просто продължават да харчат. Новият нихилизъм може да е в основата на продължаваща тенденция в тази посока.

Огромното проучване на IPSOS – което анализира редица тенденции – се свежда до две ключови идеи:

- „Ние сме много по-наясно какво се случва в света около нас.“

- „Пандемията научи всички колко крехък е животът и колко глобално взаимосвързан е светът.“

Резултатът: настоящето е крехко, а бъдещето е дълбоко несигурно. Недоверието в елитите е широко разпространено и само 31% от глобалните респонденти се чувстват оптимисти за предстоящите 12 месеца.

„Две трети от 50 пазара възприемат манталитета „YOLO“, се казва в доклада, „Живеем за днес, защото бъдещето е несигурно. Това мислене е особено силно в Тайланд, където 84% са съгласни, но по-слабо в Швеция, където само 44% се чувстват по този начин.“

Точно както изглежда, че нихилизмът е свързан с несигурността, той също така е сигнал за по-широко отстъпление от заемане на позиция за света такъв, какъвто трябва да бъде, и просто фокусиране върху себе си. Колкото и цинична да изглежда тази позиция, тя съвпада с по-голямо отклонение, което на свой ред рекламодателите правят, изоставяйки стратегическия маркетинг – което до голяма степен е резултат от страх от негативна потребителска реакция – но по-мрачната истина може да е, че на много хора просто не им пука.