Нелинейно работно време

Разпокъсаният работен ден е възможното решение за по-голяма креативност и продуктивност.

от Redlink , Източник: Wunderman Thompson Intelligence
Нелинейно работно време

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Нова дефиниция за работен ден, съсредоточен върху психичното здраве, обещава по-добри резултати в креативност и продуктивност. Тази промяна е следствие от пандемията, която принуди компаниите и техните служители да се преформатират там, където могат и да продължат да работят всеки ден. Сега, когато гъвкавото работно време и хибридното присъствие в офиса са по-често срещани, някои компании премислят също и кога техните служители могат да бъдат най-продуктивни. В резултат на това се появява нелинейният работен ден.

Работещите често забавят темпото следобед и така преминават през тези часове, но някои експерти смятат, че реалната почивка по това време е много по-добра за поддържане на професионалния и умствен капацитет. New York Times публикува статия през февруари за важността от правенето на „мозъчни почивки“ през целия ден, включваща мнения на експерти, които разкриват методите и ползите от това. Д-р Глория Марк, професор по информатика в Калифорнийския университет в Ървайн, казва: „Не можем да вдигаме тежести без прекъсване цял ден и съответно не можем да очакваме постоянно фокусиране и внимание за продължителни периоди от време.“

Според някои експерти почивката може да подсили творческото мислене и да увеличи и производителността. Д-р Марк говори пред Times за проучване, в което е участвала съвместно с Microsoft Research и в което установява, че тези, които са направили 20 минути разходка навън, са се върнали към задачите си с повече и „различно внимание“, тоест с повече креативност, отколкото техните колеги, които са пропуснали физическата почивка.

It’s Nice That - платформа за идеи, създадена от творци за творци, публикува „The Lazy Report“, който изследва начините, по които „мързелът“ или редовните почивки и ваканции могат действително да повишат креативността и производителността на работещите. 68% от анкетираните творци заявяват, че са работили най-добре, когато сами са определяли собствената си работна програма, а само 38% от респондентите смятат, че най-добре са работили в офиса. Луси Бъртън, редактор на доклада заключава, че „невъзможните срокове, бюджетните ограничения и фокусираната върху клиента работа изгасят всяка възможна творческа искра“. Заключението на доклада предполага почивка между задачите, приоритизиране на проектите и казването на „не“, когато това е подходящо.

Медицинското списание PLoS One публикува проучване през 2022 г. „за ефикасността на микропочивките за подобряване на благосъстоянието и ефективността“, наречено „Дайте ми почивка!“ Изводите са, че дори малка почивка има положително въздействие върху креативността и изпълнението на определени задачи. „Продължителността на почивката е разкрита като един от значимите резултати“, се казва в доклада. Проучването също така отбелязва, че това, което човек прави по време на почивката си, има ефект върху представянето му след почивката: „Когато задачите са креативни, микро-почивките имат малък, но важен ефект.“

В основата си тенденцията произтича от непрекъснатия фокус на служителите върху по-добър баланс между професионалния и личния живот. Наскоро една работна тенденция в TikTok, популярна с хаштага #5to9routine, разкрива милиони последователи, които избират да се събуждат в 5 сутринта, за да осигурят достатъчна част от деня си за грижа за себе си, здраве или упражнения и ежедневните си задачи и ритуали. Хаштагът в момента има над 12 милиона гледания и представя още един пример за това, колко популярен е балансът между работа и личен живот, по всякакъв начин. Дори родителите могат да се възползват от подобна гъвкавост: наличието на няколко часа сутрин или следобед, за да бъдат с децата преди и след училище, им позволява да се върнат на работа за няколко часа по-късно вечерта, без да пропускат времето със семейството си.

„Отпочиналият ум върши най-голяма работа“, казва Бъртън. Нелинейният работен дневен ред предлага баланс между натиска за гъвкавост от страна на служителите и натиска от страна на офисите за поддържане на постоянен работен поток. Регулируемите, предварителни дневни графици, които се координират с нуждите и ритуалите на всеки човек, могат да доведат до по-продуктивни, креативни и добре работещи служители извън строгите, традиционни правила "от 9 до 5".