Kantar – тарифите притесняват потребителите

Ново проучване на Kantar отчита притесненията на потребителите от въвеждането на тарифите и нарастване на настроенията срещу американските стоки.

от Redlink
Kantar – тарифите притесняват потребителите

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Три четвърти (76%) от хората в световен мащаб са загрижени за това как митата ще се отразят върху разходите им, което допълнително засилва опасенията относно поскъпването на живота.

Това е водещият извод от „Барометър на потребителските настроения“ на Kantar - ново проучване, проведено сред над 10 200 души в 20 държави. Но митата не са основния фактор, влияещ върху това как се чувстват потребителите - икономиката (88%) и инфлацията (85%) продължават да бъдат основните притеснения на хората в световен мащаб – а митата са още един елемент в един нестабилен свят.

Над шест от десет респонденти (62%) обвиняват икономическите политики за покачването на цените и близо девет от десет (86%) правят промени в начина си на живот в отговор – включително обмислят бойкоти на продукти от САЩ. Една трета от хората (32%) вече казват, че посрещането на месечния им домакински бюджет и разходи е по-трудно от миналата година, а 45% признават, че не са в състояние или се затрудняват да изпълнят тези основни домакински ангажименти. 86% от хората смятат, че ще трябва да направят някои промени в начина си на живот или пазаруването поради покачващите се цени. Само една четвърт (25%) от хората в световен мащаб смятат, че икономиката ще бъде в по-добро положение след една година.

Въпреки че тарифите едва сега започват да влияят на цените на рафтовете магазините, хората вече правят промени, за да намалят разходите си - 40% активно търсят намаления на цените и промоции, а 35% пазаруват в по-евтини магазини. Почти трима от петима анкетирани потребители извън САЩ (56%) планират да купуват повече местни продукти и услуги в отговор на тарифите. Това е особено изразено сред съседите на САЩ - Канада (66%) и Мексико (69%), както и във Филипините (80%), Индия (77%) и Южна Африка (71%).

37% от хората извън САЩ вече казват, че ще спрат да купуват американски продукти и услуги. Този процент се увеличава до 57% в Канада, докато 81% от китайските потребители казват, че са по-малко склонни да купуват американски марки – числа, които може да се увеличат, след като покачването на тарифните цени бъде въведено по-широко.

Стратегиите на компаниите в тази ситуация според WARC трябва да се базират на сходния опит, натрупан по вчеме на пандемията и последвалата криза с разходите за живот (която всъщност не е отшумяла). Глобална рецесия в никакъв случай не е сигурна, но възможността за нея трябва да се вземе предвид.

Посланието и изпълнението може да се наложи да се променят, но марките трябва да продължат да рекламират. Прекъсването на комуникацията ще причини много повече вреда, отколкото полза в дългосрочен план. Силната марка има по-ниска ценова чувствителност сред купувачите, така че може да не предлага дискаунти, а по-скоро да бъде с ясна ценова стратегия и да разбере важността на ценовото рамкиране.

Марките трябва да помислят за клиентското преживяване и да дадат приоритет на запомнящите се преживявания за настоящите клиенти. Емоционалните нужди на потребителите се променят и дават възможност за намиране на нови точки на резонанс. Например във време на несигурност иновациите могат да бъдат възможност марката да се открои.

„Повече от двама от пет души смятат, че цените се покачват, защото бизнесите се възползват от кризата с разходите за живот и увеличават прекомерно цените. Това би трябвало да е проблем за марките, независимо дали е вярно или не. Така че маркетолозите трябва да определят внимателно цените – дори с оглед на тарифите – и трябва да разберат, че това е нещо, което ще има все по-голямо значение за успеха на компаниите на пазара.“ – казва Джейн Остлър, главен изследовател в Kantar.